Sponsorlu Bağlantılar:
  Milattan önce inşa edilen görkemli binalar
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 10-07-2008, 19:14 #1

TurkiSh_OttomanZo

Forum Heveslisi

Milattan önce inşa edilen görkemli binalar

Milattan önce inşa edilen görkemli binalar
UNESCO Mauritius, Suudi Arabistan ve Çin’den üç bölgeyi Dünya Mirası listesine aldı. Listeye alınan yerlerden biri de Kur’an’da adı geçen bir peygamberin yaşadığı bölge.
Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Mauritius, Suudi Arabistan ve Çin’den üç bölgeyi Dünya Mirası listesine kattı. UNESCO, Suudi Arabistan’daki Medain-i Salih veya bir diğer adıyla “el- Hicr” bölgesini liste içine aldı. Böylece UNESCO tarihinde ilk kez Suudi Arabistan da bir bölgeyi korunması gereken dünya kültür mirasına ilave etti.
El Hicr (kayalı arazi) bugün Madain-i Salih (Salih’in şehirleri), olarak bilinen bölge, Kur’an-ı Kerim’de adı geçen ve Semud kavmine gönderilen Salih peygamberin yaşadığı bir yerdi. El Hicr bölgesi, merkezi Ürdün’ün Petra kentinde bulunan Nabataean (Nebt) uygarlığının devamıydı. Petra’nın güneyinde bulunan bölge, Nebt tüccarlarının, çiftçilerinin, mühendislerinin ve zanaatkârlarının merkezi konumundaydı. Bugün bu bölgede, milattan önce birinci yüzyıla ait iyi korunmuş görkemli kabirler, o döneme ait kumaşlar ve resimler bulunuyor.
Milattan önce inşa edilen görkemli binalar
Suudi Arabistan yönetimi Fransızlarla ortak olarak birçok arkeologu, epigrafçıyı (kitabe okuyanlar), para bilimciyi (numismatists), topografçıyı, seramisti, botanikçiyi, antropologu ve jeofizikçiyi bölgeye davet etti.
Milattan önce inşa edilen görkemli binalar
2008-2012 yılları arasında bir program dahilinde bölgede yeni çalışma ve kazıların yapılacağı bildirildi.
Milattan önce inşa edilen görkemli binalar
Bölgede bulunan görkemli kabirler, resim ve nakışlar ve su kuyuları Nebt uygarlığının görkemini ve ulaştığı ileri seviyeyi yansıtmaktadır.
Milattan önce inşa edilen görkemli binalar
Milattan önce 2000 yılarından Nebtler, bugün çöl olan ancak geçmişte yemyeşil olan bu bölgede büyük bir medeniyet inşa etmişlerdi.
Milattan önce inşa edilen görkemli binalar
El Hicr bölgesinde, hala yerleşim birimleri, pazaryerleri ve su kanallarına ait izler bulunmaktadır. Buradaki mezarlarda yapılan araştırmalarda bugün insanları hayretler içinde bırakacak kumaşlar ve merhemler bulunmuştur.
Milattan önce inşa edilen görkemli binalar
Birçok kitabenin de bulunduğu bölgede yapılacak araştırmaların, milat öncesi tarih hakkında düşünceleri yıkacağı ifade ediliyor.
Diğer bölgeler
UNESCO ayrıca İran’ın Azerbaycan bölgesinde bulunan Ermenilere ait üç adet dini yapıyı da aynı koruma listesine dâhil etti. Koruna altına alınan bu yapıların Ermeni kültür ve sanatının en önemli eserlerinde olduğu ve bölgede iç içe geçmiş Ermeni, Fars ve Bizans sanatından izler taşıdığı bildirildi. Dini yapıların olduğu bu bölge bir zamanlar Ermeni kültürünün önemli merkezlerinden biri durumundaydı.
UNESCO’nun dünya kültür mirasını koruma listesine aldığı bir diğer bölge de Hind Okyanusunda bulunan Mauritius adasındaki Moron (Le Morne) dağları zirvesinde bulunan 18. ve 19. yüzyıl ait kölelerin gizlendiği sığınaklardır. Bu sığınaklar daha sonra kölelik karşıtlığı ve özgürlük mücadelesinin sembolü olmuştur.
UNESCO’nun koruma listesine aldığı son bölge içe Çin’in güney doğusunda bulunan Fujian bölgesindeki 12. yüzyıl ve sonraki dönemlere ait çamurdan yapılmış 46 adet evdir. Çay ve çeltik tarlaları arasında bulunan bu evler orijinal mimarisi ve geniş iç hacmi ile dikkatleri çekmektedir. Bu yapılar, sekiz yüz insanı içine alabilecek genişliktedir.
UNESCO’dan yapılan açıklamada bu evlerin toplu ikamet ve savunma düzeninin sağlamaya yönelik işlevi ve doğayla uyumlu yapılaşmanın güzel örnekliğini teşkil etmesi nedeniyle korunması gereken dünya kültür mirası listesine eklendiği bildirildi.
Timeturk

Görüntüleme:3539, Cevaplar:0

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerMilattan önce inşa edilen görkemli binalar Konusuna Benzer Konular

Dünyada ilk inşa edilen yer bir tapınaktı


Yıl; Milattan Önce 10 bin... Yeryüzünde birkaç sazdan ev dışında 'insan eliyle' yapılmış hiçbir şey yok. Sadece bu tapınak dışında. 'Zaman Yolcusu'...

Sıradışı Binalar ..


Milattan sonra Gripin


Rock müziğin en başarılı performans gruplarından Gripin, üçüncü albümünü tamamladı. Bu çalışmayı her açıdan kendi milatları olarak benimseyen...

Üye Resimlerindeki Milattan Önceki Resimlere Yorum Yapan Üyeler..


Amaçlarının Mesaj Sayılarını Arttırmak Olduğu Apaçık Ortadadır.. Birde Burda Takılan Üyelerin Resimlerine Yorum Atsalar Eyvallah Diyecem / Diyecezde...

►►►•••MüKeMMeL İnşa EseRLeRi ve BinaLaR•••◄◄◄


:t12a:
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 08:48 .