Sponsorlu Bağlantılar:
  Pratik Bilgiler
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 14-11-2015, 15:13 #21

efsunkar

Sarhoş eder,tenin meyhane

Limonu bozulmadan saklamanın püf noktaları

Bozulmuş limonların kuruyup çöpe atılmasından sıkıldıysanız siz de bu pratik yöntemlerle limonları bozulmadan muhafaza edebilirsiniz.


Limon; hemen hemen her evde bulunan ve belki de bozulduğu için en sık atılan yiyecek maddelerinden biridir. Kestiğimiz ve bir kısmını kullandığımız limonu ters çevirip buzdolabında saklamaya çalışırız ancak bir süre sonra sertleşip kurumasından dolayı suyu kalmadığından yine çöpe atarız.

Limonu bozulmadan saklamanın yolları

- Evinizde fazla bulunan ve kullanmayacağınız limonları derin dondurucuya koyabilirsiniz. Lazım olduğu zaman hemen buzluktan çıkarıp rendeleyip kullanabilirsiniz. Böylece her zaman elinizin altında taze limon olur ve limonun tamamından yararlanabilirsiniz.

- Limonun kabuğundaki C vitaminin içine göre çok daha fazla olduğu belirtiliyor. Kabuğuyla rendelediğiniz için limonunun hiçbir yerini israf etmeden tükebilirsiniz.Bunun için yapılması gereken bir bütün limonu iyice yıkayıp kuruladıktan sonra buzdolabı poşetinin içinde buzdolabınının derin dondurucusuna yerleştirmek. Limon iyice donduktan sonra çıkararak istediğiniz kadar rendeleyerek kullanabilirsiniz.

- Limonu bir iki hafta bozulmadan saklamak için bir diğer yöntem de limonu su dolu bir kabın içine koymak. Hergün bu suyu değiştirin. Böylece limon en az 2 hafta ilk günkü tazeliğini koruyacaktır.

- Peki kullanılmış ve yarım kalmış limonu nasıl uzun sure saklayabilirsiniz? Bunun için limonun kesilmiş bölümüne bir miktar kesme şeker sürün. Şeker sürülmüş bölümü bir tabağa gelecek şekilde yerleştirin ve buzdolabına koyun. Bu yöntemle limonun en az 2 hafta bozulmadan kaldığını göreceksiniz.


Alt 14-11-2015, 15:14 #22

efsunkar

Sarhoş eder,tenin meyhane

Aynaları parlatmak için ne yapmalı

Temizlikte en can sıkıcı bölüm olan cam ve ayna temizliğini daha kolay bir hale getirmek için birkaç ipucu...


Temizlik sırasında en zor temizlenen bölümlerden biri camlar ve aynalardır. Camları ve aynaları temizlemek için birçok doğal ya da kimyasal yöntem bulunmaktadır. Ancak hepsi her zaman işe yaramamaktadır.

İşte ayna temizliğinde dikkat etmeniz gerekenler:

- Aynaları temizlerken camsil olarak piyasada bulunan temizleyici malzemeden faydalanabilirsiniz. Temizleyiciyi ayna yüzeyine sıkın ve bekletmeden toz bırakmayan bir bez yardımıyla silin. Eğer kimyasal madde kullanmak istemiyorsanız boş bir sprey şişesine su ve bir miktar elma sirkesi koyun ve aynaya püskürterek temizleyin.

- Ayna üzerinde temizlenmesi en zor leke olan sinek pisliklerini yok etmek için durulama suyuna bir miktar alkol damlatabilirsiniz.

- Aynanın temizlenmesinin ardından kurulamak için siyah beyaz gazete kâğıdı kullanabilirsiniz.

Aynayı parlatmak için neler yapılabilir

Gazete kâğıdı aynayı kurulamak için ideal olduğu gibi, aynayı parlatmak ve parlaklığını uzun süre muhafaza etmek açısından da en etkili yöntemdir. Kimyasal temizleme maddesi ya da elma sirkeli suyu gazete kağıdına püskürterek aynayı temizlemek aynanın daha uzun süre daha temiz kalmasını sağlar.


Alt 14-11-2015, 15:15 #23

efsunkar

Sarhoş eder,tenin meyhane

Tükenmez kalem lekesi ile nasıl başa çıkılır

Giysilerde, duvarlarda ya da ahşap eşyalarda karşılaştığınız tükenmez kalem lekeleri nasıl çıkarılır? İşte çözümü...


Çocuklar boyama yapmayı çok sever, özellikle de evin duvarlarını boyamayı.... Siz ne kadar uyarsanız da ellerine kalem geçtiğinde duvarları, mobilyaları ya da halıları boyamalarına engel olamayabilirsiniz. Sonrası malum, zor lekelerle uğraşma zamanı!

Ancak bu lekeleri sadece çocuklarınız yapmayabilir. Gün içinde iş yerinde de karşılaşabilirsiniz bu sorunla. Gömleğinizin cebinde bulunan kalem akarak, en sevdiğiniz gömleğinizi lekeleyebilir. Bu istenmeyen durumlar karşısında işinizi kolaylaştıracak birkaç önerimiz var.

İşte size leke çıkarma yöntemleri:

Giysilerdeki kalem lekeleri

Giysilerinizde kalem lekesi olduysa leke çıkarıcılardan yardım alabilirsiniz. Lekenin üzerine leke çıkarıcı koyup bekleyin ve sonra da durulayın. Bunu leke çıkıncaya kadar tekrarlayabilirisiniz.

Bu yöntemle çıkmıyorsa, sütle çıkarmayı deneyebilirsiniz: Bir kaba biraz süt dökün ve giysinizin lekeli bölümünü batırın. Bir gece bekletin. Sonra eski bir diş fırçasıyla lekeli kısmı fırçalayın. Leke çıktıktan sonra giysinizi çamaşır makinesinde yıkayın.


Alt 14-11-2015, 15:16 #24

efsunkar

Sarhoş eder,tenin meyhane

Cam bardaklarda oluşan lekeler nasıl temizlenir

Cam bardaklarda oluşan lekeler canınızı sıkmasın. Lekelenen bardaklarınızın eski parlaklığını kazanması için sirkeden yardım alabilirsiniz.


Bulaşık makinesinde yıkanan bardakların bir süre parlaklığını yitirdiği ve puslu bulanık bir görüntüye sahip olduğu görülür. Bunun sebebi fazla kireçli şebeke suyu olabileceği gibi makinede kullanılan deterjan da olabilir. Bu yüzden kullandığınız deterjana dikkat etmelisiniz.

Bunun dışında eğer makinenin tuzu ya da parlatıcısı bittiyse cam üzerinde oldukça fazla leke oluşabilmektedir. Makinenin tuzunun bitip bitmediğini kontrol edin.

Ayrıca parlatıcı bölmesine ekleyeceğiniz elma sirkesi de bu lekelerin giderilmesine yardımcıdır.

Matlaşan bardaklara sirkeli çözüm

Matlaşan bardakları eskisi gibi parlak hale getirebilmek için yapılması gereken bir leğenin içerisine su ve sirke koyup karıştırmaktır. Matlaşan bardakları sirkeli su karışımında bir süre beklettikten sonra durulamak bardakların yeniden parlamasını sağlayacaktır.


Alt 14-11-2015, 15:18 #25

efsunkar

Sarhoş eder,tenin meyhane

Karıncalardan kurtaracak pratik çözüm

Siz de evinizin davetsiz misafirleri olan karıncaları, hazırlayacağınız bu basit karışım ile uzak tutabilirsiniz.


Evinizin çeşitli bölgelerinden çıkan karıncalar sizi rahatsız etmeye mi başladı? İşte çözümü...

Malzemeler

1 bardak ılık su 1/3 bardak şeker 1 yemek kaşığı beyazlar için deterjan Pamuk toplar

Nasıl yapılır

Tüm malzemeleri karıştırın. Ufak pamuk toplarını bu solüsyona batırın ve böceklerin, karıncaların geldiği yollara koyun. Sorununuzun kısa sürede çözüldüğünü göreceksiniz.


Alt 29-11-2015, 20:44 #26

efsunkar

Sarhoş eder,tenin meyhane

Bembeyaz dişler için ipuçları

Bembeyaz dişlere sahip olmak herkesin hayali. İşte size bu hayale giden yolda önemli ipuçları...
Bembeyaz dişlere sahip olmak, gülüşünüzle insanları etkilemek hemen hemen herkesin ortak hayali. Peki bu isteğinizi yerine getirmek için neler yapmanız gerekiyor?

İşte bilmeniz gerekenler:

- Kalsiyumun dişlere faydası yıllardır bilinen bir gerçek. Yemeklerden sonra ufak bir parça peynir yemenin diş minerallerini güçlendirdiğini ortaya koyan araştırmalar var. Peynir sevmiyorsanız bir miktar süt ve yoğurt da tercih edebilirsiniz.

- Elma, havuç, ayva gibi sert meyveleri doğramadan kabuğuyla yiyin. Bu sert meyveler doğal diş fırçası gibidir. Dişe hiçbir zarar vermeden beyazlamasına yardımcı olur.

- Kullanmanız gerekenler kadar kullanmamanız gerekenler de önemli. Limon ve sirkenin dişleri beyazlatmada kullanılması son derece yanlış. Asitli olduklarından ikisi de dişlere büyük zarar verebilir.

- Halk arasında yaygın olarak bilinen bir diş temizleyicisi: Karbonat. Uzun vadede ideal diş beyazlatıcısı olmasa da kısa vadeli olarak tercih edilebilecek bir beyazlatıcıdır.


Alt 29-11-2015, 20:52 #27

efsunkar

Sarhoş eder,tenin meyhane

Göz yakmaması için soğanı mikrodalgaya koyun

Mikrodalga fırın sayesinde hayatınıza kolaylaştırabilirsiniz. İşte mikrodalga fırın ile yapabilecekleriniz...
Mikrodalga fırınınızı sadece yemek ısıtmak için kullanmayın. Mikrodalga fırın hayatınıza pek çok pratiklik katabilir.

İşte mikrodalga fırının işe yaradığı 7 şey...

1. Soğanın sadece baş ve uç kısmını temizledikten sonra 30 sn mikrodalgaya atarsanız gözleriniz yaşarmadan doğrayabilirsiniz.

2. Posta pulunu hasar vermeden çıkarmak için mektuptaki pulun üzerine 1-2 damla su damlatın ve 20 sn mikrodalgaya atın.

3. Mikrodalganın içi kirlendiğinde bir kasenin içerisine su doldurun ve birkaç damla sirke damlatın. 5 dakika mikrodalgaya attığınızda kirlerin kolayca temizlendiğini göreceksiniz.

4. Şekerlenmiş balı mikrodalgada yarı güçte 2 dakika ısıtın. Eski haline geri dönecektir.

5. Limonları 10-20 saniye yüksek güçte mikrodalgaya atarsanız daha sulu ve sıkması kolay hale gelir.

6. Sarımsağı 15 saniye mikrodalgaya koyarsanız kabukları kolayca soyulur.

7. Kurumuş ekmekleri ıslak havluya sarıp 10-15 saniye mikrodalgaya atarsanız yumuşayacaktır.


Alt 29-11-2015, 20:53 #28

efsunkar

Sarhoş eder,tenin meyhane

Birbirine karışan kolyeleri ayırmanın pratik yolu

Saklarken birbirine karışmış halde bulduğunuz zincir kolyelerinizi pudra yardımıyla kolayca ayırabilirsiniz.
Her kadın gibi sizin de başınıza gelmiştir bu durum. İnce zincir kolyelerinizi sakladığınız kutunun içinde ya da çantanızda birbirine karışmış halde bulmuşsunuzdur...

İşte o kolyeleri birbirinden ayırmak imkansız hale geldiğinde yardımınıza bebek pudrası koşuyor.


Alt 29-11-2015, 20:54 #29

efsunkar

Sarhoş eder,tenin meyhane

Harika bir omlet yapmanın püf noktaları

Kahvaltı sofralarınızın olmazsa olmazı omlet yapımında birkaç püf noktasına dikkat ederek hem daha lezzetli hem de daha görsel bir omlet yapabilirsiniz.
Omletinizin tavaya yapışmasını istemiyorsanız tavanızı önce ısıtın daha sonra üzerine yağ döküp kızdırın. Karışımınızı döküp altını en kısığa getirin. Böylece omletiniz tavaya yapışmaz.

Kabarık bir omlet yapmak istiyorsanız, bir çorba kaşığı suyun içine bir çay kaşığı mısır unu karıştırmak omletinizin pof pof olmasını sağlayacaktır.

Omlet tavanız eski ise ve yumurtalarınızın yapışmasından korkuyorsanız tavayı kızdırdıktan sonra bir avuç tuz atıp bez yardımı ile ovun daha sonra tuzu döküp hiçbir kalıntı kalmaması için iyice silin tava soğuyunca omletiniz yapışmayacaktır.

Yeni tatlar seviyorsanız omletinizi bal ile yapmayı deneyin... Yumurtayı pişireceğiniz yağı kızdırıp biraz bal ekleyerek yumurtalarınızı kırın. Çok leziz ve değişik bir omlet yiyeceksiniz!

Omletinizin daha lezzetli olmasını istiyorsanız yumurtanızın içine bir miktar süt katıp az çırpmayı deneyin.


Alt 29-11-2015, 20:54 #30

efsunkar

Sarhoş eder,tenin meyhane

Oksijenli suyun 6 farklı kullanım şekli

Oksijenli suyu deri üzerinde oluşan mikropları temizlemek dışında nasıl kullanabilirsiniz? İşte cevabı...
Evdeki dezenfekte işlemleri için çoğu zaman kimyasal maddeler kullanılıyor. Son yıllarda uzmanlar kimyasallar yerine sirkeyi öneriyor. Ancak sirke de her zaman her alanda kullanılamadığından devreye oksijenli su giriyor. İşte oksijenli suyun işinize yarayacak 6 farklı kullanım şekli...

Fayans aralarını temizleyin

Fayanslarında aralarında bulunan harçlar, temizlik için kullandığımız sert kimyasalar sebebiyle bir süre sonra aşınabilir. Fayansların arasını oksijenli su ile temizleyebilirsiniz. Böylece fayansların arasındaki harçların da aşınmasını önleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken, bir spreyin içine oksijenli su koyup fayans arasına sıkıp 30 dakika beklemek. Ardından sert bir fırça ile fırçalayın.Sebzeleri dezenfekte edin

Az miktarda oksijenli su ile sirkeyi karıştırarak elde edebileceğiniz karışımı sebzeleri yıkamada kullanabilirsiniz. Sirke ile az miktarda oksijenli suyu karıştın ve sebzelerinizin yıkama suyuna karıştırın. Ardından sebzelerinizi iyice durulayın. Virginia Devlet Üniversitesi'ndeki bilim adamlarının yaptıkları testlerde bu karışımın E. coli, Listeria ve salmonella gibi bakterileri öldürdüğü ortaya çıkmıştır. Aynı karışımla kesme tahtalarınızı da dezenfekte edebilirsiniz. Bu karışımın hiçbir kokusu ve tadı sebzelerinizde kalmayacaktır.

Dişlerinizi beyazlatın

Hepimiz bembeyaz dişlere sahip olmak isteriz. Bunun için birçok kimyasal maddeyi kullanıyoruz. Size kimyasal maddelerden uzak, beyazlatma işlemini anlatacağız. Az miktarda oksijenli suyu saf su ile karıştın. 30 saniye ile 1 dakika arasında ağzınızı bu suyla çalkalayın. Yutmamaya özen gösterin. Sonra ağzınızı temiz su ile çalkalayın. Dişlerinizi beyazlatmak için iki hafta boyunca her gün bu işlemi uygulayın. Daha sonra bu beyazlığı muhafaza etmek için haftada bir kez tekrarlamanız yeterli olacaktır.

Lekeleri çıkarın

Okijenli suyu, kan lekesi de olmak üzere bir çok lekenin çıkarılması için kullanabilirsiniz. Lekeyi oksijenli su ile sildikten sonra leke bulunan bölümü durulayın. Renkli kumaşlarda bu uygulamayı yaparken dikkat etmeniz gerekir. Oksijenli su rengin solmasına neden olabilir. Bu durumda bir beze diş macunu sürün ve birkaç damla oksijenli su dökün. Bu karışımla lekeyi ovun ve sonra durulayın.Makyaj fırçalarını temizleyin

Makyaj fırçaları kadınların sürekli kullandıkları malzemelerdendir. Bu fırçalarında zaman zaman temizlenmesi gerekir. Bunun için en uygun yol oksijenli sudur. Su ile karıştıracağınız oksijenli suyun içinde fırçalarınızı 5 dakika bekletin. Ardından durulayın ve kuruması için bir havlunun üzerine serin. Fırçalarınız temizlendiği gibi mikroplardan da arınmış olacaktır. Temiz fırçalar için haftada bir gün bu işlemi uygulayın.

Küflü duş perdelerini temizleyin

Duş perdeleri sıçrayan suların üzerinde kalması ve rutubetli bir ortam olması sebebiyle zamanla siyah lekeler ve küf oluşturur. Perdelerdeki bu lekeleri çıkarmak için yine oksijenli suyu kullanabilirsiniz. Bir spreyin içine su ve oksijenli su karışımı doldurun. Perdelerinizin üzerine sıkın. 10 dakika bekledikten sonra fırçalayın veya silin. Hem perdeleriniz temizlenecek hem de mikroplardan arınacaktır.


Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerPratik Bilgiler Konusuna Benzer Konular

Ev için pratik bilgiler


İşte evinizde her zaman yararlanabileceğiniz pratik bilgiler. Bu bilgileri okuduktan sonra yeni keşiflere hazırlanın..Vitrinlerde uzun süre duran...

(( PraTiK biLgiLeR )) mutFaK


Buzdolabınız bozuldu, ya da artık boş yer yok. Temiz bir kovayı musluk suyu ile doldurun. İçine bir çorba kaşığı sofra tuzu atın. Şişeleri...

Pratik Bilgiler


Çaydanlığınızın içinde biriken kireç tortusunu temizlemek için, 15 dakika kadar içinde sirke kaynatın. Sürahinizin dibi kir tutmuş ise, içine...

annelere pratik bilgiler


2010-12-20 / 10:26 Annelere, yeni doğan bebekleriyle ilgili önemli ipuçları.. Heyecanla beklediğiniz günler geride kaldı ve...

pratik bilgiler


Köpeğiniz için Pratik BilgiLer ! DERI · Köpeginizi insan sampuanlariyla yikamayiniz. · Köpeginizi en sik ayda bir kez yikayiniz. · Kedinizi...
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 22:06 .