Turizmcilere Kısa Bilgiler (AMADEUS,GALILEO VE IATI)

#1
Aslına konuyu tam olarak nereye açacağımı kestiremedim. Bu biraz farklı bişey olacak hemprogram,hem sistem heme şundan eminim ki %90 'ınınız bu programları yeniduyacaktır. Hani forumda yok yok da buda olsun istedim.

Şimdi asıl konuya gelecek olursak;
1-Amadeus denilen bir program veya sistem deniliyor genelde. Bunun ne işe yaradığını size kısaca açıklayayayım: Bu sistem Büyük seyahat acentalarının biletleme, uçuş çağırma,bilet fiyatlarıyla oynama gibi daha bir çok hilesinin olduğu bir tür bilet borsasıdır. Dünyanın Bütün havayolları şirketlerini bünyesinde barındırmakla birlikte aynı zamanda otel ihtiyaçlarını da karşılayabilecek oldukça geniş yelpazesi bulunan ve hatta IATI'nın bile üyesi olduğu bir sistemdir.

2-Galileo : Yine aynı şekilde Amadeus programının içeriklerini almasına rağmen biraz daha küçük çaplı bir sistemdir. Daha çok Avrupa uçuşlarında kullanışlı olan bir tür sistematk biletleme sistemidir. Doğudan yapılan uçuşlarda ise fiyatları genelde yüksek çıkmaktadır.

3-Troya : Troya biletleme sistemi değildir aslında daha çok havayolu şirketlerinin bilet check in yapmak için online tanımlama sistemdir. Fakat online internet hızının artması ve Havayolları şirketleri kendi kar marjlarını arttırmak için Troya sistemini Büyük kurumsal şirketlere vermeye başladılar. Son 6 ay içerisinde gelişen bu durum birçok Havayolu şirketinide harekete geçirmiştir.

4-IATI : daha çok online biletleme sistemi olup kredi kartıyla biletlerin kesildiği ve kurumsal şirket adına alınan bir sistemdir. Fakat son dönemlerde IATI yeni bir yapılanmaya giderek artık seyahat acentası olan her bölgeye vermektedir. Amadeus ve Galileo gibi geniş bir yelpazeye sahip olmasada Gerek tm uçuş çağrılarını yine Amadeus ve Galileo sistemi üzerinden fonksiyonel olarak çağırmaktadır. otel rezervasyon hizmeti de veren IATI sonradan ödeme seçeneği bulunmayan anında kredi kartı ile satış yapan bir sistemdir.

Şu an Kullandığım sistem Amadeus sistemdir. Genelde uçuş çağırma şekli olarak kullanılan belirli kodlar vardır. örneğin : AN26OCTISTMAN açıklaması 26 Ekim Istanbul-Manchester uçuşlarını sırala .
eğer sadece Türk hava yolları uçuşlarını sıralamak isterseniz : AN26OCTISTMAN/ATK şeklinde bir sıralama getirmesi için komut verirsiniz.

Tamamen komut sistemiyle çalışan bir sistemdir. herhangi bir yere bilet almanız gerekirse gideceğiniz havalimanının kodunu bilmeniz gerekir aksi durumda bileti bulmanız imkansızdır. bu dururmda IATI gibi bir sistemden faydalanabilirsiniz.

Fazla uzatmamak için şmdilik burda bırakalım devamını inşAllah kısa zaman sonra aktararırım sizlere .


Tamamen kendi yazılarımdır hiçbir şekilde alıntı yapılmamıştır.

İlginizi Çekebilir


#2
Teşekkürler açıklaman için sanırım bu programları kullanabilen insanlar hem çok az sayıda hemde gerçekten iyi bir ücretle çalışıyorlar ?? Bu programların sertifikaları IATA ve UFTA MI ve kursları kimler tarafından veriliyor acaba?


#3
Amadeus,Galileo ve Troya eğitimleri belirli tarihlerde verilir. IATI ise eğitim dönemleri değişiyor. Tabi bunun yanı sıra özel kuruluşlarda bu sertifikaları vermektedir. Fakat 3,6 vey 9 ay şeklinde eğitimler mevcutur. özel olarak almaya çalışırsan baya bir tuzluya gelir. Bu sistemleri kullanabilen çok az sayıda kişi mevcuttur. IATI nornal online biletleme sistemidir. TK, onurair,atlas veya herhangi bir uçuş şirketi farketmez aynıdır. fakat Amadeus ve galileo tamamen kodlarla çalışır. gerekli bilgileri yakın zamanda paylaşırım.


#4
Verdiğiniz bilgiler çok faydalı olmuş. Teşekkür ederim.
bir sorum olacak.
Bir kişinin Amadeus eğitimi almak için hangi adımları uygulaması lazım? Bir tavsiyeniz var mıdır?

Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 23:10 .