Güvensizlik ve çözümü
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 14-06-2008, 11:48 #1

cynthia

pierrot the clown

Güvensizlik ve çözümüİNSANLAR ARASINDAKİ GÜVENSİZLİK VE ÇÖZÜMÜ

Yolda yanınızdan geçen ya da yan masada oturan hiç tanımadığınız insanlarla büyük bir rahatlıkla konuşabilmeyi, birbirinize acılarınızı ve sevinçlerinizi anlatmayı istemez misiniz?
Onlara güvenmeyi onların da size güvenmesini... istemez misiniz? Hiç tanımadığınız birine geri döneceğine emin olarak bir parayı ya da eşyayı ödünç vermeyi istemez misiniz? Aynı şekilde hiç tanımadığınız birisinden ihtiyacınız olduğunda birşeyleri ödünç almayı?
Biriyle yüz yüze geldiniz. Onu hiç tanımıyorsunuz. Somurtan, güvenmeyen, bir yabancı imiş gibi bakan bir yüz mü karşınızda görmek istersiniz yoksa, size sonuna kadar güvenen, sıcak ve içten bir gülümsemeyle size bir tanıdıkmış gibi bakan bir yüz mü?
Gece kapınızı hiç kilitlemeden, size bir zarar gelmeyeceğine emin olarak rahatça uyumak. Yabancı bir ülkede kapısını çaldığınız herhangi bir evin sizi memnuniyetle içeri kabul etmesi. Ürettiği silahlara alıcı bulamayan insanların, insanlara faydalı başka işler yapması. Bütün bunları ve çok daha fazlasını istemez misiniz? Öyle bir dünya gerçekten tadına doyulmaz ve yaşamaya değer olmaz mıydı?
Söylediklerimiz sâdece bir hayal mi? Yoksa asıl olması gereken mi?
Bir insan romantizmi ve kör duygusallığı bir kenara bırakıp baktığında en çok kime güvenir ve zarar gelmesini istemez?
Kendisine değil mi?
Kendimizin sâdece bir beden olduğuna inandık. Bu inanç bizi, ailemizdeki insanlar da dâhil diğer herkesin bizden ayrı ve yabancı oldukları anlayışına götürdü.
Bu sonuç gâyet doğal. Çünkü yaşam "ben" üzerine kuruludur. Ve "ben" sâdece kendisi için çalışır. Bu, "ben"in gerçek ve tek doğası. O halde şunu açıkça görebiliyor muyuz:
Ayrılık ve yabancılaşma, diğer insanların bizden ya da bizden bir parça oldukları hissiniz olursa ortadan kalkabilir. Dolayısıyla da güvensizlik ortadan kalkmış olur. Peki böyle bir şey gerçekten var mı?
Evet, var. Çünkü tüm insanlar ayrı görünmelerine rağmen aslında hepsi tek bir bedendir. Evet, yanlış okumadınız.
BÜTÜN İNSANLAR VE TÜM EVRENLER TEK BİR BEDENDİR.
Bu söz size, tuhaf, saçma veya anlaşılması imkânsız gelebilir. Bu normal. Çünkü kelimeler ve cümleler zâten herhangi bir şeyi anlatamaz. Onların böyle bir yetenekleri hiç yok. Onlar sâdece işaret edebilirler. Anlamak, ancak ve ancak tam farkındalık ile mümkündür.
Tam farkındalık, yarattığımız bütün ayırımcı ve bölücü anlayışların tamamen hatalı olduğunu ve sâdece diğer insanlarla değil, tüm evrenlerin her zerresi ile bir olduğunuzu size gösterir. Bunu gördüğünüzde ne bir insana, ne bir hayvana, ne bir ağaca, ne havaya, ne suya artık zarar vermezsiniz. Artık güvensizlik üretmezsiniz. Diğer insanların size olan güveni birdenbire yükseliverir.
Tam farkındalık, insanlar arasında ne kadar yaygınsa birbirlerine olan güven de o kadar yaygın olur.Benzer Konular

Görüntüleme:549, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 08:24 .