Ceza

#1
CEZA KİMDİR?
Ceza
CEZA A.K.A FATALRHYMER
Ceza, 1977 yilinda Üsküdar/İstanbul da dogdu. Rap müzige olan ilgisi ilkokul yillarinda sira arkadasindan ödünç aldigi kasetlerle basladi. Ceza tabii ki gerçek ismi degil, bu onun hiphop ta kullanmak için seçtigi yada daha dogrusu kazandigi bir lakap! Katildigi hiphop partilerinde, Freestyle rap (yani o an sahneye çikip müzik esliginde, o an yazilan sözlerle rap yapma) yarismalarinda her zaman birinci olan Ceza için diger yarismacilar hep eyvah Ceza miz geldi diyorlarmis ve bunun sonucunda, o da Ceza yi lakap olarak kullanmaya baslamis.

Gençlik yillarinda, çesitli projelerde yer alan Ceza, 1998 yilinda Dr. Fuchs ile bir araya gelerek Nefreti kurdu. Kendi çabalariyla yaptiklari deneme kayitları sonrasinda Yeralti Operasyonu isimli toplama Türkçe Rap albümünde yer aldilar.

Yeralti Operasyonunda en çok ilgi çeken grup olan Nefret kisa bir süre sonra Hammer Müzik ile anlasarak ilk albümü Meclis-i Ala İstanbulu yayinladi. Albümün hit parçasi İstanbul için çekilen videoklip birçok yerel ve ulusal TV kanalinda yayinlandi. Albüm sonrasi Türk ve Yabanci basindan olumlu elestiriler alan Nefret H2000, J&B Dance Festivali ve Avrupa Müzik Festivali gibi büyük organizasyonlarda sahne aldi.Meclis-i Ala İstanbul albümleri Hammer Müzik in distribütörleri tarafından Türkiye ile ayni anda Avrupada da piyasaya sürüldü. Özellikle Türkçe Rapin büyük ilgi gördügü Almanyada Türkiyeden çikan bir grup için yüksek bir satis rakamina ulasti.

İkinci albümleri Anahtar için İstanbulda Digitalmix stüdyosunda kayida giren Nefret çalismalarini 2001 yilinin Temmuz ayinda tamamladi. Cartel grubundan Erci E, Wu Tang Clan için yaptigi featuring ile büyük isim yapan Bektas, Megalomaniax grubundan Kader K, ve Gerçek Kal albümüyle adından söz ettiren Fresh B nin de konuk oldugu albümde scratchler Almanyanın ünlü DJleri DJ Rocky ve DJ Ness tarafindan atildi

Türkiyede yasanan ekonomik kriz ve Dr. Fuchs un ani sekilde askere gitmesi sonucu istenilen promosyonun yapilamamasina ragmen Anahtar çok yüksek bir satis rakamina ulasti ve Nefretin Türkiyenin en çok satan ve Dünyada en çok taninan Türkçe Rap grubu olmasini sagladi!

Not:Yukardaki biyografide Ceza nın gerçek adı verilmiyo.Cezanın gerçek adı Bilgin Özçalkan dır...
CEZA'NIN VATAN GAZETESİNE VERDİĞİ RÖPORTAJRap'in starı Ceza son konserinde kendisine laf atan gençler için ağır konuştu ''Pitbull köpeği gibi sarılmışlar rock'a..''

Vatan Gazetesi Cumartesi Eki Çikolata'da 10 Eylülde Yayınlanan Röportajın Tamamı Haberin Devamındadır...
Röportajı Yapan ve Bize Ulaştıran Sayın Barış Mutlu'ya Teşekkür Ederiz..
Ceza yeni albümünü Neyzen Tevfik dizelerinden kuruyor. ABD ve Almanya'dan iki grubun da eşlik edeceği çalışma önümüzdeki ayın sonunda hazır. Bu arada Ceza da sürekli kavganın ve tartışmanın içinde. Kıraç'ın attığı lafla başlayan sıkıntı, Ceza'nın verdiği cevapla durulsa da; Rock'n'Coke'ta verdiği konser yine usta rapçiyi hedef adam haline getirdi.Bu Röportaj Ceza'nı hakkındaki tüm söylentilere cevabıdır...

BİRKAÇ KİŞİNİN MARİFETİ
Rock'n Coke'taki olay bir kaç gaza gelmiş insanın işi. Bir meydan muharebesi yaşandı ama biz kazandık. Savaş resmen.. Beni dinleyen insanlar, tarafsız olanlar ve salaklar vardı. Nihayetinde üç beş insanın yaptığı hareket. "Kıraç" diye de bağırdılar. "Git o zaman halk konserine" dedim. O orada söylüyor işte. 14-15 yaşındaki çocuklar bunlar. Üzerlerinde Korn tişörtleri. E Korn'un müziği bize çok uzak değil ki.. Onu dinleyen bize niye düşman olsun. Tabi beni etkilemez bütün bunlar. Konser bittiğinde tarafsızların da beğenisini kazandık. Zaten sadece insanlar elini havaya kaldırsınlar dedim. Ellerin çoğu havadaydı.

SADECE RAP YAPIYORUM
İşte Türkiye karışmaya başladı yine. Ben sadece rap yapıyorum, onlar sadece rock dinliyorlar. Devam etsinler bence. Birbirlerini öldürsünler, bana da ateş etsinler hatta. Evimi yaksınlar. Aşağılık işler işte. Ancak internette ya da konserde olur. O kadar isterim ki sokakta bana sataşsınlar. Ona üzülüyorum işte. Konserde bir laf soktular, daha büyüğünü yediler. Rock'çı olamaz zaten bunlar. Üç beş anarşistin işi.

BEN ROCK İLE BÜYÜDÜM
Müziği Rap'çiler için yapmıyorum. Bütün dünya için müzik yapıyorum. Ve sadece Türkler için değil, evrenseldir yaptıklarım. Doğdğumda bizim evde Led Zeppelin çalardı. Ben rock dinleyerek büyüdüm. Fakat diğer müzikleri de dışlamadım. O yüzden maruz kaldığım tepkileri anlamam zor. Jethro Tull ve Jimi Hendrix'le ilkokula başladım. İyi ve kötü müziği çok küçük yaşlarda ayırt etmeye başladım. Rock'çı da olabilirdim. fakat kendimi ifade tarzım rap.

OKULU HİÇ SEVMEDİM
Okulu hiç sevmedim. Okulu bana sevdiremediler. İlkokulda dayak vardı işte. Küçücük çocuğu dövmeye başlıyorsunuz. En iyi öğretmen neyi ne kadar öğretebilir ki bu ortamda? Ansiklopediler, belgeseller ve kendi hayallerimle büyüdüm. Kalbim açıktır. İnsanlar bana nasıl yaklaşırsa daha fazlasını alırlar. Kötülük yapmamaya çalışıyorumç ban asaldıranlar ne kadar heyecanlı ve duygusalsa ben de o kadarım. Sokakta büyüdüm, Üsküdar çocuğuyum ben. Sinirli bir insanım. Açıkçası bu işler, kavga gürültü gittiği yere kadar böyle devam edecek.

TAVRIM SÖZLÜK YAZARLARINA
Ekşi Sözlük'le değil, orada yazan bazı insanlarla ilgilidir benim tavrım. Eleştiri yapmayı bilmeyen insanlarla.. Yoksa Ekşi Sözlük'e saygımız vardır. Konserde olay çıkaranların çoğu hayatında beni hiç dinlememiş insanlar. Pitbull köpeği gibi tutunmuşlar bir şeye bırakmıyorlar. Bunlara ne anlatabilirsin ki? Görmemiş insanlar olduğu için doğal buluyorum bir yerde...Orada bana orta parmağını gösterdiği zaman, onunla aramdaki tek fark müzik.

FUAT'TAN ÖNCEDE VARDIM
Fuat otursun oturduğu yerde! Zaten "Ceza rap'ten nefret ettirecek" türü söyledikleri de önemli değil. Ben hep buradayım. Yıllardır Fuat mı vardı? Sonradan geldi benimle birlikte birkaç konsere çıktı, televizyon programına göründü o kadar. Hiç bir şey bilmez. Ben doğru yaptığıma inanıyorum, o bana yeter. Sultana, Aziza ya da Fuat.. Yeterli değiller.. Türkçeleri yok.

ŞIMARIK DİYENLER YANILIYOR
Şımarmak mı bu? Baştan beri böyleyim. Nasıl sokaktaki insanı gidip öperek üzerindeki tişörtü istemezsem, bana da aynısının yapılmasını istemiyorum. Bir yered böyle bir hayatın bedeli bu, biliyorum. fakat yine de hiç bir imza talebini ya da isteği geri çevirmiyorum. Biraz soğuk olabilirim ama gülü seven de, dikenine katlanır. Benimle ilgili bir şey tutturamayan yok "şımardı, yok g.tü kalktı" Ne alakası var?

KIRAÇ'INKİ DELİKANLILIK DIŞI
Kıraç'ın yaptığı delikanlılık dışı. İnsanlara hakaret etmesi ve iftirası büyük hata. Cevabını da aldı zaten. Onunla ilgili öyle şeyler duyuyoruz ki... İnanılmaz kötü şeyler duyuyor ve biliyoruz Kıraç hakkında. Fakat susuyorum. Bu biraz delikanlılıktır, erkekliktir. Her şey söylenmez. Biraz kendine saklar. Söylediklerini ilk duyduğumda ister istemez sinirlendim ve asabi cevaplar verdim. Fakat geçti artık. Kıraç'ı gördüğümde gülüyorum artık.

ALBÜMÜN ADI YERLİ PLAKA
Yerli Plaka yeni albümün ismi. Med Cezir ve Rapstar'ın yeri ayrı benim için. Fakat iki ay sonra çıkacak olan albüm bambaşka olacak. Neyzen Tevfik'ten parçalar var. ABD'den Tech N9ne ve Almanya'dan Afrob var. Sert bir çalışma oldu.. Teknik anlamda çok gelişmiş bir albüm, 16-17 parça var. Son konserde yabancı radyo ve basından büyük ilgi oldu. Yeni albüm çıktıktan sonra ABD'de konserler vermeye gideceğiz. New York'ta... İsrail, Filistin ya da Irak'a da gidebilirim. Müziğime sınır yoktur.

Ceza'dan son günlerde yaşanan linç olayları üzerine yeni albümüne aldığı son parça

BİR PUZZLE'IN PARÇALARIYIZ.

Alevi ve Sunni, Türk ya da Kürt, Laz ya da Çerkez, Fener ya da Cimbom...
Biz Anadolu'yuz, bölünemeyiz; bak bu plaka yerli.
Ermeni, Rum komşum da çoktur, aramızda hiç bir problem yoktur.
Politikada savaş olsa bile, geçinip gideriz bize göre hava hoş.
Bizde akıl var, bizim gibi düşünen çok.
Bizi bölmek isteyen var, bizi bölebilecek olan yok.
Bizi gömmek isteyen varsa bu imkansız.
Biz birlikle özgürlüğün tadını almış bir toplumun torunuyuz.
Yaşasın barış, yaşasın özgürlük.
Siz boşverin rap mi ki sorununuz...

BUGÜNDE BİZİM OKULA GELDİ YAA İNANMIORUM 09.05.2008 SÜPER Dİ YAA ONUN ŞEREFİNE KONU AÇİM DEDİM...

İlginizi Çekebilir
 • Aşk ve Ceza (ATV)...
  Bodrum-İstanbul - Bodrum-İstanbul Dizisi - Yeni Dizi Bodrum-İstanbul - Murat Yıldırım - Kudret Sabancı ...

 • Ceza =)))...
  Adamin biri evine gelir ve posta kutusunda telefon faturasini görür. Bir bakar ki 3 milyar küsür lira fatu...

 • Suç Ve Ceza...
  Bir zamanlar küçük bir köyde yaşlımı yaşlı bir adam otururmuş.Onun bir tek oğlu varmış.Ama çocuk...

 • Kel Ceza...
  Ünlü rap’çi Ceza da tatilini Bodrum’da geçiren ünlüler kervanına katıldı. Ancak onu ...

 • Ceza...
  Kendimi cezalandırdım gülüm Aşka karşı sevgiye karşı En güzel cezam nefretim oldu benim için Gec...#2
evet süperdii çok tatLıydı yerim yerimm
emeğine sağLk zeynep'm..


#3
yee barii kuşum


#4
Ceza

Ceza

Ceza

Ceza

ALLah bizim CEZAmızı versinn xD


#5
çokk tatlı yavv


#6
süpervalla


#7
hiç sevmiorum cezayı ... giyim tarzı çok hoş ama fnerime kfür etmşti bi şarkısında nyse paylaşm içn tşk ...


#8
çok tatlıııııııııııııııııııııııııııııııııııııııııı


#9
efett katılıorum çok ttatlı


#10
çok tatlı gerçekten


#11
tskk


#12
işte bnm aşkitom CEZAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAMMMMAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAMMM


#13
çokk karizmatikk


#14
Süper Bi Adam En Büyük HayranLarındanım Diyebilirim SaoL payLaştıgın için Keşke Bizim okuLa da GeLsee


#15
ceZaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa !..


#16
Alıntı:
MeRVe*´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Süper Bi Adam En Büyük HayranLarındanım Diyebilirim SaoL payLaştıgın için Keşke Bizim okuLa da GeLsee
ama bizee geldi kıskan


#17
okulunuza gelmiş süper yaa ben hastasıyım bu adamınn yaptığı işe sözüm yok ztnn 1 numaraa o


#18
AYYY CEZAMMMMMMM BNMMMMMMMMMMMMM.......ŞARKILARINA BAYILIORUMM ŞŞUANDA İT DALAŞINI DİNLİORUM


#19
son şarkısı bi harikaya bide bi yakışıklı


!!__c_e_z_a__!!

#20
!!!!!..CEZA..!!!!!


Ceza (asıl adı Bilgin Cengiz Özçalkan; d. 31 Aralık 1997, Türkrap sanatçısıdır. Doğumundan Birkaç yıl sonra Televizyonda, uzun yıllar hatta belki de hayatı boyunca unutamayacağı görüntülerle karşılaştı. TRT'nin tek kanal olduğu dönemlerde televizyonda break dans filmleri oynuyordu. O filmlerdeki müziklerden ve danslardan çok etkilendi.

CEZA"DAN BİR RESİM =)


CezaRap müziğe olan ilgisi ilkokul yıllarında sıra arkadaşından ödünç aldığı kasetlerle başladı. Daha önce Fatalrhymer lakabını kullanan Ceza, katıldığı hip hop partilerinde ve freestyle rap yarışmalarında birinci olduktan sonra diğer yarışmacılar tarafından "Cezamız" olarak çağrılınca, lakabını Ceza olarak değiştirdi.
Şu an beatlerini yapan Roka adlı beatmaker ile nişanlıdır. Sistemi ve hasımlarını eleştiren ağır sözleri ile dikkati çekmiştir. Eleştirdiği hasımları arasında Kıraç, Sagopa Kajmer , Kolera yer alır. Şarkılarında bunu dile getirmiştir."Festivaller özgürlük barış demekti ne oldu? İnsanoğlu İstanbul'da bu kuralı bozdu." Bu sözleri Rock'n Coke konserinde Ceza sahnedeyken Kıraç diye bağrılması sonucu yazmıştır. Ayrıca Mürekkep Doldurum adlı şarkısında ise Sagopa ve Kolera'ya diss atmıştır. Sagopa Kajmer, kendisine ve eşi Kolera'ya küfretmesi üzerine Ceza'yı mahkemeye vermiştir.


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 15:42 .