Bonnefanten Müzesi

#1
Bonnefanten Müzesi Hollanda’nın Maastricht şehirinin Limburg bölgesinde yer alan bir güzel sanatlar ve çağdaş sanatlar müzesidir. 2009 yılında müze 125. yılını kutlamıştır.

Müzenin şu anda bulunduğu bina İtalyan mimar Aldo Rossi tarafından tasarlanmıştır. Yapı mimarlıkta postmodern akımının en önde gelen örneklerinden birisidir. Maas Nehri’ne bakan kubbesi ile Maastricht şehirinin en önde gelen modern binalarından birisidir.

Eski dönemlerde üretilmiş sanat eserleri ile çağdaş sanat eserlerinin bir arada sergilenmesi Bonnefanten Müzesi’nin kendine özgü bir karaktere sahip olmasını sağlamıştır. Tarihi resimler ilk katta sergilenmekte olup, önde gelenleri arasında Flandre ve Hollandalı ressamların 16. ve 17. yüzyılda gerçekleştirdikleri eserler vardır. Aynı katta Ortaçağ’dan kalma heykeller de sergilenmektedir.

Amerikan Minimalizminin önde gelen sanatçılarından olan Sol LeWitt ve Robert Ryman’ın eserleri ve de İtalyan Arte Povera grubundan olan Luciano Fabro ve Mario Merz’in eserleri de ikinci katta sergilenmektedir. Bu eserlere ek olarak Hollanda’dan Atelier Van Lieshout, Belçika’dan Patrick Van Caeckenbergh, İsviçre’den Roman Signer, Avusturya’dan Franz West’in eserleri de bu koleksiyonda yer almaktadır.

2006 yılında Jeanne ve Charles Vandenhove’ye ait İkinci Dünya Savaşı sonrası sanat koleksiyonu Bonnefanten Müzesi’nde uzun bir süre sergilenmek üzere geçici olarak bağışlandılar. Bu da müzeye Amerikan Minimalizmi (Sol LeWitt, Richard Serra), Konseptualizm (Daniel Buren, Gilbert & George) ve Neo-Ekspresyonizm (Cy Twombly, Anselm Kiefer) stillerinde üretilmiş sanat eserleri hususunda büyük bir avantaj sağladı.

Üçüncü katta ise felsefeci ve mimar olan Aldo Rossi’ye ait “Benzerliğin Şekilleri” adlı ufak bir sergi de sergilenmektedir.

Bonnefanten Müzesi

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 17:29 .