Yurt Içi Turizm

#1
ABANT
Kestane, gürgen, palamut altı yaprak üstü bulut gel sen burda derdi unut ...
Bolu'nun 34 km güneyinde, toprak kaymaları sonucunda oluşmuş, 1.28 kilometrekarelik bir alanda yer alan Abant gölünün çevresine kurulmuş olan bir yer. Genel anlamda düşünüldüğünde 3 otel ve bir göl haricinde bir şey yokmuş gibi görünse de, yaşamadan anlamak imkansız.

Abant'a ulaşmak için öncelikle Bolu'ya gitmeniz gerekiyor. Ankara veya İstanbul'dan, her iki şehirden de Abant'a gidiş için en kısa yol Tem otoyoludur. Ankara'dan ortalama 1,5 saatte, İstanbul' dan ise 3 saatte ulaşabilirsiniz. Tem otoyolunun bittiği bir Abant sapağı vardır, burada bulunan dik bir tepeyi tırmandığınızda yaklaşık yarım saat sonra Abant'tasınız.

Her mevsimin renklerini üzerinde çok güzel bir elbise gibi taşımasını bilen Abant'ta, yaz aylarında, gölün etrafında bir hamakta ya da çimenlerin üzerinde yapılan bir öğle uykusu... kış aylarında ise, beyaz bir görüntü eşliğinde buz tutmuş bir göl manzarası. Ama en güzel mevsimi bahar aylarıdır. Yaprakların, yeşilden yavaş yavaş sarıya, ya da sarıdan yeşile dönüşü... ve bahar aylarının güzelliklerini hiç çekinmeden umarsızca size sunar Abant.
ADALARPrens adaları olarak bilinen adalar, bütün güzellikleri ile sizleri bekliyor.
İstanbul'un sevilen yerlerindendir adalar. Tarihi geçmişi, eşsiz manzarası, keyfi, yaşam tarzı, faytonları... her dilden, her dinden, her renkten insanın bir arada yaşadığı... Büyük Ada, Heybeli Ada, Kınalı Ada, Burgaz Ada. Hepsi birbirinin benzeri gibi görünen fakat birbirinden farklılıkları yaşandıkça anlaşılan Prens Adaları.

Ada Kültürü

"Ada kültürü" demek ne kadar doğru olur bilinmez ama, adaların hepsinde ortak bir yaşam tarzı vardır. Motorlu taşıt yok! Doğal olarak ta trafik, karmaşa, korna sesleri yok! Onun yerine; iki atın çektiği fayton turları var. Çarpık bir yapılaşma, düzensiz yüksek apartmanlar yok! Onun yerine renkleri birbirine uyumlu villalar, köşkler, bahçelerinde akasya çiçeklerinin olduğu şirin evler var.

Ada kültürünün bir diğer parçası; en yüksek tepelerine kurulan kiliseler, camiiler, manastırlardır. Kır lokantalarında mangal sefaları eşliğinde yapılan hoş sohbetler, iskelenin yakınlarında bir bardak çay keyfi ile "Ada Kültürü" her zaman güzel, her zaman özeldir.

BÜYÜK ADA

İstanbul adalarının en büyüğü ve en gözde olan adasıdır. Kuruluşu yaklaşık olarak 20. yüzyılının başlarına dayanır. Cumhuriyet zamanından sonra yeniden canlanan Büyük Ada, diğer adalar arasında en büyüğü olma özelliğinden dolayı, adaların merkezi olarak bilinir. Kaymakamlık, Belediye Sarayı, devlet daireleri Büyük Ada'da bulunur.

Fayton sefası

Büyük Ada'da her adada olduğu gibi fayton sefasını hem ulaşım, hem de gezi için kullanabilirsiniz. Arka koltuğuna oturduğunuz faytonda, kendinizi sultanlar gibi hissedebilirsiniz. Büyük Ada'da yapılan büyük ve küçük turlarla adanın bütün güzel mekanlarını görme şansını elde edebilirsiniz.

Ya da kendinizi atın yollara yürüyün yürüyebildiğiniz yere kadar, yollarda karşınıza çıkan yeşil doğanın, muazzam yapıların güzelliklerinin keyfine varın.

Büyük Ada'yı keşfetmeye hazır mısınız?

Vapurdan indiğinizde karşınıza ilk çıkacak olan tarihi iskele ile başlarsanız adayı keşfetmeye, devamında İsa tepesindeki Hristos kilisesi, Ayios Dimitrios Kilisesi ve Hamidiye camii gibi birçok güzel yapı sıralanabilir, görüldüğünde keyif alınacak yerler arasında.

ALANYA

Alanya, Akdeniz'in en gözde sahil şehirlerinden birisidir. Kilometrelerce uzanan sahilinin hemen hemen hepsinin kum olması, tercih nedenlerinden biri olsa gerek. Kalesi, mağaraları, tarihi yerleri ile görülmesi, gezilmesi ve keyfine varılması gereken bir şehirdir. Bizanslılar döneminde, verilmiş olan "Güzel Dağ" ismine çok uygun bir şehir Alanya...


GEZMELİSİNİZ


Damlataş Mağarası
Alanya kalesi: Surlarının uzunluğu 6.5 kilometreyi bulan kalenin, 83 kulesi ve 140 burcu vardır. Alanya'nın su ihtiyacını sağlayabilmek için 400'e yakın sarnıç yapılmıştır. Günümüzde de sarnıçların bazıları kullanılmaktadır. Selçuklu döneminde kullanılan bir sarnıcı, sizin yıllar sonra kullanmanız çok ilginç bir duygu olacaktır.

Damlataş mağarası: Yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgisini çeken yerlerden biri de Damlataş Mağarasıdır. Bu mağara, % 90 civarında nem oranına sahiptir. Mağaranın birçok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir.

GÜNEŞLENMELİSİNİZ

Alanya'da çoğu tatil beldelerinden farklı olarak merkezde de denize girebilme şansınız var. Denizin rengi kıyıda mavi iken açıklara doğru turkuvaza dönüşür. Alanya'nın en güzel plajları olarak ilk sırada, Dim Çağı Vadisi ve Avsallar kumsallarını göstermek mümkündür. Diğer plajları ise Damlataş, Kleopatra, Keykubat, Portakal plajı olarak sıralayabiliriz. Alanya, doğusuna ve batısına dağılmış kumsalları, ince kumu, berrak deniziyle insanı büyülemeye yetiyor.

YEMELİSİNİZ

Alanya, ülkemizin her yerinde olduğu gibi zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Alanya'nın mağaralarını geziye çıktığınızda mutlaka Dim Çağı Mağarası'na uğrayın ve balık restoranlarında güzel bir ziyafet çekin. Ayrıca damak tadınıza uygun olan bir çok lezzeti Alanya merkezde de bulabilirsiniz. Alanya'da bir kaç restoran önermek gerekirse; Ege ve Akdeniz mutfağına özel tatlar için, Kaptan's Güverte, kebap türü yemekler içinse Flamingo Restoran'ı denemenizi tavsiye edebiliriz.

ALMALISINIZ

Alanya' da geceleri saat 17:00 den sonra trafiğe kapanan Atatürk Caddesi'nde kuyum çeşitleri, hediyelik eşyalar, kilimler ve ihtiyaç duyabileceğiniz her şeyi bulabileceğiniz mağazalar mevcut. Özellikle alışverişlerinizde yöreye özgü olan, ipekböceği ürünü, ipek dokumalarından satın alabilirsiniz..

EĞLENMELİSİNİZ

Alanya' da eğlenmek için aradığınız her tarzda mekanı bulabilmeniz mümkün. Şehir merkezinde yüksek sesli müzik isterseniz Oxsid Bar tavsiye etmeden geçemeyeceğiz. Oxsid Bar; içinde bir çok kafe, restoran ve bar bulunan geniş bir mekandır. Merkezde ise farklı mekanlar mevcut, türkü sevenler için türkü barlar, klasik kafeler ve dünya standartlarında olan eğlence mekanları ile Alanya merkezde eğlenceli dakikalar yaşayabilirsiniz.

Gez: Alanya Kalesi'ni gez.
Gör: Damlataş Mağarası'nı gör.
Eğlen: Oxsid Bar'da eğlen.
Satın Al: İpek dokuma olan ürünlerden satın al.
Tadına Bak: Şiş kebabın tadına bak.
ASSOSTarihi bir doku, muhteşem bir deniz, masmavi bir gökyüzü ve doğanın tarihle muhteşem harmonisi Bir kadeh şarap elinizde, masmavi deniz ayaklarınızın altında ve muhteşem balık tadı damağınızda... Bunu, Assos yolculuğunuzun sadece küçük bir parçası olarak hayal edin. Bir de gezdiğiniz yerleri, göreceğiniz tarihi, modern yaşamın kaosundan uzak sessiz geçireceğiniz günleri ve unutamayacağınız bir tatili düşünün. Assos sizi bekliyor.
AYVALIKYeşili, mavisi, havası, adası ve bütün güzellikleri ile her mevsim güzel...
Ayvalık, Balıkesir'in şirin beldesi. Yaz aylarında Sarımsaklı Plajı ile deniz tutkunlarının gözdesi, bahar aylarında ise havası, suyu güzellikleri ile keyif yapmak için çok ideal bir yer. Rum evlerinin mimarisi, rengarenk akasya çiçeklerinin kokusu, sahilde ızgara balık cızırtıları, zeytin ağaçları, zeytinyağı fabrikaları ve buna birde lorla yapılan Balıkesir'in meşhur "Höşmerim" tatlısını yemenin keyfi eklenince her şey mükemmel bir uyum içinde oluyor.

Şeytan sofrası: Çamlık Orman Kampı'nın yukarısında bulunuyor. Burada büyük bir kafes var. Ayvalık halkı tarafından kafesin içinde bulunan ayak izinin şeytana ait olduğu söyleniyor. Bu bölge, eski bir lav birikintisidir. Bu lav birikintisinin görünüşü bir sofrayı andırır. Çeşitli söylentiler ve görünüş birleşince "Şeytan Sofrası" ismi ortaya çıkmış. Mükemmel bir Ayvalık manzarası olan bu yerden özellikle güneşin batışını izlemek apayrı bir keyiftirBURSAİskender Kebabın, kestane şekerinin, kaplıcaların, tarihi yerlerininin tadına varılacak bir şehir.
Işıkların en güzel göründüğü şehir...

Bursa hakkında söz edilebilecek bir çok şey vardır. Hanları, hamamları, Yeşil Camii, kiliseleri, Uludağ, kestane şekeri, teleferik, ipek kumaşları, havlu, İskender Kebap... ama bir çok insanın bilmediği bir şey vardır ki! o da Bursa ışıkların en güzel göründüğü şehirlerden bir tanesidir. Her şehri kuşbakışı olarak seyredebileceğiniz bir tepesi vardır. Ancak Bursa'da ki "Seyir Tepe" Türkiye'de bulunan en güzel yerlerden bir tanesidir. Buraya ulaşmak için, biraz yokuş yukarı yol gitmeniz gerekiyor. Ancak bu yokuşun sonunda Bursa ayaklarınızın altına seriliyor. Eğer kış aylarında ziyaret ederseniz, burada sıcak bir salep, yaz aylarında ise soğuk bir içecek bu manzaranın tadını en güzel şekilde çıkartmanızı sağlayacaktır.

BURSA'YI KEŞFET

Bursa'ya "Yeşil Bursa" yakıştırmasının yapılmasının en büyük nedenleri yeşil bir doğasını olmasının haricinde yeşil camii, yeşil türbe...

Yeşil Türbe: Bu türbe Çelebi Sultan Mehmed tarafından 1421 yılında yaptırılmıştır. 1855 yılında meydana gelen depremden sonra hasar görmüş 1864 yılında yeniden yapılandırılarak bugünkü halini almıştır. Türbe'de bulunan yeşil çiniler sayesinde halk arasında Yeşil Türbe ismi takılmıştır. Türbede bulunan kabartmalar, çiniler ve yapımında kullanılan renkli süsleme sanatı ile zenginleştirilmiştir. Türbenin içi de, dış mimarisi kadar etkileyici özelliklere sahiptir.


Yeşil Camii
Yeşil Camii: Yeşil Camii, Yeşil türbenin yakınlarında bulunmaktadır. Bu camii, 10 metre yüksekliğinde bir mihraba sahiptir. Çini süslemelerinin en güzel örneklerinden bir tanesini sergilemektedir. Camii'nin süslemelerinde kullanılan geometrik ve çiçek desenleri camiinin güzelliğine güzellik katan unsurlardan bir tanesidir.

Ulu camii: Bursa'nın Osmanlı tarihi açısından oldukça önemli bir yeri vardır. Ve bunun getirisi olarak da, şehirde bir çok camii bulunmaktadır. Ama Bursa ile özdeşleşmiş olan camii Ulu Camii'dir. 1396-1400 yılarında Yıldırım Beyazıd tarafından yaptırılan camii bir çok badire atlattıktan sonra şimdiki halini alarak Bursa'yı ziyarete gelen bir çok insanın oldukça dikkatini çekmektedir.

Altıparmak: Bu semt Bursa'nın kalbini oluşturuyor denilebilir, bir çok güzel mekan, alışveriş yapabileceğiniz mağazalar burada bulunmaktadır. Bursa'nın ünlü dondurmacısı Geye ve bir çok kafede keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Altıparmak caddesinin arka paralelinde bulunan sokaklarda oldukça güzel kafe ve restoranlara rastlayabilirsiniz. Özellikle "Cellat Çeşmesi" adlı kafe vardır. Bu kefe Osmanlı vaktinde cellat çeşmesi olarak kullanılırmış, daha sonradan bu çeşmenin üzerine bir kafe yapılmış. Burası Bursa'da bulunan oldukça ilginç bir mekanlardan bir tanesidir.

Kaplıcalar: Bursa, tarihi geçmişi, içinde bulunan eserleri ve bir çok farklı özelliği olan bir şehirdir. Bu farklı özelliklerden bir tanesi de Bursa'da bulunan termallerdir. Hem fiziken hem ruhen vücudunuzun dinlenmesini sağlayan kaplıcaların su sıcaklıkları bazı bölgelerde 40, bazılarında ise 80 santigrat dereceye kadar yükselmektedir. Bademli Bahçe ve Çekirge bölgelerinden çıkan termal suların kimyasal özellikleri farklılıklar göstermektedir. Bursa'da bulunan termal suları şifa dağıtan sular diye düşünmenin dışında, kaynak suların içinde keyif yapmak için bulunmaz mekanlardır.

İskender kebabın memleketi


Bursa'da tabii ki de tadına bakılacak olan ilk şey; İskender kebap olacaktır. İskender Kebap bir çok insanın tadına çok alışık bir tattır, ancak Bursa İskender'de yiyeceğiniz İskender kebabın lezzetinin oldukça farklı olduğunu göreceksiniz. Artık suyundan mıdır, havasından mıdır, bilinmez ama! Bursa'da İskender'in yapılış sırrı yıllardır saklanmaktadır.

İskender Kebap haricinde başka bir lezzetin tadına bakmak isterseniz, Pideli Köfte'yi deneyebilirsiniz. Pideli Köfte aslında İskender Kebap'tan esinlenilerek yapılmış bir yemektir. Pide, yoğurt ve özel bir sostan yapılır, İskender'den tek farkı içinde döner yerine köfte bulunmasıdır. Bursa'da Pideli Köfte yemek için Saray Pideli Köftecisi en iyi adrestir.


Yemeğin üzerine tatlı olarak ne alırdınız?

Tabii ki de enfes bir kestane şekeri... birkaç yıl öncesine kadar sadece klasik kestane şekeri üretiliyordu, ancak zamanla insanların isteklerinin değişmesi doğrultusunda, kestane şekerinin çeşitlerini arttırdılar. Bursa'da kestane şekerinin öncü markası Kafkas bu konuda her geçen gün kendini yenileyen bir firmadır. Çikolatalısı, light'ı, reçelleri ve marmelatlarının dışında yeni piyasaya sürdükleri kestane ezmesiyle de farklı bir lezzeti sofralarımıza kazandırıyorlar.

İpek dokuma ve havlu

Bursa tekstil sektörüyle Türkiye'de oldukça iddialı şehirlerden bir tanesidir. Kumaş, havlu ve özellikle de ipek dokumacılığıyla her geçen gün gelişen ve büyüyen bir şehirdir. Bu sektörde öncü bir şehir olması da, size Bursa'dan hangi ürünleri satın alabileceğiniz hususunda büyük bir ipucu vermektedir. Bursa'nın tekstil hususunda gelişmiş bir şehir olması, satın alacağınız ürünlerin hem oldukça kaliteli, hem de oldukça ucuz olmasını sağlar, bu da alış verişlerinizi keyifli kılacak bir diğer unsurdur.

Bursa'da alışveriş için size birkaç yer önermek gerekirse özellikle Bursa terminalinin yanında bulunan As Merkez'de bir çok mağazayı bir arada bulabilirsiniz. Alışveriş yaparken eğlenmeyi severlerdenseniz, As Merkez'in altında bulunan buz pateni pisti sizi, eğlenceye davet ediyor. Alışveriş adına bir diğer merkez ise, Zafer Plaza'dır. Bursa'nın merkezinde bulunan bu alışveriş merkezi hem alışveriş tutkunlarına, hem de keyif tutkunlarına güzel seçenekler sunmaktadır. Zafer Plaza'nın en üst katında bulunan kafede oturup güzel bir şeyler yerken dışarıyı seyretmekte apayrı bir zevk doğrusu...

Ve en son olarak sevdiklerinize götürebileceğiniz bir diğer küçük armağan ise kestane şekeri olmalıdır. Koca bir paket almanıza da gerek yok! kestane şekeri irili ufaklı bir çok değişik şekilde yapılıyor. Bunlardan beğendiğiniz bir tanesini alıp sevdiklerinize lezzetli bir Bursa hatırası götürmek en değerli hediye olacaktır.

Bursa da ki eğlence mekanları çok renkli

Bursa Türkiye'de eğlence sektörü oldukça gelişmiş olan şehirlerin arasında yer alır. Bursa'nın bir öğrenci şehri olması nedeniyle burada bulunan bir çok mekan gençlere ve kendini genç hissedenlere uygun mekanlardır.

Arap Şükrü: Altı Parmak'ta bulunan bu mekan, İstanbul'da ki Çiçek Pasajı tarzında bir yerdir. İçinde sıra sıra restoranlar vardır ve özellikle de balık restoranlarıyla ünlüdür. Fasıl, rakı, balık sevenler Arap Şükrü'yü tercih edebilirler.

Kültür Parkı: Bursa'da Osmangazi semtinde bulunan Kültür Parkı oldukça büyük bir tesistir. Bu parkta gündüzleri ağaçların arasında gezinti yapabilir gölün kenarında ördekleri izleyebilirsiniz. Akşamları ise bu park bir anda hareketlenir, içinde bulunan bir çok nezih mekanla Bursa'nın göz bebeğidir. Kültür Parkı'nın içinde ki, Altın Ceylan tesislerinde; havuz, teniz kortları ve Bursa'nın en büyük gece kulübü olan Danza bulunur. Yazın Garden, kışın Danza olan bu mekanda sabahın ilk ışıklarına kadar dj'ler eşliğinde eğlenebilirsiniz. Eğer canlı müzik dinlemek isterseniz, Kültür Parkı'ndan çıkmanıza gerek yok. Barbara adlı mekan tam aradığınız yer olabilir.

Gör: Yeşil Camii'yi gör.
Dene: Kestane şekerinin farklı çeşitlerini dene.
Eğlen: Arap Şükrü'de eğlen.
Seyret: Seyir Tepe'den Bursa'yı seyret.
Satın al: İpek dokuma ve havlu satın al.
Keyif yap: Kaplıcalarda keyif yap.
Tadına bak: İskender Kebap'ın tadına bak.

AĞVAKarşınızda Karadeniz, arkanızda yeşil bir doğa, iki nehrin arasında kalmış olan bir güzellik.

Sessizliğin sesi, sakinliğin duruşu, huzurun büyüsü, Karadeniz'in yeşili, Göksu Nehri'nin mavisi... Şile'nin Ağva ilçesinde buluştu.

Öyle bir yer düşleyin ki. Karşınızda Karadeniz' in hırçın dalgaları, arkanızda yeşilin her tonu... iki nehrin arasında kalmış bir yer olsun, düşlerinizi süsleyen.

Ağva, Şile'nin sevimli ilçesi. Yeni yeni keşfedilmeye başlayan bir yer, 4 mevsimi ayrı güzel ayrı özel. Yaz aylarında deniz keyfinize, 3 kilometrelik güzel plajında güneşlenmeyi ekleyebilir. Kış aylarında ise bir şömine başında sadece kendi kendinize kalabilirsiniz. Bahar aylarının güzelliklerini de unutmamak gerek, şöyle üşütmeyen ama üzerinize de bir şey almadan çıkamayacağınız bahar akşamları vardır ya! İşte Ağva'nın keyfini bahar akşamlarında çıkartmak ayrı bir zevk olsa gerek.Biraz miskinlik

Evet, Ağva miskinlik yapmak için gidilebilecek bir yer. Minderlerin üzerine uzanıp ya da bir hamakta ufak bir şekerleme yapabilmenin keyfini çıkarabileceğiniz bir yer. Telefondan, televizyondan her şeyden uzak kalmak istiyorsanız; "buraya gitmeye heveslenin". Eğer aradığınız çılgın bir gece hayatı, müzik sesleri eşliğinde dans etmekse size başka yerler önerelim.

Ağva'da eğlence hayatı; gece sahile vuran dalga sesleri eşliğinde, arkadaşlarınızla oturup bir kadeh şarap yudumlamanın keyfi olacaktır.

Biraz aktivite

Yattınız, uzandınız, keyif yaptınız, ruhunuzu dinlendirdiniz. Peki ya vücudunuzun sesi ne olacak?
Bu güzel doğada vücudunuza da güzel bir hediye vermek istemez misiniz? Bunun için biraz yürüyüşe ne dersiniz? Yeşilin her renginin bir arada toplandığı bu eşsiz yerde uzun yürüyüşlerle, keşfedilmemiş yerleri keşfedebilir, koşu yapabilir ya da bisiklete binebilirsiniz.


Ağva'da, Göksu Nehri'nde yapabileceğiniz birçok aktivite var. Motor ile güzel bir nehir turu yapabilir, kanoya binebilir, deniz bisikleti kiralayıp eğlenceli dakikalar yaşabilirsiniz.

Balık tutma meraklıları için ise çok güzel bir yer. Ağva, Karadeniz kıyılarında olduğu için çeşit çeşit balığı burada bulabilmeniz mümkün. İsterseniz nehirde ya da Karadeniz kıyılarında küçük bir oltayla balık tutabilir, isterseniz de bir kayık kiralayıp denize açılıp daha profesyonelce balık avlayabilirsiniz. Yalnız balık tutarken kayıkla açıldığınız denizin Karadeniz olduğunu unutmayın. Yanınızda balık tutmayı bilen profesyonel birilerinin olmasına özen gösterin.

Avcılık gibi bir hobiniz varsa; Ağva bu konuda da size kapıların açıyor. Birçok kuş çeşidi, çakal, tilki, yaban domuzu, sincap, kurt gibi av hayvanlarını burada bulabilirsiniz. Ama siz yinede hayvanların doğaya kattığı görsel güzellikleri izlemekle yetinin.

Ve unutmamanız gereken bir diğer şey ise; fotoğraf makinesi olmalı. Eğer yanınıza almayı unutursanız fazlasıyla üzülebilirsiniz. Bu keşfedilmemiş doğanın görüntülerinin ve burada yaşayacağınız güzel anların sonsuz kalması için fotoğraf makinenizi unutmayın

İlginizi Çekebilir


#2
£m£qine saqLık


#3
bilgiler için teşekkürler


#4
teşekkürler


#5
pardon ama neyi alkışlıyosun .bişey yok burda.silinmiş


#6
teşekkürler..
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 10:15 .