Acun ılıcalı
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 30-05-2008, 18:33 #1

zr_girl

Bizden Biri

Acun ılıcalıAcun ılıcalı

Acun ılıcalı
Var mısın, Yok musun’? isimli yarışma programı yayınlandığından beri reyting rekorları kırmaya devam ediyor. Programın sunucusu ve yapımcısı Acun Ilıcalı da ününe ün katmaya ve televizyon sektöründe yavaş yavaş; ama sağlam bir marka oluşturmaya çalışıyor.

Acun Ilıcalı:
Halka hiç rol yapmadım, o yüzden seviliyorum


Acun Ilıcalı deyince bugünlerde herkesin aklına tek bir şey geliyor: “Var mısın Yok musun?” Bu cümle bir yarışma programının adı olmasına rağmen Ilıcalı’nın üzerine yapıştı kaldı. Yarışma, reytingleri altını üstüne getirmekle kalmadı, rakip kanalların da paçasını tutuşturdu. Ilıcalı’yı ilk ‘Acun Firar’da ile tanıdık, ardından ‘Dokun Bana’ ve ‘Biri Bizi Gözetliyor’daki sunuculuğu ile. Fear Factor ve Surviver ile genç seyircinin büyük ilgisini çektikten sonra da son vuruşu ‘Var mısın Yok musun?’ ile yaptı. Kurduğu Acunmedya şirketine de ne kadar sevdiği arkadaşı varsa topladı. Şimdi Ilıcalı, ekran başında yürekleri hoplatıyor ve her zaman yarışmacının yanında yer alıyor. “Para benim cebimden çıkmıyor, onun için çok rahatım.” diyecek kadar da açık yürekli. 18 yaşında evlenen, 19 yaşında baba olan, 20 yaşında anne ve babasını trafik kazasında kaybeden Ilıcalı, bir motosiklet kazasında ölümün eşiğinden dönmüş. O dönemde yaşadıklarını tam bir dibe vurma olarak nitelendiriyor ve o dibe vuruşun şu anki konumuna getirdiğine inanıyor. Ekranların en sevilen sunucusu adım adım, ama sağlam yükselişini Zaman okurları için anlattı.

Muhabirlik, sunuculuk, program yapımcılığı derken bugün en çok seyredilen bir programın sunuculuğunu yapıyorsunuz. Şans mı yoksa çok çalışmak mı? Bu işin sırrı ne?

Bir insanın talihli olması için başarılı olması da şart. Başarılı olduğum kesin, ortada sonuçları var; ama talihliyim de. Üçbeş olay olmasaydı belki bu noktada olmayacaktım. Kaderim böyle çizilmiş diye düşünüyorum.

Neydi o olaylar?

2002’de Dünya Kupası maçı için Kore’ye gidecektim. Basın kartı olmayanlar akredite olamazlar dediler. 7 sene Show’da çalışmama rağmen basın kartı almayı unutmuşum, gidemedim ve ‘Acun Firarda’yı yapmaya başladım. Devamında da birçok olay kendiliğinden gelişti. Fear Factor’ı Kanal D için düşünüyordum. Fakat Show’da yıllarca ekmek yedim, önce bir Show’a söyleyeyim dedim. Show Genel Müdürü 5. dakikada kabul etti. Sonra da Surviver’i onlar bana teklif etti.

Türk halkının seyredeceği programları nasıl tahmin ettiniz?

Halk bunu istiyor diye bazı kalitesiz prodüksiyonlar yutturuldu. Benim felsefem iyi reyting alalım da kötü iş olursa olsun değil. Yeni neslin her şeyden haberi var. İletişim sektörü son 15 yılda ülkemizde çok ilerledi. Toplumumuzun beklentileri Avrupa ve dünya ile çok yakın.

Genelde dış yapımları ülkemize uyarlıyorsunuz, bunu özellikle mi tercih ediyorsunuz?

Yurtdışındaki bir formatın ne performans sergilediğine bakarım, kendim malzeme arama gibi bir misyonum yok. Benim görevim iyi futbolcuları getirip burada oynatmak. Bugün en ünlü yıldızlar bir araya gelip program yapıyorlar ve 40. oluyorlar. Reyting alman için projenin korkunç güçlü olması lazım. Riske giremezsin. Belli ülkelerde denenmesi lazım. Amerika da aynı şeyi yapıyor, biz de aynı şeyi deniyoruz.

Televizyonda yaptığınız her iş tuttu, ne yaptınız da tuttu?

Ne yapmadım dersem daha iyi olur. Bir kere hiç suni olmadım, samimiydim. Çok büyük bir avantajım hiçbir dizide oynamadım, onun için halk gerçek bir kimlik gördü. Genelde etrafta sevilen bir insanım zaten. Bugün 25-30 kişilik bir ekip varsa bunların 15’i minimum 15 yıllık arkadaşım. Ukalalıktan nefret ederim. Kendini beğenen insan bana çok antipatik gelir. En büyük avantajım da kendimi ekrana çok iyi yansıtıyorum, o da Allah’ın bir lütfu.

Sizin en başarılı bulduğunuz ve iyi ki yapmışım dediğiniz projeniz hangisi?

‘Var mısın Yok musun?’ diyebilirim. Bugüne kadar toplum tarafından sevilen biriydim, ama hep 15-25 yaş grubundan ilgi görüyordum. ‘Var mısın Yok musun?’ ile Türk ailesini komple kucaklamış durumdayım. Başarılı olacağına inanıyordum, ama marka değerime bu kadar katkıda bulunacağını düşünmüyordum.

Bunlar neler kazandırdı size?

Açıkçası biz reyting zehirlenmesine uğramış bir milletiz. Bu iyi bir şey değil. Bugün şu kadar para kazandın deseler hiç umurumda değil. Çünkü yediğim yemek belli, gezdiğim yer belli. Bunun üzerindeki para zaten olsa da olur olmasa da olur. Ama reyting bizim dünyamızdaki en büyük prestij. Benim aynı zamanda beğenilme yüzdemin de yüksek olmasına vesile oldular. Ben aslında reyting almanın bin bir yolunu biliyorum, ama önemli olan takdir edilerek reyting almak.

Yarışmacılara ne kadar para ödediğinizin hesabını yaptınız mı?

Yapmadım ama ‘Var mısın Yok musun?’da şu ana kadar 2 trilyonu geçmiş durumdayız. Yıl sonuna kadar 7-8 trilyon olacağını düşünüyorum. Surviver Yunanistan’da Derya 450 milyar lira kazandı. Ben hiçbir anlaşmamda parayı vermedim. Çünkü psikolojik olarak rahat etmem lazım. Ben anlaşmalarımı sunuculuk ve prodüksiyon üzerinden yaparım. Ödül hep kanala aittir. O yüzden ben zevkle, rahat rahat sunarım.

Bir gün yüzünüz eskirse, reytingler düşerse ne olur?

Benim için problem değil. Benim hayat tarzım televizyondaki popülaritemden kaynaklanmıyor. Öyle pat diye düşeceğime de inanmıyorum. Bugün Amerika’da çok başarılı olmuş kişiler 30 yıl yapıyorlar bu işi. Şansal abi de yaşlı olmasına rağmen son derece popüler biri.

Sunuculuğunu Behzat Uygur’un yapacağı yeni bir yarışmanın prodüksiyonunu da siz yapacaksınız, nasıl bir yarışma olacak?

Amerika’da geçen yaz seyrettim, çok hoşuma gitti. Yıllarca şarkı sözlerini ezbere bildim, ama sesim rezalet. Ülkemizde on kişiden sekizinin durumu benim gibi. Yarışmanın konsepti de şarkı sözlerini bilme yarışması. Bu birçok insanı yakalayabilecek bir olay. Yarışmanın sloganı şu: “İyi söylemek değil doğru söylemek zorundasın.” Her yarışmada 6 yarışmacı olacak, en doğru söyleyen kazanacak.

Acun Firarda’da herkes sizin İngilizcenizi ve her ülke insanı ile nasıl iletişim kurduğunuzu konuşuyordu. ‘Acun 7 dil biliyor’ diyenler bile vardı. Gerçekten öyle mi?

Hiçbir zaman 5-6 dil biliyorum demedim. Bugün Türkçeyi zor konuşan biri ne kadar hoşumuza gidiyor değil mi? Beni eleştiren 10 kişinin 9’undan daha iyidir İngilizcem. Fakat benim konuştuğum çoğu insan İngilizce bilmediği için onlarla ancak Tarzan İngilizcesi ile konuşmam gerekti. Kelimeleri tek tek söylemem lazımdı. Ama insanlar İngilizce bilmediğimi düşündü. Biraz Almancam var. İtalyanca, İspanyolca da çat pat biliyorum.

Genç Bakış programında açık açık “Oyum Adalet Ve Kalkınma Partisi’ye” dediniz, bunun sebebi neydi ve çevrenizden ne tür tepkiler aldınız?

Açık açık söylemem bizim mahallede biraz şok etkisi yarattı. Türkiye’de şu anda bir istikrar söz konusu. Her partinin, her insanın hataları olabilir. AK Parti’nin de vardır. Ama yiğidi öldür hakkını ver. Bu ülkede Adalet Ve Kalkınma Partisi vaktinde enflasyon düştü, kişi başına gayri safi milli hasıla artmış durumda, refah seviyesinde artma var. Ama bunu maalesef belirli bir kesim kabullenmekte zorluk çekiyor. Ben Adalet Ve Kalkınma Partisi’ye oy verdim. Demek Türkiye’de her şey iyiye gidiyor ki çoğunluk AK Parti’ye verdi. Ben bu gerçekleri hiçbir zaman göz ardı etmiyorum. Başbakan’ımıza da ayrı bir sempatim de var zaten.

Yaptığınız işleri nasıl izah ediyorsunuz?

Temiz işler yaptığımı düşünüyorum. Malum şu an Türk medyasının durumu. Orada ben ciddi derecede parladığımı düşünüyorum. Samimi ve temiz işler yaparak, insanlarla samimi işler yaparak Türk medyasında iyi bir noktada olduğumu görüyorum. Yine o konuda da takdir Türk insanının.

***


98 Dünya Kupası’nda Brezilya maçını yorumlamak için telefon bağlantısını evden yaptığınız konuşulup durdu hep... -VİDEO-

O dönemdeki kız arkadaşım şimdiki eşime sürpriz yapmak istiyordum. Dünya Kupası’nda görevliydim, atlayıp Türkiye’ye geldim. Brezilya çeyrek finale kalınca Brezilyalı taraftarlar arasından yayın yapmam istendi. Arkadaşları topladık eve, tezahürat yapacaklar. Arkadaşlar Gülden Karaböcek şarkısını Brezilya versiyonunda söyledikleri için talihsizlik yaşandı. Sunucu Öztürk Pekin de stüdyoda bir an aptallaştı.Okocha’nın düğünü için hayatımı tehlikeye attım


Muhabirliğimin hızlı olduğu dönemlerde bir hikâyem var, ilk kez size anlatıyorum. Okocha diye Fenerli bir futbolcu vardı, Nijerya’da evleneceğini öğrendim. Düğünün görüntülerini bir kanala sattı. Şansal abi ‘Bu görüntüleri istiyorum’ dedi. Ben de ‘Tamam abi’ dedim. Okocha ‘Nijerya’ya gelmesin, yoksa problem yaşarız’ diye beni tehdit etti. Benim de o zamanlar gözüm kara. Şansal abiye de söz vermişim. Düğünden bir hafta önce Nijerya’ya gittim ve oradaki yerel bir televizyon kanalı ile Okocha’nın düğününü çektirmek için anlaşma yaptım. Düğün günü ben de kilisedeyim. Okocha bir kamyon dolusu askerle geldi ve beni gösterdi Bu adamı yakalayın.’ diye. Kameramanı götürdüler, elinden makinesini alıp dövmüşler. Ben olay yerinden kaçıp Metin diye bir tanıdığın yanına saklandım. Paranın hepsini de kameramana vermiştim. Ramazan’dı ve oruçluydum, 45 derece de sıcaklık vardı. Bu arada Okocha bana haber yollamış “Sıkıysa bu ülkeden çıksın” diye.

Gece yarısı saat üçte havaalanına gittim, aktarmalı bir uçakla gizlenerek Türkiye’ye geleceğim. Korkarak görevliye pasaportu uzattım. Adam ‘Evrakların eksik’ dedi, 20 dolar koydum pasaportun arasına ve tekrar uzattım. Görevli bu kez ‘Tamam’ dedi. Pazartesi aynı anda iki kanalda program var. Önce yetiştirenin diğerini yenmesi söz konusu. Ben aktarmalı gideceğim için geç kalacağım, ama bizim ekipten bir arkadaş Okocha’yla birlikte dönen o kanalın muhabirinin bulunduğu uçağına bomba ihbarı yaptı ve uçak Marsilya’ya zorunlu iniş yaptı. Onlar Marsilya’daki uçağı da kaçırınca düğünü yayına ilk biz verdik. Benim için dönüm noktalarından biridir bu olay.


Tarkan’a helal olsun

Benim Tarkan’la bir samimiyetim yok ama “Acun, Tarkan’ı ezdi geçti” değerlendirmesi yanlış. Ben yarışma programı yapıyorum, Tarkan şarkı söylüyor. O tek başına Türkiye’nin sıralamada sekizinci kanalında şarkı söylüyor, ben ilk iki kanalından birinde yapıyorum. Yani zaten birinci dakikada 100 metre önde başlıyorum. TRT’nin hayatında hiç görmediği bir reyting var ortada. Bence Tarkan’a helal olsun, büyük performans sergilemiş. Şimdi kalkıp da “Acun, Tarkan’ı ezdi geçti” dersek bu tamamen Tarkan’ı dibe batırmak için veya TRT’nin Tarkan’a verdiği paranın boşa gittiğini söylemek için yapılan bir operasyondur.Benzer Konular

Görüntüleme:4904, Cevaplar:38

İlginizi Çekebilir >
Alt 30-05-2008, 18:37 #2

»|¢єииєт-i αŁα|«

Forumun Tiryakisi

saol cnm bitiyorum bu adama gerçkten çok güsel işler çıkartıyo

Alt 30-05-2008, 19:28 #3

•[уаŁиız мєŁєκ]•

♥ InnOCent ♥


Çok seviyorum ya ayRıca çok başarıLI

Alt 30-05-2008, 19:29 #4

×[ŁέyŁìfέя]×

Forumun Tiryakisi

evet çok tatLı & başarıLı cnm yaaa

Alt 30-05-2008, 20:08 #5

KarayaZ

Deneyimli


Hémş0m Bénim....Çok BaşarıLı Bir Sunucu..TeşekkürLer PayLaşım için...

Alt 07-06-2008, 18:14 #6

zr_girl

Bizden Biri


ö.değill beğenmenize seindimm

Alt 07-06-2008, 19:32 #7

ραяαмσяє

Foruma Isınan Üye


17 yaşında bide küçük kızı var yanılmıyosam genç yaşta karısını trafik kazasında kaybetmiş

Alt 07-06-2008, 19:40 #8

Mσllaѕѕє.

Forumun Tiryakisi

Te$ekküRLeR

Alt 07-06-2008, 19:45 #9

`` нαsяєт ``

Foruma Isınan Üye


çok başarılı proğramlarını severek izlerim

Alt 07-06-2008, 19:50 #10

×[ŁέyŁìfέя]×

Forumun Tiryakisi

payLaşım için tşkLer.. .

Alt 10-06-2008, 00:42 #11

zr_girl

Bizden Biri


bişi değill

Alt 10-06-2008, 00:56 #12

¤¤«ßiRiCiK»¤¤

DeJavuu.~

harbi adam gibi ADAM PaYLaŞıM iÇiN TşKLeR...!!

Alt 10-06-2008, 12:27 #13

ayshe_07

Deneyimli


çok karizmatik adam.. tşkkrler pylaştıın için

Alt 10-06-2008, 12:28 #14

Lavinya

Masumdeğiliz ~


sevİorum Acunu Yaa..programlari Da SÜper Oluo

Alt 10-06-2008, 15:21 #15

MeRT_96

Acemi Üye


yaptığı her işte başarılı

Alt 10-06-2008, 19:17 #16

fermina daza

Forumun Tiryakisi

başarılı birisi yaptığı işler 10 numara

teşekkürler(:

Alt 10-06-2008, 19:24 #17

aybk_tatlı-cadı

Foruma Isınan Üye


teşekkürler bnde bayıLıorum Acun'a

Alt 10-06-2008, 19:25 #18

cadı_niloş

NilAykut <3


Çok tatlı çok samimi birisi bende çok seviyorum Acun'u

Alt 10-06-2008, 20:07 #19

Abbe

Forum Heveslisi


4 / 4 lük insan türü diye buna denir işte..

Alt 15-02-2009, 23:08 #20

δнαтєιєl

-

Acun Ilıcalı


Ailesi Erzurum'un Ilıca ilçesindendir. İlk ve ortaokulu doğum yeri olan Edirne de okudu. Kadıköy Marif Koleji ve Anadolu Lisesi'ni ve Gazi Üniversitesini bitirdikten sonra İngilizce Öğretmenliği'ni kazandı. Ancak okulu bitirmeyip, televizyonculuğu seçti. 19 yaşındaki ilk evliliğinden Banu 2. evliliğinden ise Leyla ve Yasemin adlarında 3 kız çocuğu sahibidir. 19 yaşındayken anne ve babasını trafik kazası sonucu kaybetti. Kendisi de ciddi bir motosiklet kazası yaptı. Kendi ağır yaralı olarak kurtulurken arkadaşı hayatını kaybetti.

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 07:22 .