Nikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor

#1
Birbirini görüp severekNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor anlaşarak evlenen çiftlerNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor daha birkaç ay geçmeden sorunlar yaşamaya başlıyor.

Nikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor

Evlenen çiftlerin yarısının birkaç yıl içinde boşanma aşamasına gelmesi "Problemler nereden kaynaklanıyor?" sorusunu gündeme getiriyor.
Nikah masasında mutlulukla söylenen 'evet'lerNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor ne oluyor da kısa sürede 'hayır seni istemiyorum'a dönüşüyor?
Aile danışmanı uzman psikolog Hasan Ali GöncüNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor bu soruya çok kısa bir cevap veriyor: "Çünkü çiftler en başta zaten evetNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor demiyor.
Zihinlerindeki hayır'ları nikahtan sonraki üç beş ayın sonuna saklıyorlar."

Göncü'ye göreNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor çiftlerNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor evlilik süreci başladıktan sonra kabullenmedikleri birçok şeyi göre göre nikah masasına oturuyor.
Çünkü kendilerine ait öncelikleri dile getirirlerse bu işin baştan kopacağını düşünüyor veya duygusallığı bozmak istemiyorNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor hallederiz sanıyorlar veya bir noktadan sonra geri adım atamıyorlar.
Evlilik hazırlıkları yapılırkenNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor ev tercihleri yapılırkenNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor alışverişlerNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor düğün yeri gibi konulardaki sürtüşmelerNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor akla yatmayan şeyler olsa bile örtülüyor. Onaylamadığı birçok şey olsa bile süreç başladıktan sonra dönmek sanki daha büyük bir hata ve ayıpmış gibi buna cesaret edemiyorlar ama belli süre geçtikten sonra bunun faturasını ödüyorlar.

Bir deftere yazılanNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor dürüstçe konuşulmayan birçok mesele sonradan açığa çıkıyor. Hasan Ali GöncüNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor evlilikte ilk sorunların eşini kendine göre değiştirme isteğinden kaynaklandığını söylüyor.
Herkes eşinin sevmediği yönlerini değiştireceğine inanarak evleniyor. Değiştiremeyince de 'benim evlendiğim insan bu değil' diye şikayetler başlıyor. İnsanların aslında hayalleriyle evlendiklerini ifade eden GöncüNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor "Herkes hayalindeki insanıNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor hayalindeki evliliği ve evi kurmaya çalışıyor.
Evlilik öncesi dönemNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor sinema salonunda film izlemeye benziyor.
Orada ki atmosferden dışarı çıkınca işine gücüne koşturan insanlarla karşılaşıyorNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor gerçek hayatla yüzleşiyorsun.
Sonra birbirlerine 'sen benim evlendiğim kişi kadın/ erkek değilsin' diyorlar. Hayır oydu ama sen o yönlerini hiç görmedinNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor düşünmedin." diyor.

Nikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor

Evlilik sürecine başlarken çiftlerin duygusallık ile mantığı dengelemekte zorlandıklarını belirten Göncü'ye göreNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor ya tamamen mantık evliliği yapılıyorNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor eğitimiNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor geliriNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor aile yapısı tutuyor öyleyse uygundurNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor deniyor ama duygu tarafı ihmal ediliyor ya da mantıki uyumlar göz ardı edilip sadece birbirini sevme ve arzulama hali önemseniyor.
Ama ilk 5 ayın ardından duygusal tatminler de yaşandıktan sonra herkesin kendi kişiliğiNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor kendi yaşam standartlarıNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor kültürleriNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor aile anlayışlarıNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor ailelerinden aldıkları değerler ortaya çıkmaya başlıyor.

Evlendikten sonra ilk kabul edilmesi gereken şey iseNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor evlenmeden önceki hayat ile sonrakinin farklı olacağı.
Çünkü iki taraf da farklı bir aileye dahil oluyorNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor akrabaları çoğalıyor ve karı-kocaNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor gelin-damat gibi yeni roller üstleniyor.
Bu rollerin farkına varıp ona göre davrananlarr sorun yaşamıyor ama bu rolleri yokmuş gibi hayatını evlilik öncesine benzer yaşamaya çalışanların ilişkileri gerginleşiyor.

Önce temel insani değerler geliştirilmeli


Günümüzde evlilik ilişkilerinin güç mücadelesine döndüğüne dikkat çeken Hasan Ali GöncüNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor bu durumu şöyle yorumluyor: "Kadına daNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor erkeğe de yaratılışından farklı roller veriliyor.
Her iki tarafın var olan potansiyelinin çok üstünde bir şeyler yapması bekleniyor. Özellikle kadınlara her işin üstesinden gelebileceği fikri pompalanıyor.
İnsanlar eşlikNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor kocalıkNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor babalıkNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor annelik kimliklerini içinde taşıyor ama fıtratının ötesindeki beklentiler bu düzeni bozuyor.
Evlilik doğal haline dönerse sorun kalmaz aslında.
Evlilik kurslarınaNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor ana-baba okullarına da gerek kalmaz.
İnsanlar önce kendi üzerine düşenNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor fıtratına uygun rolleri yerine getirsin.
Onun üzerine daha ne yapılabilir diye okullar açılabilir ama bir binanın temeli sağlam olmalı.

Nikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor

Bu okullarda var olmayan temel üzerine dekor yapılmaya çalışılıyor. Bu temelNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor insani değerlerleNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor ahlak ileNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor eğitimleNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor dini-manevi bilgilerle oluşur.
Kişinin bunlarla örülmüş bir kişilik yapısı yoksa tavsiyeler işe yaramaz.
Temel insani değerlere sahip olan biri ise zaten karşısındakinin ihtiyacını anlar. Bu değerlerden yoksun kişiye ne kadar eğitim verseniz de evliliğe dair bir şey kazanamaz.
Mutlu olmak istiyorsanız önce temel insani değerleriniziNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor manevi duygularınızıNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor merhametinizi içinizde büyütün.
Merhamet duygusu kuvvetli bir insanın eşine kötü davranmasıNikâhta söylenen 'evet'ler nasıl kısa sürede 'hayır'a dönüşüyor ihtiyaçlarını isteklerini göz ardı etmesi mümkün mü?"

Alıntı:
Şemsinur Özdemir


İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 20:03 .