Mısır Krallar Vadisi’nin Gizemleri

#1
Mısır Krallar Vadisi’nin Gizemleri

Dünyanın en çok ziyaret edilen turistik yerlerinden biri olan Mısır’da, firavunların izinde Krallar Vadisi’nin gizemlerine kulak verelim.

Mısır Krallar Vadisi’nin GizemleriEski Mısırlılar, firavunları için devasa anıtlar inşa etti. Ancak kimsenin görmesini istemedikleri yer altı mezarlarının inşası için de zaman ve hazine harcadılar. Bu görkemli mezarların en tanınmışları, Luksor yakınında Nil Nehri’nin batı yakasındaki Krallar Vadisi olarak bilinen bölgededir.

İlginizi Çekebilir


#2
Mısır Krallar Vadisi’nin Gizemleri


Yeni Krallık ( M.Ö. 1539-1075) döneminde vadi, Tutankhamun, I. Seti, II. Ramses gibi firavunların, kraliçelerin, rahiplerin ve elit tabakanın gömüldüğü yer haline gelmiştir.


#3
Mısır Krallar Vadisi’nin Gizemleri


Mezarlarda bulunan eşyalar ve mimari özellikleri diğer dünya için yapılan hazırlıkları gözler önüne sermektedir. Diğer dünyada ruhunun yeniden dirilebilmesi için ölen kişi de mumyalanarak mezara konulurdu.


#4
Mısır Krallar Vadisi’nin Gizemleri


Yer altı mezarlarında bir kralın öteki dünyada ihtiyaç duyabileceği her türlü eşya olurdu. Hazineleri, maskeleri, altın plakaları ve eşyalarıyla birlikte gömülürdü. Öteki dünyadaki törenler için yeterli yiyecek, içecek , şarap ve bira da konulurdu.


#5
Mısır Krallar Vadisi’nin Gizemleri


Krallar Vadisi’nin Gizemleri

Yüzyıllardır mezar kazıcılar ve hazine avcıları Krallar Vadisi’nin altını üstüne getirmektedir. Ancak buradaki bilinmeyenlerin sonu gelmiş değildir.


#6
Mısır Krallar Vadisi’nin Gizemleri


Çoğu kimse 1922 yılından önce ortaya çıkarılan 62 mezarın vadideki anıtların tümü olduğu kanısındaydı. Başka mezar alanı bulunamayacağı düşünülüyordu.


#7
Mısır Krallar Vadisi’nin GizemleriAncak bu inanış, çocuk kral Tutankhamun’un mezarı Howard Carter tarafından ortaya çıkarıldığında geçerliliğini kaybetti.


#8
Mısır Krallar Vadisi’nin Gizemleri


2005 yılında ise arkeolog Otto Schaden, Tutankhamun’dan beri vadinin ilk bilinmeyen mezarını keşfetti. Mezar, Tut’un mezarının sadece 15 metre ilerisinde ortaya çıkarıldı. Kazı alanına KV 63 ismi verildi.
Mısır Krallar Vadisi’nin Gizemleri


KV 63’te mumya bulunmamasıyla birlikte lahitler, çömlekler, kumaşlar, çiçekler ve diğer eşyalar ortaya çıkarıldı. Bazıları bu eşyaların başka bir mezarın habercisi olduğuna inanıyor.
Kaynak: National Geographic
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 15:58 .