Kumar vb. oyunlara olan düşkünlüğün genetik bir yönü var mı?
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 02-01-2010, 16:51 #1

ʍαυι

ÖZEL ÜYE

Kumar vb. oyunlara olan düşkünlüğün genetik bir yönü var mı?Kumar vb. oyunlara olan düşkünlüğün genetik bir yönü var mı?

Saplantı haline getirilmiş kumar, alışveriş, televizyon, yeme gibi davranışlar, artık biyolojik anlamda da "bağımlılık" kapsamına alınıyor.
Tıpkı alkol, sigara, uyuşturucu vb. gibi. (Ancak madde bağımlılığında olduğu gibi, bir davranışın bağımlılık yapıcı olarak nitelendirilmesi de, genel kabul görmüş bazı ölçütlere uygunluğuna bağlı.)
Nedeni, bu iki grup bağımlılığın -madde bağımlılığı ve davranışsal bağımlılık- paylaştığı bazı ortak sinirsel/biyokimyasal mekanizmaların varlığı.
Örneğin, iki grup da, beynin "ödül mekanizması" olarak adlandırılan ve normalde yeme, içme gibi eylemleri yerine getirdiğimizde etkinleşerek, bize çabamızın ödülü olarak haz duygusu veren mekanizmayı gaspediyor.


Sözkonusu olan, ister madde bağımlılığı ister davranışsal bağımlılık olsun, bazı insanları bağımlılığa karşı bağışık, diğerlerini de yatkın kılan etkenler var.
Madde bağımlılığında kalıtımın rolü olduğu, yeni bir bilgi değil.
Ancak bu, sözgelimi anne babası ya da ailesinde alkolizm olan bir bireyin alkolik olacağı anlamına gelmediği gibi, ailesinde alkolizm görülmeyen birinin de alkolik olmayacağı anlamına gelmiyor.
Ayrıca bir özelliğin genetik olması demek, mutlaka o özelliğin doğrudan kendisini tanımlayan bir gen olması demek de değil. Bu bilgiler, kumar bağımlılığı gibi davranışsal bağımlılık türlerine de uygulanabilir.
Bu tür bir davranışsal özellik (madde bağımlılığında olduğu gibi) de çevre, aile, yetişme tarzı, kalıtım vb. etkenleri kapsayan ve genellikle bunların herhangi birinin diğerleri içinden ayıklanıp da "suçlu" olarak gösterilemediği bir etkileşimler bütününden kaynaklanıyor olabilir.
Davranışsal bağımlılık-kalıtım araştırmaları, madde bağımlılığına kıyasla yeni.
İşi daha güç hale getiren de, bu tür davranışsal bozuklukların, başka bir psikolojik bozukluğun yan unsuru olarak ortaya çıkabiliyor olmaları.
Sözgelimi depresyonun bir sonucu olarak ortaya çıkmış alışveriş saplantısında (bağımlılığında), kalıtsal yatkınlığa konu olacak özellik, bağımlılığın kendisi kadar, altta yatan depresyon da olabilir.

Benzer Konular

Görüntüleme:413, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 06:02 .