Sponsorlu Bağlantılar:
  TV ne kadar uzaklıkta izlenmeli
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 27-12-2009, 01:10 #1

ʍαυι

gidelimburalardan

TV ne kadar uzaklıkta izlenmeli


Evler için büyük ekran televizyon seçilirken öncelikle televizyonun konulacağı yer ve oturulabilecek uzaklık belirlenmelidir.
Bugün için ideal olarak büyük ekranların çapraz olarak ölçülen ekran boyutunun 2 ila 5 katı uzaklığından seyredilmesi öneriliyor.

Amerikan Hastanesi Oftalmoloji Bölüm Başkanı Doç. Dr. Osman Oram televizyon izlemenin gözlere zarar vermemesi için alınacak tedbirleri şöyle sıralıyor.

Görüntünün en uygun açıyla izlenebilmesi ve gözlerin yorulmaması için ideal kabul edilen 2 ila 5 katı uzaklığın alt ya da üst sınırının seçilmesindeki en önemli faktör ise yayın çözünürlüğüdür.
Normal televizyon yayınlarının izlendiği standart çözünürlükte ideal izleme uzaklığı ekran boyutunun 3 ila 5 katı iken yüksek çözünürlüklü HD yayınlarda bu uzaklık 2 ila 3 katı olarak düşünülmektedir.
Örnek olarak en yaygın olarak kullanılan 42 inch yani yaklaşık 1 metre ekran boyutu için önerilen ideal izleme uzaklığı 2 ila 5 metredir.
Ülkemizde genel olarak büyük ekranda daha uzun süreli olarak standart çözünürlükteki televizyon yayınlarının izlendiği ve daha az olarak da yüksek çözünürlüklü HD yayınların izlendiği düşünülürse bu ekran boyutunun ortalama 3-4 metre uzaklıktan sadece standart yayınlar için kullanılıyorsa ortalama 4-5 metre uzaklıktan izlenmesi uygun olacaktır.

ÇOCUK TELEVİZYONU ÇOK YAKINDAN İZLİYORSA...

Çocuklar ve yetişkinler için ideal televizyon izleme uzaklığı farklı değildir çocukların da yetişkinler ile aynı uzaklıklardan televizyon izlemesi önerilir.
Yaygın kanının aksine yakından televizyon seyretmenin çocuklarda gözde kalıcı bir etki yarattığı ispat edilmemiştir. Çocuklarda göz merceğinin esnek yapısı nedeniyle yakından televizyon seyretmek yetişkinden daha az göz yorgunluğuna sebep olur ve çocuklar daha kolaylıkla yakından televizyon seyretmeye alışabilirler.
Bununla birlikte çok yakından televizyon seyretmeyi alışkanlık haline getiren çocuklarda bir göz bozukluğunun bulunabileceği de düşünülmeli ve gereken göz kontrolleri yapılmalıdır.

20 DAKİKADA BİR 20 SANİYE GÖZLERİNİZİ DİNLENDİRİN

Televizyonu çok uzun süreli izlemek gözlerde yorgunluğa ve buna bağlı ağrı yanma gibi belirtilere neden olacaktır.
Bu nedenle televizyon izlerken ortalama 20 dakikada bir gözlerin en az 20 saniye süreyle dinlendirilmesi önerilir.

Çocuklar ve yetişkinler için televizyon seyretmek için ideal saatler bulunmamasına karşın hem çocuklar hem de yetişkinler için televizyon izlenen odanın ışık şartları göz yorgunluğu açısından önemlidir.
Televizyon izlenen odada ortam ışığının ekrana göre çok parlak olmaması gerektiği gibi ortamın karanlık da olmaması önemlidir.
Televizyon ekranın parlaklığına yakın bir aydınlatma gözler açısından daha az yorucu olacaktır.
Ek olarak televizyon ekranının arkasında pencere veya güçlü bir ışık kaynağı olmamalı aynı zamanda odadaki ışıkların ekrandan izleyenlere yansıma yapmayacak şekilde olmasına dikkat edilmelidir.

ODANIN IŞIĞI VE İZLENME AÇISI DA ÖNEMLİ

Büyük ekranların geniş bir açıdan izlenebilmesine karşın ideal izleme noktası ekranı tam karşıdan gören pozisyondur. İdeal olarak ekranın orta yüksekliğinin göz düzeyinde olacağı şekilde ayarlama yapılmalıdır.
Televizyon ekranlarının kaliteleri ve çözünürlükleri göz sağlığında kalıcı bir etki oluşturmamaktadır.
Ek olarak yayın kalitesi ve çözünürlüğünün de ekran kalitesi ve çözünürlüğü kadar önemli olduğu göz önünde tutulmalıdır. Yüksek çözünürlüklü ve kaliteli ekranlar yayın kalitesi ve çözünürlüğünün de yüksek olduğu durumda daha rahat ve kaliteli izleme imkanı sağlayacaktır.
Görüntüleme:3861, Cevaplar:0

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerTV ne kadar uzaklıkta izlenmeli Konusuna Benzer Konular

Herşey Kadar, Herkes Kadar, Sen Kadar [!]


Biraz değiştim, Her şey kadar, herkes kadar, sen kadar… Değiştim, Unutamadığım sözlerinin arasında sıkışıyorum, Bir yanım kendimi kolluyor bir...

Kelebekler Vadisi Ölüdeniz ‘den 3-4 mil uzaklıkta


Kelebekler Vadisi Ölüdeniz ‘den 3-4 mil uzaklıkta Kelebekler Vadisi Ölüdeniz ‘den 3-4 mil uzaklıkta, etrafı 350 m. yükseklikte dağlarla çevrili bu...

Herşey Kadar, Herkes Kadar, Sen Kadar !..


Harfler Satırlaştıkça Yüreğimde, Yine Son Heceye Düşeceğim Günü Bekle Sevgilim….En Oynak Duyguları Kaynağından Söküp Sana Kusmazsam Namerdim…Gönlümün...

Bu gol mutlak izlenmeli !..


BU GOL MUTLAK İZLENMELİ !.. Beşiktaş 18. haftanın kapanış karşılaşmasında Antalyaspor'u Tello'nun muhteşem golüyle 1-0 yenmeyi başardı....
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:29 .