Denizin Kucağında Kınalıada

#1
SİRAKYAN EVLERİ
İskelenin sol çaprazında yükselen ikiz Sirakyan evleri 1900’lü yılların başında ticaretle uğraşan Sirakyan ailesi tarafından yaptırılmış. Simetrik biçimde inşa edilenDenizin Kucağında Kınalıada dik çatılıDenizin Kucağında Kınalıada üçer katlı ahşap yapıların her biri 634 metrekarelik bir alan üzerine kurulmuş. L şeklinde ve 11’er odası bulunan evlerDenizin Kucağında Kınalıada merdivenle çıkılan taş bir veranda üzerinde yükseliyor.

PLAJLAR
Vapur İskelesi’nin sağında uzanan çakıllı sahil adanın en büyük plajı. İskeleden itibaren Su Sporları Kulübü’nün bulunduğu Yarbaşı mevkiine kadar olan bölgenin adı Flamingo Yolu. Buradan adanın arkasına devam ettiğinizde bir kaç küçük kumsal göreceksiniz. Adanın arka yüzünde Yassıada ile Sivriada manzaralı Ayazma Koyu var.

ÇINARALTI MEYDANI
İskelenin sol yanında ada çarşısına çıkan Jarden mevkiiDenizin Kucağında Kınalıada sağ yanında ise plajlara ulaşan Akasya Caddesi uzanıyor. Henüz kahvaltı yapmadıysanız iskele çevresindeki pastanelere uğrayabilirsiniz. Dükkânların çevrelediği İskele Caddesi’nden Jarden yoluna döndüğünüzde küçük bir meydan göreceksiniz. Adalıların en önemli buluşma mekânlarından biri olan Çınaraltı MeydanıDenizin Kucağında Kınalıada koyu gölgesiyle konuklarını ağırlıyor.

KINALIADA CAMİİ
Çınaraltı Meydanı’nın karşısında ilginç mimarisiyle dikkat çeken bir cami çıkacak karşınıza. Üçgen çatısıDenizin Kucağında Kınalıada kesik yivli minaresi ve zikzaklı yedigen bir poligon oluşturan ana binasıyla Kınalıada CamiiDenizin Kucağında Kınalıada İstanbul’da örneği bulunmayan modern bir mimari üslup taşıyor. Deniz kenarındaki 450 metrekarelik bir alan üzerine kurulu ibadethanenin avlusundaDenizin Kucağında Kınalıada şadırvanDenizin Kucağında Kınalıada cemaat odasıDenizin Kucağında Kınalıada sağlık merkeziDenizin Kucağında Kınalıada gasilhane ve su sarnıcı mevcut.

JARDEN
Camiden itibaren sola devam ettiğinizde Jarden mevkiine çıkacaksınız. MahalleDenizin Kucağında Kınalıada adını bir zamanlar burada bulunan ünlü Jarden Gazinosu’ndan almış. 1900’lü yılların başında şemsiyeli şık hanımların ve kibar İstanbul beyefendilerinin popüler gezinti alanlarından biri olan JardenDenizin Kucağında Kınalıada gösterişli sokak eğlenceleriyle anılırmış.

MANASTIR TEPESİ
803 yılında yaptırılan manastırDenizin Kucağında Kınalıada keşişler için bir inziva merkezi olmasının yanındaDenizin Kucağında Kınalıada din eğitiminin verildiği bir kurum işlevi görmüş. U harfi şeklinde yapılmış iki katlı yapının odaları iki koridor üzerinde sıralanıyor. 1900’lü yılların başında kız yetimhanesi olarak kullanılan manastırın avlusundaki kilise 11. yüzyıl tarihli.

SU SPORLARI KULÜBÜ
Türkiye’nin ilk olimpik yüzme havuzuna ev sahipliği yapan tesisDenizin Kucağında Kınalıada tarihi boyunca pek çok ünlü sporcu ve şampiyon yetiştirmiş. Günümüzde ise olimpik havuzun dışındaDenizin Kucağında Kınalıada kapalı havuzDenizin Kucağında Kınalıada seyirci tribünleriDenizin Kucağında Kınalıada yat marinasıDenizin Kucağında Kınalıada restoranDenizin Kucağında Kınalıada kamp odalarıDenizin Kucağında Kınalıada lojmanlarDenizin Kucağında Kınalıada sauna ve kondisyon merkezi ile dev bir tesis görünümünde.

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 17:46 .