İngiltere tek mektupla vize verecek!

#1
Türkiye'ye özel vize paketi 1 Mayıs itibarıyla yürürlüğe girdi


İngiltere tek mektupla vize verecek!
  • İngiltere tek mektupla vize verecek!Naime Sert / Gazete Habertürk
Türkiye ile ticaret hacmini 2015’e kadar 18 milyar dolara yükseltmeyi hedefleyen İngiltere, vize sorununu
özel paketle aşmayı hedefliyor. Dışişleri Bakanlığı Ekonomi ve Konsolosluklar Direktörü Woodward, UKTI’ya kayıt yaptıran şirket çalışanlarının sadece mektup ve parmak iziyle vize alabileceğini söyledi.
İngiltere, 14 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaştığı Türkiye’ye özel vize kolaylığı getirdi. 1 Mayıs’ta yürürlüğe
giren uygulama ile Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ajansı’na (UKTI) kayıt yaptıran şirketlerin çalışanları, tek bir mektup, parmak izi ve fotoğrafla başvurarak vize alabilecek. Temaslarda bulunmak üzere geldiği İstanbul’da bir grup gazeteciyle sohbet toplantısı düzenleyen İngiltere Dışişleri Bakanlığı Ekonomi ve Konsolosluklar Genel Direktörü Barbara Woodward, “Türkiye ile ticari ilişkilerimizi nasıl geliştireceğimizi incelerken, karşımıza vize sorunu çıktı. Vizeyi kaldıramıyoruz ama kolaylaştırarak özellikle ekonomik ilişkilerimizi artırmadaki kararlılığımızı
ortaya koymak istedik. Türkiye’ye özel bir vize paketi hazırladık” dedi.
Woodward, uygulamaya İngiltere’de yatırımı ve ofisi olan, ihracat ve ithalat yapan ya da UKTI ile ilişkisi olan şirketlerle başladıklarını anlattı.
YENİ PAKET YOLDA
Türkiye’de İstanbul Başkonsolosluğu bünyesinde faaliyet gösteren UKTI’nın Türk şirketlerine kayıt yaptırmaları için davet mektubu gönderdiğini kaydeden Woodward şöyle konuştu: “Şirketler bugüne kadar vize başvurusu için istenen evraklar ve şirketin faaliyetlerini gösteren bazı farklı dokümanlarla UKTI’ya bir seferliğine kayıt olacak. Bu şirketlerin ortakları ve çalışanları her vize başvurusunda aynı evraklarla uğraşmayıp, sadece şirketi aldığı bir mektup, parmak izi ve fotoğraflarıyla birlikte vizeye başvurabilecek.” Woodward, farklımeslek gruplarını kapsayan yeni bir paket üzerinde daha çalıştıklarını söyledi
FAZLADAN 200 TL ÖDEYEN 1 GÜNDE VİZE ALACAK
Paket kapsamında ‘öncelikli vize başvurusu’ başlattıklarını söyleyen Woodward, 200 lira ekstra ödemeyle işlemlerin 1 güne indirildiğini aktardı. Woodward, iş vizesi başvuruları için de ‘Ticaret Köprüsü’ ofislerini kurduklarını kaydetti.
YILIN İLK ÇEYREĞİNDE 1.9 MİLYAR DOLARLIK YATIRIMA İMZA ATTIK
Türkiye-İngiltere ilişkilerinin en güçlü dönemlerinden birini yaşadığına dikkat çeken Woodward, ekim ayında CEO Forum ve Ortak Ekonomik ve Ticaret Konseyi’nin İngiltere’de toplanacağını böyledi. Her yıl karşılıklı olarak düzenlenen bu toplantıların meyvelerini vermeye başladığını dile getiren İngiltere Dışişleri Bakanlığı Ekonomi ve Konsolosluklar Genel Direktörü Barbara Woodward “2011-2012 döneminde 13 Türk şirketi İngiltere’ye yatırım yaptı. İngiltere ise bu yılın ilk 3 ayında 1.9 milyar dolar ile Türkiye’ye en çok yatırım yapan ülke oldu” dedi.
TİCARET ARTACAK
2010 yılında Türkiye ile İngiltere arasındaki 9 milyar dolarlık ticaret hacminin 2015’e kadar ikiye katlanmasına karar verildiğini Woodward “2011 itibarıyla ticaret hacmi 14 milyar dolara ulaştı. Türkiye’nin büyüme hızına baktığımızda, ticari ilişkilerimizin bundan sonra daha da hızlı artacağını öngörmek zor değil” dedi

İlginizi Çekebilir


#2
Duyda inanmaa ! pehhh bende bi$i sandimm yine parayi veren dudugu caliyor!..
ki bu sadece $irketler arasi bir uygulama :S ' daha fazla yorum yapamiorum artik olanlara..
ingiltere bunu yapiyorsa demekki baya cIkari olucak bu i$ten..


#3
inanmadım duydum
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:13 .