Kusursuz bir doğa: Ağva.
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 24-07-2012, 22:05 #1

For Answers

ÖZEL ÜYE

Kusursuz bir doğa: Ağva.Ağva Latincede “İki dere arasındaki bir köy” anlamına geliyor. Göksu ve Yeşilçay dereleri Ağva’dan geçip Karadeniz’e dökülüyor. İşte bu muhteşem doğaya dair bilgiler...

Kusursuz bir doğa: Ağva.

Ağva, yemyeşil doğası, iki yanında akan Göksu ve Yeşilçay nehirleri, cephesinde Karadeniz’in masmavi suları, birbirinden lezzetli balıkları ile İstanbul’un kuzeydoğusunda yer alan bir doğa harikası… İstanbul’a sadece doksan yedi km uzaklıktaki Ağva, Şile ilçesine bağlı bakir kalmış yerden biri. Eskiden çoğunlukla bahar ve yaz aylarında İstanbullular içi sayfiye yeri sayılan ama artık kışın da şehrin gürültüsünden kaçmak ve huzur içinde bir tatil geçirmek isteyenlerin bir numaralı tercihi olan yemyeşil bir rüya Ağva… İzmit’in Çal Tepesi’nden doğup gelen Göksu ve Yeşilçay derelerinin Karadeniz’e döküldüğü yerde, zamanla oluşan delta üzerine kurulan bu şirin beldenin belki de en çekici yanı bu derelerin yemyeşil kıyıları. Oteller ve restoranlar buralara kurulmuş, yörenin tüm aktiviteleri bu kıyılarda gerçekleştiriliyor.

MEDENİYETLERİN UĞRAK YERİ!
Ağva, Hititler, Frigler, Romalılar ve Osmanlılar gibi bir çok uygarlığın geçiş yeri olmuş bir belde. M.Ö. Yedinci Yüzyıla uzanan tarihin kalıntılarına Ağva’ ya bağlı civar köylerde rastlamak mümkün. Kalemköy’ de Romalılara ait kilise kalıntıları ve mezar taşları, Hacıllı köyünde, Üçüncü Yüzyıl sonu ile Dördüncü Yüzyıl başlarında bulunan Gürlek Mağarası, Hisar Tepe’ de bulunan kale kalıntısı, Sungurlu mahallesindeki dağ değirmeni önemli buluntulardır. Ağva’ya On Dördüncü Yüzyılın ikinci yarısında Konya, Karaman ve Balıkesir’den gelen Türkmen boylarını yerleştiği söylenmektedir. Bugünkü Ağvalılar da aynı Türkmen boylarının çocukları olarak biliniyor.

KUSURSUZ BİR ÇEVRE!
Ağva, Karadeniz kıyısında üç km uzunluğunda kumsala sahip. Yerleşim yerleri çoğunlukla hayli içeride ve çamlıkların arkasında yer aldığı için burada deniz kirliliği yaşanmıyor. Kumsal her zaman tertemiz sizleri bekliyor. Doğal plajı ve doğa harikası yeşili, etrafında yer alan bakir koylar, adacıklar, ormanlarla doğallığın iç içe ve oksijen oranının çok yüksek olduğu bir bölge. Kilim Koyu, Gelin Kayası, Saklı Göl mutlaka keşfedilmesi gereken yerler. Gelin Kayası denmesinin sebebi, beyaz olması ve duvaklı bir geline benzemesi.

AĞVA!
Ağva… İstanbul’un yanı başında, doğanın bütün hünerlerini sergilediği bir yeryüzü cenneti… Ağva, yemyeşil bir ormana yaslanmış, masmavi bir denize yüzünü dönmüş, iki nehir arasında kalmış bir doğa harikası…. Ağva, dört mevsim boyunca şehrin karmaşasından kaçmak isteyenleri kendine çekiyor. Çok kısa bir yolculuk sonunda Ağva‘da bambaşka bir dünyaya kucak açmak ve rüya gibi bir tatil yaşamak mümkün. İstanbul’a sadece doksan yedi km uzaklıkta bulunan Ağva, huzur içinde bir tatil için ideal fırsatlar sunuyor.

Turizm
Benzer Konular

Görüntüleme:836, Cevaplar:3

İlginizi Çekebilir >
Alt 08-08-2012, 17:32 #2

newday

Aktif Üye


hmm cok güzelmis teşekkürler

Alt 08-08-2012, 17:42 #3

Majik

tobacco addict


Daha önce gitmiştim gerçekten sakinlik ve doğayı sevenlenlerin ziyaret etmesi gereken noktalardan sadece birisi. 1 haftalık bir tatil mükemmel bir dinç bünye yaratır

Alt 08-08-2012, 17:44 #4

~Osmanlı~Yadigarı~

Foruma Isınan Üye

doğa aşığı birisi olarak buraya mutlaka gitmem lazım

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 00:53 .