Kasr-ı Nehroz! (OSCARLI OTEL)

#1
Kasr-ı Nehroz! (OSCARLI OTEL)

Kasr-ı Nehroz, geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen ve turizm dünyasının önemle takip ettiği uluslararası ‘Turizm Oscar’ları’ Skal International’da "Turizmde Kalite Ödülü "ne layık görüldü. Bu ödül kapsamında, otel yönetimine ve tüm personele Türk turizmine değerli katkılarından ve korudukları kalite anlayışından dolayı teşekkür edildi.

YAŞAYAN EFSANE ŞEHİR: MARDİN, MİDYAT

Dizilerle tekrar gündeme gelen efsaneni kent, keşfedilmeyi bekliyor… Mevcut belgelere dayanılarak Süryaniler tarafından kurulduğu anlaşılan Midyat ilçesinin adı, MÖ 9. yy Asur tabletlerinde ‘mağara kenti Matiate’ olarak tanımlanıyor. Midyat'taki ilk Hıristiyanlar’ın mağaralarda yaşadığı biliniyor. Midyat tarih boyunca birçok kere kuşatılıp talan edildi. Son olarak Birinci Dünya Savaşı'nın karanlık günlerinde kasaba sakinlerinin üçte biri yaşamını kaybetti. Ancak 1930 yılından sonra kasaba yeniden canlanmış, kiliseler, evler ve bazı mekanlar onarılmıştır. Bundan sonra yerleşim düzeni zamanla oturmaya başlamıştır.?

Süryaniler’in milattan önceki tarihleri, eski Mezopotamya'da yaşayan uluslarınki ile paraleldir. Süryani halkının kökleri de Mezopotamya'nın en eski tarihsel dönemine kadar inip orada kaybolmaktadır. Yukarı Mezopotamya'nın yazılı tarih evresi yalnız Aramiler ile başlar. İ.Ö. 3000'lerde Sümer’in kuzeyinde yer alan Asurlular ve Akkadlar, Fırat'ın orta kesiminde, çok sayıda bağımsız site devletleri kurmuşlardır. Buradaki halk, Sümerlere benzemeyen bir kabileden ( tribulan ) oluşuyordu. Bu kabile, bir Sami dili (Asurca ve Akadca) konuşuyordu ve Mezopotamya'nın batısında bulunan ovalarda yasayan Tribulerle akrabaydılar. Yani Asurlular, Hititler ve Akkad'ın Samileri batıdan gelmişlerdi.

Dinlerin ve dillerin birleşme noktası,"Gelen ağlar giden ağlar" sloganı ile adeta özdeşleşen Midyat, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en gelişmiş İlçelerinden biridir. 2000’li yıllardan itibaren İlçede çekilen dizi film ve sinema yapımları sayesinde unutulmakta olan Telkari (Gümüş İşleme) sanatı tekrar canlandırılarak endüstri haline getirilmeye çalışılmaktadır. Kendine özgü mimarisi olan ve adını ilçesinden alan "Midyat Evleri"ni süsleyen Taş İşleme Sanatı (Katori) da ayrı bir önem taşımaktadır.

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 17:56 .