Afyon Gazlıgöl (kaplıca termal)

#1

BAŞARANLAR TERMALAfyon Gazlıgöl  (kaplıca termal)

Eşimle her yıl gidiyoruz bel ve sırt ağrılarından dolayı çok şikayetçiydi ve çok şükür eskisi gibi bi sıkıntısı yok artık. Sağlıgınıza dikkat etmeniz temennim ile tavsiye ederim.


Kaplıca Tedavisi

Eski tunç çağından bu yana şifa dağıtmakta olan Gazlıgöl'ün Termal suları doğal bir sağlık iksiridir ; Mineraller yönünden son derece zengin olan bu su firig kralının kızı sunan'nın çok sık kullandığı bilinmekte Roma ve Bizans imparatorluğunun da bölgeye önem verdiği yapılan kazı ve araştırmalardan ortaya çıkan eserlerle anlaşılmaktadır.

BAŞARANLAR TERMAL TESİSLERİNDEKİ KAPLICA SULARININ FAYDALARI

Termal suların banyo, inhalasyon ve içmece şeklinde 3 önemli tedavi unsuru vardır.

BANYO KÜRLERİ:
Romatizmal Hastalıklar:
-Ankilozan spondidit, romatoit artrit, gut(damla) gibi iltihabi romatizmal hastalıklar.

-Boyun, bel, kalça, diz kireçlenmeleri, bel ve boyun fıtıkları gibi dejeneratif romatizmal hasatlıklar.

-Fibromiyalji, periartrit, tendinit, bursit gibi yumaşak doku romatizmaları,
Bütün bu rahatsızlıklara suyun sıcaklığı, kaldırma gücü ve basıncın ortaya çıkardığı olumlu etkiler aynı zamanda karbondioksit gazının olumlu etkisi sonucu adelelere daha fazla kan gitmesini sağlayarak ve en önemlisi 3. günden itibaren kortizon sağlayan böbrek üstü bezlerinin uyarılarak kan kortizon seviyesinin yükselmsi sonucunda bu hastalıklara iyi gelmektedir.


Osteoporoz(kemik erimesi): Kalsiyum nedeniyle içmece ve parathormon aktivasyonuyla iyi geldiği düşünülmektedir.

Ortopedi Ameliyatlarının ve kırık sekerlerinin rehabilatasyonu: Diz ve kalça protez ameliyatlarının rehabilatasyonları, kırığa bağlı uzun süreli alçı uygulamalarındaki eklem kısıtlılığının girilmesi.Bel ve boyun fıtığı ameliyatlarının sonrasında sinir kesilmesene bağlı ameliyatlarının rehabilitasyonlarında.

Nörolojik hastalıklar sonrasında oluşan felçlerin rehabilitasyonunda: Cerebral plasy, hemipleji, parapileji, fasiyal paralizi(yüz felci) Cilt hastalıkları: -Egzma, akne ve sedef hastalıklarının tedavisinde. Kadın yollarının iltihaplı hastalıklarında. Stres ve yorgunluğunun giderilmesi.


İNHALASYON KÜRLERİ (buhar solunum kürleri):Termal suyumuzun karbondioksit ve radon gazı içermesi sebebiyle yüksek tansiyon tedavisinde kalbin daha verimli çalışmasında, kronik, bronşit ve astıma bağlı nefes darlıklarında.İç salgı bezlerinin olumlu uyarılmasında.

İÇME KÜRLERİ: Böbrek taşı:Böbrek taşlarının idrar yolları ve mesane taşlarının düşürülmesinde.İdrar yollarındaki kristallerin(kumların) iltihabların giderilmesinde.

Safrakesesi Taşı:Safrekesesi taşları sonucunda oluşan ağrı, gaz, hazımsızlık gibi şikayetlerin giderilmesinde. Mide rahatsızlıkları:Gastirit, ülser, divertükül, reflü gibi rahatsızlıklar sonucu ortaya çıkan ağrı, gaz, hazımsızlık gibi şikayetlerin giderilmesinde.

Bağırsak hastalıkları: Kolit, polip, divertükül, kabızlık gibi şikayetler sonucunda ortaya çıkan ağrı ve spazmların giderilmesinde. Karaciğer rahatsızlıkları:Karaciğer iltahaplarında. Anemi(kansızlık): Düşük olan hemoglabin alyuvarlar değerlerinin yükselmesinde termal suyumuzun demir minaralizasyonunun fazla olması nedeniyle faydalı olmaktadır.


Kan yağları(kolestrol):Kolesterol, lipid, trigliserid, banyo ve inhalasyon kürlerinin ortak olumlu etkisi sonucu. Diyebet hastalığı(Şeker hastalığı):Banyo ve içmece sonucu kandaki insülin salgılayan pankreas bezinin radyoaktif ve diğer etkenlerle uyarılarak pankreasın insülin salgısını arttırması sonucunda.

Kısırlık(strelite):Sudaki radon gazının olumlu etkisi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Obezite(aşırı şişmanlık):Özel diyet ve egzersiz programlarının yanında banyo ve içmece kürleriyle, yağ metobolizmasının hızlanmasıyla.


KAPLICALARDAKİ SAKINCALI DURUMLAR

Aşağıdaki hastalıklar kendisinde mevcut olan kişilere uzmanlar şifalı suları ve kaplıcaları önermemektedirler.
1. Kanser hastaları
2. Aktif tüberküloz
3. Yüksek ateş ve ishalle seyreden kolera, tifo ve dizanteri
4. 39C. Üzerinde seyereden gribal enfeksiyonlar.

5. Aktif hepatit hastaları.
6. İleri düzeydeki kalp, karaciğer ve böbrek yetmezlikleri.
7. Habis hipertansiyon(ileri derecedeki organ yetmezlikleri sonucunda oluşan yüksek tansiyon.
8. Ameliyat geçirmiş,henüz yarası kapanmamış olanlar
9. Kanamalı hastalıkları olanlar
10. Saralılar, zararlı akil hastaları.

Başarılı Bir Kaplıca Tedavisi İçin · Kaplıcaya girmeden önce doktorla görüşülmeli ve onun önerilerine uyulmalıdır. · Tok karnına kaplıcaya girilmemelidir.Ağır yemeklerde kaçınılmalıdır.


· Kaplıca suyunun şifa verici radyoaktif ve kimyasal özelliklerinin bozulmaması için sabun,şampuan,krem, vb. kullanılmamalıdır.

· Sudaki şifa verici özelliklerin vücut tarafından kabul edilebilmesi için, kaplıca suyunda hareketsiz kalmak çok önemlidir.

· 41-42 dereceden yukarı sıcak suya girilmemeli.Kaplıca suyuna girildikten sonra terleme başladıktan itibaren 5 dk. sonra çıkılmalıdır.Konfor şartları uygun ortamda 30 dk. ile 1 saat arasında terleme bıtene kadar yatarak istirhat edilmelidir. · Günde iki kereden fazla kaplıcaya girilmemelidir.


· Türkiye şartlarında (sosyo ekonomik sebebler dolayısıyla) kaplıca suyu ile kür tedavisinin en az 7 veya 10 gün olduğu unutulmamalıdır.Gelişmiş ülkelerde bu süre ortalama 4 haftadır.Bir kaç günden oluşan kaplıca uygulamaları önemli rahatsızlıklarda fazla faydası olmuyacağı ancak dinlenme ve stress atma yönünde önemli faydalar sağlıyacağı bilinmektedir.


· Tedavi süresinde vücut asla üşütülmemelidir. · Terleme müddeti sonunda çamaşır değiştirilerek hafif bir gezinti yapılmalıdır.

· Kaplıca tedavisi her kişide ayni etkiyi göstermez.Bazılarında bir iki banyo sonra halsizlik,sinirlilik,yorgunluk,bas ağrısı,uykusuzluk olabilir.Merak edilecek bir şey yoktur.Birkaç banyodan sonra geçer.

· Gün içerisinde 2 den fazla kaplıca tedavisine giren 41-42 c uzerındekı sularda uzun sure kalan hastalarda termal kriz oluşabilir.Termal kriz halsizlik, bulantı, baş dönmesi ve ateş rahatsızlıklarının görülmesiyle anlaşılır.


Termal kriz oluştuğu zaman istirahat edilmelidir.

· Tedavinin ilk 3 gün içerisinde şifalı kaplıca sularının etkisiyle nadir olarak romatizma, siyatrik, sinir agrilarinin arttigi görülürse de bu geçici durumdur tedavi ilerledikçe hafifler ve kaybolur.

· Banyodaki havalandırma çalıştırılmalı içeride temiz hava bulundurulmalı.Banyo kapısı kesinlikle kapalı tutulup termal buhar odalara bırakılmamalıdır.Odadaki buhar ve gazlar uyku düzensizliklerine sebep olur.

Kaplıca tedavisinden sonraki genel etkiler; hem uzun yıllara dayalı gözlem ve deneyimlerin hem de klinik çalışmaların ortaya koyduğu gibi 6 – 12 ay sürebilmektedir.Kaplıca tedavilerinin gerekli faydayı sağlayabilmesi açısından her hasta için ayrı bir reçete(günde kaç banyo yapılacağı, kaç gün tedavi alıcağı, içmece kürelerinde suyun kaç öğün, ne kadar içileceği gibi) düzenlenmelidir.

Uzman hekim tarafından diğer ek tedavi yöntemleri (masaj, fiziktedavi, egrezsiz, diyet) uygulanmalıdır.Bu nedenle uzman hekim ve yardımcı sağlık personelinin tesislerimizde bulunması gerekmektedir.

Yukarıda belirilen tıbbı açıklamalar ve uygulamalar hidroklimatolog uzman doktor AHMET KARAÇALLIK tarafından yapılmıştır.


Balık Avı Aktiviteleri

Balık avı heyecanını yaşamak isteyenlere , tesisimize 17km. mesafede bulunan Ayazini Göletinde olta balıkçılığı yapabilirsiniz.Sazan balığı türlerinden tutma imkanı vardır. 2kg'a kadar büyüklükleriyle balıklar sizi şaşırtacak ve çekerken de yoracak… Gölet frig vadisinin en huzur verici yeridir. Bu keyifli aktiviteyi yapmak için ihtiyacınız olan olta balıkçılığı malzemelerini otelimizden kiralayabilir veya satın alabilirsiniz. Tuttuğunuz balıkları otelimiz aşçısına pişirttirebilirsiniz ya da göle bırakabilirsiniz. Amacınız ne olursa olsun çok keyif alacağınız tartışılmaz… Rast gele…


Bisiklet Keyfi


Tesisimiz bölgesinde hem profesyonel hem de amatörlere hitab eden bisiklet için uygun yollar bulunmaktadır. İster kendi bisikletinizi getirerek ister tesisimizde bulunan bisikletlerden kiralayarak, tatilinizi, ailenizle ve sevdikleriniz ile bisiklet sürerek daha keyifli ve daha sağlıklı bir hale getirebilirsiniz.


SPA Aktiviteleri

Yüzme havuzu ve SPA merkezimizde; sauna, çamur banyosu, masaj tedavisi, türk hamamı, buhar odası, fitness center, termal tedavi havuzu, ısıtmalı taş yataklar ve füzyoterapi hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.


Spor Aktiviteleri

Tesisimizde bulunan futbol ve basketbol sahasını kullanarak, gönlünüzce spor yapabilirsiniz. Ayrıca tesislerimize ait olan atlara manejimizde binebilir ya da çocuklarınızı seyislerimizin eşliğinde bindirebilirsiniz.


Kültür Aktiviteleri

Tesisimiz tarihi mekanların çok yakınındadır. Çevremizde bulunan Frig Vadisi, Emre Gölü, İmaret Cami, Karahisar kalesi gibi yerleri gezebilirsiniz. Frig Vadisi tarihi , doğal ve kültürel dokusu ile Hellenistik , Roma , Bizans dönemlerinden kalan kiliseleri , kaya oyma mezarları lahitleri , peri bacaları , kaya oyma evleri ile keyifli gezilerimiz için sizleri bekliyor.


Çocuk Aktiviteleri

Çocuklarınız için, Başaranlar Termal bulunmaz bir doğal oyun alanıdır. Tamamı çim alan olan bahçemizde, çocuklarınız güvenle dolaşabilirler. Onların güvenliğini de düşünerek inşaa ettiğimiz oyun alanı parkımızda oynayabilir, hayvanat bahçesini gezebilir, atabinmeyi öğrenebilirler.


Eğlence Aktiviteleri

Tesisimizde bulunan kafeterya alanlarında, bilardo, air hockey, langırt oynayabilirsiniz. Yine arkadaşlarınız ile ya da tesisimizde konaklayan diğer müşterilerimiz ile okey, tavla ya da kağıt oyunları oynayabilirsiniz.


Özel Alanlar

Tesis bünyemizde bulunan süpermarketten, her türlü alışverişinizi yapabilirsiniz. Ayrıca yine özel bir alanda bulunan Mescidimizde, namazlarınızı tekil ya da topluca cemaat ile kılabilir, grup olarak geldiyseniz toplantı salonlarımızda toplantılarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi ÇekebilirKonu .. ɠσδ σŦ ฬαƦ .. tarafından (07-01-2015 Saat 19:45 ) değiştirilmiştir. Sebep: Reklam yapmak yasak ..
#2
Paylaşım ve bilgi için teşekkürler. Emeğine sağlık.


#3
Vay be ordda olmak vardi simdi


#4
Dimi dimi..))


#5
Oyle valla


#6
Rica ederim arkadaslar
Ayrıca düzenleme yapılmış reklam amaçlı paylaşım yapmamıştım ama yine de yanlıs anlaşılmaya sebebiyetten dolayı üzgünüm
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 23:54 .