Ruj orucu bozar mı?

#1


Ruj orucu bozar mı? Ramazan için hizmet veren `Alo fetva' hattına kadınlardan ilginç sorular.
´

Nevşehir'de `Alo Fetva Hattı'na ramazan ayında yoğun gösterilmesi nedeniyle personel takviyesi yapıldı. Hattı daha çok kadınlar ararken, İl Müftüsü Süleyman Aktaş, kadınların daha çok rujun orucu bozup bozmayacağını merak ettiğini belirterek, "Eğer rujun bir parçası mideye kaçarsa tabii ki oruç bozulur" dedi.

Müftü Süleyman Aktaş, halkın dini konularda merak ettikleri konular hakkında bilgilendirilmesi amacıyla tahsis edilenh `Alo Fetva Hattı'na Ramazan nedeniyle başvuru sayısında artış görüldüğünü söyledi. Müftü Aktaş, kendisi ile birlikte bir Müftü Yardımcısı, kadın din hizmetleri uzmanı, 5 erkek imam ve 5 kadın Kuran kursu öğretmeninin görev yaptığı hatta Müftülüğün `213 39 99' numaralı telefonundan ulaşabileceklerini anımsattı. Aktaş, bu hatta günde 50'ye yakın soruya yanıt verildiğini anlatırken şöyle dedi:

"Vatandaşların en çok orucu bozan ve bozmayan haller ile birlikte ibadet, fitre ve zekat konularında sorular yönelttiliyor. Alo Fetva Hattını arayanların arasında kadınlar çoğunlukta. Özellikle fitre ve zekat ile birlikte oruç konusundaki sorularla karşılaşabiliyoruz. Örneğin bir vatandaşımız oruçlu olduğunu ve ameliyat olacağını bunun orucunu bozup bozmayacağını bize soruyor. Bu vatandaşımıza verdiğimiz cevap eğer lokal anestezi yapılırsa, kendisine ilaç verilmeyip, serum kullanılmazsa orucu bozulmayacağı yönünde. Bir kadın ise hastalığından dolayı ilaç kullandığını ve ilacını susuz yuttuğunda orucunun bozulup bozulmayacağını sordu. Tabi ki susuzda yutsa bu kişinin orucu bozulur. Kadınların en fazla merak ettikleri konulardan biri de makyaj. Sürülen rujun orucu bozup bozmayacağı merak edilenler arasında. Eğer rujun bir parçası mideye kaçarsa tabi ki oruç bozulacak."

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 14:41 .