Sponsorlu Bağlantılar:
  Sigarayı bırakanların vücudundaki değişiklikler
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 01-06-2009, 20:16 #1

яσ¢кη

« Figen »

Sigarayı bırakanların vücudundaki değişiklikler

Sigarayı bırakanların vücudundaki değişikliklerSigarayı bıraktıktan sekiz saat sonra:
Kandaki oksijen normal hale döner. Kalp krizi riski ileri derecede azalır. Kaslara giden oksijen miktarı artar. Kan basıncı normal seviyesine iner.
Sigarayı bırakanların vücudundaki değişikliklerSigarayı bıraktıktan 24 saat sonra: Karbonmonoksit vücuttan atılmaya başlanır. Nefes alıp verme rahatlar. Akciğerlerdeki katran ve balgam yok olmaya başlar. Bronşit ve zatürree gibi tekrarlanan solunum yolu hastalıkları riski azalır. Hücrelerin oksijenlenmesi normale döner.
Sigarayı bırakanların vücudundaki değişikliklerSigarayı bıraktıktan 48 saat sonra: Kan
nikotinden tamamen temizlenir.
Sigarayı bırakanların vücudundaki değişikliklerSigarayı bıraktıktan bir-iki hafta sonra:
Tat ve koku alma duyuları güçlenir. Kan dolaşımı en iyi hale gelir. Yüz rengi normal canlılığına kavuşur.
Sigarayı bırakanların vücudundaki değişikliklerSigarayı bıraktıktan üç-dokuz ay sonra:
Nefes alma zorlukları ortadan kalkar, öksürükler azalır. Akciğer fonksiyonları yüzde 5-10 arası düzelme gösterir. Ses düzelir.
Sigarayı bırakanların vücudundaki değişikliklerSigarayı bıraktıktan bir yıl sonra: Kalp hastalıkları riski yarı yarıya azalır.
Sigarayı bırakanların vücudundaki değişikliklerSigarayı bıraktıktan beş yıl sonra: Beyin kanaması riski yarı yarıya azalır. Ağız kanseri, yemek borusu kanseri, mesane kanseri riskleri yarı yarıya azalır.
Sigarayı bırakanların vücudundaki değişikliklerSigarayı bıraktıktan 10 yıl sonra: Akciğer kanseri riski yarı yarıya azalır. Beyin damarları ile ilgili felç gelişme riski, sigara içmeyenlerle aynı düzeye gelir.
Sigarayı bırakanların vücudundaki değişikliklerSigarayı bıraktıktan 15 yıl sonra: Kalple ilgili hastalık riski, sigara içmeyenlerin taşıdığı riskle aynı seviyeye gelir. Bu kişilerin ölüm riski sigara içmeyenlerle aynı seviyede iner.
Sigara içen gençler aynı zamanda alkol ve uyuşturucu bağımlılığına yatkın kişiler haline gelmektedir.
Sigara esir alır, ancak bu esaretten kurtulmak mümkündür.

Görüntüleme:5981, Cevaplar:2

Alt 01-06-2009, 20:17 #2

яσ¢кη

« Figen »

Sigarayı neden bırakmalıyız ?

Sigarayı bırakmak için en uygun zaman hemen ve acilendir. Vücuda giren zehirli maddeleri kestiğimiz andan itibaren onarım, yenileşme ve temizlik başlar. Bir tek sigara içmek dahi, temiz suyu kirletmeye benzer. Önemli olan kanımızı ve hücrelerimizi her zaman zehirli maddelerden uzak ve temiz tutmaktır.
Sigara kullanmaya son verildiğinde yaşanan olumlu değişiklikler saymakla bitmez. İlk
önce kendimize olan öz saygımız, özgüvenimiz artar. Kendimizi daha huzurlu, daha sağlıklı ve mutlu hissederiz. Rahat uyumaya ve dinlenmiş olarak yataktan kalkmaya başlarız. Sabah kalktığımızda, ağzımızda o iğrenç tat olmaz artık. Üstelik öksürerek de güne başlamayız.
Yürürken ve her türlü harekette; daha geç yorulur, daha çabuk dinleniriz. Kıpır kıpır olur,kendimizi enerji dolu hissederiz. Fiziksel aktivitemizde artış olur.
Sigarayı bırakmak için sayısız sebep vardır.
Çevreye karşı yaydığımız pis koku geçer. Giysilerimiz, varsa arabamız ve oturduğumuz ev artık tütün kokmayacaktır.
Sigarayı kesmekle ağzımızın tadı anında normale döner. Dilimizdeki tat alma dokuları içtiğimiz suyun bile tadını almaya başlar. Yediklerimizin orjinal tadını hisseder, çiğnerken daha çok zevk alırız. Yemeklerimiz daha lezzetlidir.
Yine herşeyin gerçek kokusunu almaya başlarız. Çiçekler ve ballarda tabiat, bize hem daha hoş görünür, hem de nefis kokular sunar.
Derimiz pembeleşir, rengi açılır; canlı, sağlıklı, pırıl pırıl ve gergin olur. Daha genç daha diri, daha pürüzsüz bir cilt ortaya çıkar. Cildin yaşlanması azalır.
Kalbimiz ve solunum sistemimiz rahatlar. Çünkü kandaki karbonmonoksit miktarında derhal bir azalma olur. Bu madde sigaraya bağlı kalp hastalıklarının sorumlularından biridir. Bu yüzden kalp hastalığı riski düşer, felç olma ihtimali azalır.
Sigarayı bırakmakla erken ölüm riski azalır. Akciğer, ağız, boğaz, gırtlak, yemek borusu, meme kanserine yakalanma tehlikesi düşer. Kronik bronşit ve anfizem gibi akciğer hastalıklarının ilerlemesi durur.
Sigaradan oluşan cinsel problemler düzelir. Kadınlarda hormonal denge sağlanır. Kısırlık yapan bir faktör ortadan kalkmış olur.
Yine sigaraya ayırdığımız para cebimizde kalır. Bütçemize yeni bir gelir elde etmiş oluruz. Günde iki paket sigara içen bir tiryaki ayda 250 YTL, yılda yaklaşık 3000 YTL bütçesinden gereksiz bir pay ayırmaktadır. 20 yıllık bir tiryaki ise 60.000 YTL (yani 60 milyar lira) gibi muazzam serveti heba etmektedir.
En önemli yararlarından biri de çocuklarımıza kötü örnek olmaktan çıkmamızdır. Onlar bizimle Övünürler, ebeveyni olduğumuzdan dolayı daha bir mutlu olurlar. Aynı zamanda yanları da sigara içilmediği için onların sağlığına da katkıda bulunmuş oluruz.
Sigara içenlerin çoğu sigarayı bırakmak ister. Nitekim bırakabilir de. Bunun sayısız örneğini görüyoruz. Ancak başarıda önemli olan kesin karar vermektir.


Alt 01-06-2009, 20:17 #3

яσ¢кη

« Figen »

Sigarayı bırakırsak yemekten lezzet alırız

Nikotine bağlılık, yiyeceğe duyduğumuz açlığa benzer. Ancak birbirine zıt, yanıltıcı bir benzerliktir bu:
1) Yiyecek; sağlık, enerji, haz verir ve hayatımızı uzatır. Tütün ise sağlığımızı berbat eder, mutsuzluğa ve hastalıklara yol açarak ömrümüzü kısaltır.
2) Yiyeceklerin tadı güzeldir, açlığımızı doyurmak hoş bir duygudur; ama kanser yapan, iğrenç kokan dumanları içimize çekmek kesinlikle hoş olmayan bir deneyimdir.
3) Yemek yemek açlığa sebep olmaz, tam tersine tatmin eder. Daimi bir tatmin vermemesi, yemek yeme zevkini hayatımız boyunca yaşamamızı sağlar. İlk sigaramızsa tatmin şöyle dursun, yenilere ihtiyaç doğurur.
Her bir sigara paketinin yol açtığı sağlık zararı 45 YTL’dir. Sigarayı parçalayıp atmak en mantıklı ve en akıllı yoldur.
Tiryakilerin hayatında stres hiç azalmaz, çünkü strese sebep olan bizzat sigaradır.
İçilen her sigara, yenilerini arzu ettirir. Tek tatmin yolu, onu bırakmaktır.
Kendi sigara içmemizi inceler ve başkalarını gözlersek sigara içmekten aslında pek bir zevk almadığımızı, son derece zevk alabileceğimiz bir durumdan da sigara içtiğimiz için zevk alamadığımızı görürüz.
Hayattan daha fazla keyif almamız için de sigarayı terk etmemiz gerekir.
Sigarayı bırakmış birçok kişiyle konuştum, inanın önemli bir kesimi, sigarayı kendi tahminlerinden çok daha kolay bırakmışlardı.
46 milyondan fazla Amerikalı yetişkin - Sigara içmekte olanların neredeyse yarısı- sigarayı bırakmayı başarmıştır. Biz de bırakabiliriz.


Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerSigarayı bırakanların vücudundaki değişiklikler Konusuna Benzer Konular

Bebeğin Anne Vücudundaki Gelişimi


Son, iyi bir filtre gibidir, oksijeni ve çocuğa lâzım olan bütün gıda ve minarelleri çocuk kanma geçirir. Cenine lâzım olduğu kadarını verir....

Balıkların Vücudundaki Tasarım


Su direncini kıran Kayganlaştırıcı Madde Balıkların pek çoğunun vücutları oldukça dayanıklı bir deri ile kaplanmıştır. Deri, alt ve üst olmak...

Vücudundaki bıçakla yaşıyor


Yaranın tekrar ağrıması sonucu gittiği hastanede çekilen filmde kırılan bıçağı gören genç, “Doktorun hiç bir sorun yok dediği yaradan bıçak çıkıyor”...

1.5 aydır vücudundaki keneyle yaşıyor


Adana'da bir kişi, 1.5 aydır vücudundaki ben zannettiği keneyle yaşıyor. Adana'nın Ceyhan İlçesi'nde TCDD İstasyonu'nda görevli 48 yaşındaki Cemal...
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 13:52 .