Doğal buzdolabı turistleri serinletiyor!

#1
Kavaklıdere ilçesinde 50 yıl önce yörüklerin yiyeceklerin bozulmaması için ''doğal buzdolabı'' olarak kullandığı Yerküpe Mağarası, her yıl çok sayıda yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret ediliyor.

Kavaklıdere Kaymakamı Metin Demirel, yaptığı açıklamada, Kavaklıdere'nin deniz, kum ve güneşin dışında daha çok kültür turizmine hizmet verdiğini söyledi.

Kavaklıdere'nın yayla turizminin geliştiği bir bölge olmayı hedeflediğini belirten Demirel, ''Yerküpe Mağarası'nın daha çok ziyaretçi kabul etmesi için Muğla Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile bir çalışma yapıyoruz. Önümüzdeki yıl mağaranın iç donanımıyla ilgili bir takım değişiklikler yapacağız'' dedi.

Demirel, yörük kültürünün yoğun olduğu ilçede turizmi, kültür ağırlıklı çalışmalarla yürütmeye çalıştıklarını dile getirdi.


Sıcaklık dışarıda 35, mağarada 5 derece


Menteşe Belediye Başkanı Mesut Karataş ise Yerküpe Mağarası'nın 50 yıl önce bölgede yaşayan yörüklerin ''doğal buzdolabı'' olarak kullandığını, o yıllarda dışarıda bozulabilecek tüm yiyeceklerin mağarada muhafaza edildiğini söyledi.

Mağaranın 2004'te Muğla Valiliği tarafından turizme kazandırıldığını anlatan Karataş, şöyle konuştu.

''Mağaramızı yılda yaklaşık 4 bin yerli ve yabancı turist ziyaret ediyor. Dışarıda hava sıcaklığı 35 dereceyken mağaranın içindeki sıcaklık ortalama 5 derece oluyor. Mağarayı ziyarete gelen turistlerin bir kısmı serinlemek için bir sonraki yıl yeniden buraya geliyor. Mağara, yer altı sularının kireç taşlarını aşındırmasıyla oluşmuş. 100 metre uzunluğunda, içinde galeriler, dereler ve küçük göletler var. Mağaradaki doğal oluşumların iyi görülmesini sağlamak amacıyla ışıklandırma ve ziyaretçilerin rahat ulaşmaları için merdivenler yapıldı.''

Karataş, doğal sit alanı olarak koruma altına alınan Yerküpe Mağarası'nın üst kısmında ise 700 yıllık çınar ağaçları bulunduğunu kaydetti.

Mağarayı ziyarete gelen Recep Tosun, mağarada farklı şekillerde oluşan sarkıtlara hayran kaldığını söyledi. Tosun, ''Burası gerçekten gezilmesi gereken bir yer. Doğal olarak oluşmuş sarkıtlar ve mağara içindeki su birikintileri çok güzel görüntüler oluşturmuş. Dışarıda hava sıcaklığı yaklaşık 35 dereceyken burası çok serin. İnsanlar buraya sadece serinlemek için bile gelebilir'' diye konuştu.

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 17:34 .