Cemalnur Sargut
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 15-09-2010, 07:52 #1

WeBEfS

WebMaster..

Cemalnur SargutCemalnur SargutCemalnur Sargut


Cemalnur Hoca'mızı anlatmak için sadece şunu yazmak yetecekti aslında. O hiç olma gayreti içindedir, yaşanır fakat anlatılamaz. Kendisi her nekadar sadece ve sadece Allah'ın bendesi olarak anılmak istese de biz burada hayatı hakkında kısaca bilgi vermek ve Türkiye başta olmak üzere çeşitli Avrupa ülkelerinde ve Amerika'da gerçekleştirdiği çalışmalarını aktarmak istiyoruz.
3 Kasım 1952 İstanbul doğumludur. Kardeşi Asuman Sargut ile birlikte, Annesi Meşkûre Sargut hanımefendinin manevi terbiyesi ve babası Ömer Faruk Sargut beyin engin kültürü ile yoğrularak sürekli maddi manevi eğitim alarak yetiştirilmiştir. Kadıköy Kız Koleji'nden mezun olduktan sonra mühendis olmak üzere Devlet Mimarlık Mühendislik Akademisi Kimya Fakültesi'ne devam etmiştir. Kendi deyişiyle ‘Duaları ile dünyaya geldiği' Nazlı Anne'sinin daha ilkokulda okurken ‘Cemalnur'cuğum, sen öğretmen olacaksın' tebliği icabı da mezuniyetinden sonra 2 sene Güneş Koleji'nde, daha sonra da Üsküdar Cumhuriyet Lisesi'nde tam 18 sene Kimya öğretmeni olarak görev yapmış, sayısız öğrenciyi, kendisine verilen terbiye doğrultusunda hem maddi hem de manevi ilimlerle donatmış, bilimin onları nasıl hakikate götüreceğini öğretmiştir.
Çok küçük yaşlarından beri hem annesinden, hem de Sâmiha Ayverdi hanımefendiden aldığı manevi eğitim ve irşada ilave olarak, lise ve üniversite çağlarında Eflatun'dan Sokrat'a, Nitche'den Shopenhauer'a, Pisagor'dan Buda'ya, çok sayıda doğulu ve batılı felsefecinin ve mutasavvıfın hayatını ve felsefî öğretilerini incelemiştir. Hocalarının hocası Ken'an Rifâî Hazretlerinin ‘...Onlarda da hakikat payı olduğu için bir kenara itemeyiz. İşte onun içindir ki biz de geçmiş devir tasavvuflarından bahsetmekte bulunuyoruz...'(*) dediği gibi. Nihayetinde fikri çalışma sahası olarak İslâm Tasavvufu'nda karar kılmıştır.
Cemalnur Sargut, sevgili annesi Meşkûre Sargut ve mürşidi Sâmiha Ayverdi'den aldığı eğitime ilaveten Hayri Bilecik beyden Kur'an dersleri almış , Nermin Suner Pekin Hanımefendi ile de uzun yıllar Mesnevi ve Kur'an üzerinde mukayese çalışmaları yapmıştır. 25 yılı aşkın süredir, İslâm Tarihinin altın sayfaları olan ve kütleleri peşlerinden sürükleyen büyük İslâm Mutasavvıfları'ndan Hz. Ahmed-er Rifâî, Hz. Ken'an Rifâî ve Hz. Mevlâna Celâleddin Rumi başta olmak üzere, Hz. İbn-i Arabi, Hz. Mısrî Niyazi, Hz. Şibli, Hz. Konevi ve Hz. Cilli hakkında inceleme ve araştırma faaliyetleri devam etmektedir.
Bir yandan ‘Seni hakkı ile bilemedim Allah'ım' diyen Peygamberimizin yolunda, bitmek bilmeyen bir iştiyakla çalışmaya devam ederken bir yandan da, ‘gönüllerini uzatıp bana da'(**) diyen herkese, hem öğrenip hem hal ettiği gerçekleri 25 yıl boyunca kah sohbetler adı altında, kah radyolardan yaptığı konuşmalarda, kah ise Avrupa'da, Amerika'da ve ülkemizde katıldığı seminer, panel ve ve festivallerde anlatmıştır.
Bunların arasında Amerika'da, Duke Üniversitesi'nde ve Kuzey Carolina Üniversitesi'nde ‘İslâm' hususunda verdiği dersler, ayrıca 2000 yılında Kuzey Carolina'da, 2001 yılında New York'ta ve 2002 yılında yine Kuzey Carolina'da düzenlenen Mevlana festivallerine konuşmacı olarak katılması ve katıldığı televizyon programları sayılabilir.
Özellikle Avrupa'da yaptığı konuşmalar, Cemalnur Sargut Hanımefendi'nin İslâm Dini'nin bütün dinleri ve inanışları kucaklayan evrensel çağrısını 21. yüzyılda da yineler niteliktedir. Almanya'nın Frankfurt şehrinde Frau Liebe (Kutsal Kadın) Kilisesi'nde 2002 yılının Mayıs ayında yaptığı ‘Hz Yusuf' konulu, aynı yılın Kasım ayında yaptığı ‘Hz. Meryem' konulu konferanslar dinleyenleri bunca yıldır özledikleri birliğin atmosferinde derin bir nefes aldırmıştır. Frankfurt'ta verdiği ‘İslâm'da Tasavvuf' konulu konferansında bu birliğin cezbedici çağrısı ayakta alkışlanmıştır. O'na sorarsanız ‘....Efendim, itibarım varsa sendendir. Meyan-ı aşıkanda iştiharım varsa sendendir...' derse de bizler biliyoruz ki, bu birliğin husule gelmesi için O'nun gibi yoklukta kemalini bulmuş bir öğretmenin lisanından dökülecek bir İnsan-ı Kâmil kelamına ihtiyaç duyulmaktadır.
Kendisi ayrıca Frankfurt Üniversitesi İlâhiyat Bölümü doktora talebelerine ‘Tasavvufta Hz. Adem' konulu bir ders vermişlerdir.
Cemalnur Sargut Hanımefendi halen Türk Kadınları Kültür Derneği İstanbul Şubesi Başkanıdır. Ülkemizde çeşitli radyo ve televizyon programlarına halen katılmakta olup paneller ve seminerler düzenlemeye devam etmektedir.
Sevgili Hocamız'ı bu birkaç sayfada anlatmak imkansız. Tesellimiz ise, Sultanı Sâmiha Ayverdi'nin ‘Benim için o bir hiçti deyiniz.' diyen sesine uyarak, kendisinin de muhteşem bir tevazu ile ‘Yazmayın, bu kadar yazmayın, o büyükler karşısında neyim ki bir hiç.' diyecek olmasıdır.

(*) : ‘Sohbetler', Ken'an Rifai, sayfa 365, Kubbealtı Neşriyatı, II.Baskı
(**) : ‘Hancı, Samiha Ayverdi, Kubbealtı Neşriyatı, ..

Deniz Karasan
Görüntüleme:2441, Cevaplar:4

İlginizi Çekebilir >
Alt 15-09-2010, 23:55 #2

serkan_dilara

Deneyimli


teşekkürler

Alt 19-09-2010, 15:42 #3

aa_şş_kk

Yasaklı Üye

ilk defa duydum , başarılı bir hayat geçirmiş

teşekkürler serdar

Alt 23-09-2010, 14:40 #4

güz

-kül


tşkler bilgiler için güzel paylaşım olmuş..

Alt 23-09-2010, 20:01 #5

Külkedisi

Unconditional Love


vayy bee ne basariliymis

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:01 .