Pisa Kulesi ve kulenin eğikliği!

#1
Hepimiz Pisa Kulesi’ni, eğik oluşunu ve İtalya’nın mutlaka görülmesi gereken yerlerinden biri olduğunu biliriz. Ancak neden eğik olduğunu biliyor musunuz?

Pisa Kulesi ve kulenin eğikliği!

Tarihe göre Pisa Kulesi, Babil Kulesi’ne benzer şekilde inşa edilmiştir. Çan kulesi olarak tasarlanan Pisa’da yedi çan bulunur. Tepeye iki yüz doksan beş basamak çıkılarak ulaşılır. Pisa Kulesi’nin inşası 1173 yılında başlamıştır. İlk iki kat eğik değildir. Ancak üçüncü kat inşa edilirken 1178 yılında kule eğilmeye başlar. Kulenin eğildiği 1185 yılında mimar tarafından fark edilir. Pek çok çözüm denendiyse de önüne geçilemez. Sebep, kulenin inşa edildiği toprağın elverişsiz olmasıdır. Bu dönemde Floransa ile Pisa şehri arasında savaşlar nedeniyle kulenin inşası bir yüzyıl kadar sekteye uğrar. 1272 yılında inşaatına devam edilir. Ancak kulenin eğilmeye devam ettiği kayıtlara geçer. 1284 yılında yine savaş nedeniyle inşaatı duran kule, 1370 yılında altmış metre yüksekliğe ulaşır ve resmi olarak tamamlanır. Kulenin eğikliği üzerine pek çok araştırma yapılmıştır. Uzmanlar sebepleri hususunda pek çok fikre sahiptir. 1173 yılında atılan temel genel olarak mermer ve kireçten oluşmaktadır. Yuvarlak bir temel üzerine inşa edilen kule ince kum, deniz kabukları ve kil üzerine inşa edilmiştir. Kulenin güney tarafındaki toprak daha sıkıştırılabilir bir yapıya sahiptir. Ancak yıllar geçtikçe bina batmak yerine eğilmeye başlamıştır. Yirminci yüzyılda yapılan incelemeler bu eğikliğin kule inşa edildikten sonra ortaya çıktığını göstermektedir. Toprak katmanları üzerinde yapılan araştırmalar ise yer altı sularının killi toprağı alıp götürdüğü yönünde sonuçlar ortaya koymaktadır.

Turizm

İlginizi Çekebilir


#2
Devrilecek demekki


#3
2008 senesinde İtalyaya gittiğimde, PISA kulesini ziyaret etme fırsatı bulabildim.
Fakat PISAyı ilk gördüğümde hayal kırıklığına uğradığımı çok iyi hatırlıyorum.
Ben daha büyük bir şey beklemiştim.
Halbuki boyum kadarmış ahaha. O kadar açtım ki, yanına gidip fotoğraf çekinme fırsatını bile bulamadım.
Şimdilerde ise bana PISA kulesi denildiğinde aklıma o yediğim enfes italyan pizzası geliyor. Baharatı falan tam kıvamındaydı.
Sanırım acıktım...


#4
Benimde tek merak ettiğim o acaba hakikaten oradaki pizza dünyanın en güzel pizzası mı ?


#5
Alıntı:
Burak134´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Benimde tek merak ettiğim o acaba hakikaten oradaki pizza dünyanın en güzel pizzası mı ?
Zannetmiyorum.
Ama bildiğim tek şey ; kuşkusuz hayatımda yediğim en enfes pizzaydı.


#6
güzelmiş saol
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 00:10 .