Büyüme çağında hangi vitaminler gerekli

#1
Günümüz yaşamı, beslenmemizi de önemli ölçüde değiştirmiştir. Artık eskisi gibi doğal yetişen sebze ve meyveleri veya çayır - çimenlerde beslenen hayvanlardan elde edilen besinleri işlenmeden ve taze olarak yiyemiyoruz.

Bunun yerine ileri besin teknolojileri kullanılarak elde edilen gıdaları, işlenmiş ve bekletilmiş ürünleri tüketmekteyiz. Ayrıca pişirme, ışıkta veya açıkta bırakma ve bekletilme ile gıdalardaki vitaminlerin çoğu kaybolmaktadır. Tüm bu nedenlerden ötürü artık çağdaş şehir toplumlarının bireyleri bebeklikten itibaren vitamin takviyeleri kullanmaya başlamıştır.

Multivitamin tabletlerinde zengin bir vitamin – mineral çeşitliliği olmasına karşın multivitamin şuruplar genelde sınırlı sayıda vitamin içermekte mineral ise genellikle içermemektedir. Çok çeşitli vitamin ve mineral kombinasyonu içermesi hem şurubun tadını bozmakta hem de bu tür şurupların içerik, stabilite ve biyoyararlanım analizlerini zorlaştırmaktadır.

Beslenme ve metabolizma konusundaki araştırmaların fikir birliğine vardığı önemli gerçek şudur ki; vitaminler çoklu kombinasyonlar halinde ve mutlaka mineraller ile birlikte alınmalıdır. Örneğin B6, B11 veya B12 vitamini içermeyen bir B kompleksinin etkinliği tam olamamaktadır. Çinko, C ve A vitaminleri ile birlikte; Selenyum E vitamini ile; Krom C vitamini ile birlikte; İyot A vitamini ile birlikte alınırsa her birinin etkinliği daha yüksek olmaktadır. C vitamini, A, B kompleks ve E vitaminlerinin molekül yapılarının korunması için gereklidir. Bu ve bunun gibi sayılabilecek çok çeşitli nedenlerden ötürü bir multivitamin şurubunda en azından A, B kompleks, C, E vitaminleri ile Çinko, Selenyum, İyot ve Krom mutlaka birarada bulunmalıdır.

Bir vitamin şurubuna ne kadar fazla vitamin veya mineral koyarsanız o vitamin şurubunun stabilitesinin korunması o kadar zor olmaktadır. Burada önemli olan birinci nokta, herbir vitamin ve mineralin en uygun moleküler yapı şeklinde ve en kaliteli hammaddeden sağlanması zorunludur. İkinci nokta ise çok sayıda vitamin ve minerali birarada ihtiva eden şurupların hem kimyasal analizleri hem de biyoyararlanım testleri oldukça zor ve yanıltıcı olabilmektedir. Bu testlerde yanılma oranının en aza indirildiği optimal teknik, İngiliz, Japon ve Singapur'lu bilim adamlarının ortaklaşa araştırmaları sonucu geliştirdiği Agilent Teknolojileri (HPLC 1100 ve Collision / Reaction Cell ICP / MS 7500c)'dir.

Ökopharm'ın en kaliteli hammaddeler ve en uygun moleküler bileşimler kullanarak ürettiği VitAgil adlı multivitamin / mineral şurubun tüm kimyasal analiz, stabilite ve biyoyararlanım testleri Agilent Teknolojileri'nin bu son jenerasyon cihazları ile yapılmaktadır. Avusturya'da Prof.Dr.Norbert Fuchs tarafından bir araştırma-geliştirme, analiz ve üretim laboratuarı olarak kurulan Ökopharm bugün artık vitamin – mineral teknolojisi hususunda Avrupa'da referans merkezlerden biri konumuna gelmiştir. Kalite kontrol aşamasında ürün, son kullanım tarihine kadar her hafta değişik ısı, nem ve ışık koşulları altında Agilent Teknolojileri ile deneme edilmektedir. Böylece ürün içerisinde her bir vitamin ve mineralin son kullanım tarihine kadar aynı miktarlarda ve aynı moleküler kararlılıkta olduğu teyid edilmektedir.

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:48 .