Türk Kadınının Yüzde 80’i Kronik Baş Ağrısından Şikâyetçi
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 05-12-2010, 13:40 #1

` мiпα «

uzaklar..

Türk Kadınının Yüzde 80’i Kronik Baş Ağrısından ŞikâyetçiKadınlarda, Özellikle Ev Hanımlarında Çok Sık Görülen Kronik Baş Ağrıları Artık Tedavi Edilebiliyor.

Hastalarına modern tıbbın kanıtladığı yöntemlerle tedavi imkanı sunan Özel Sema Hastanesi, Spinal Ağrı Merkezi'yle kronik ağrılar çeken yani ağrılarına bir türlü çare bulunamayan hastaların yeni adresi oldu.
Lazer, radyofrekans gibi gelişmiş teknolojileri kullanan Ağrı Merkezi'nin Başkanı Prof. Dr. Lüleci, tüm işlemleri gelişmiş görüntüleme cihazları eşliğinde yapıyor. Uyguladığı yöntemlerin ameliyat değil, 'girişim' olarak tanımlıyor.

Hemen tüm girişimlerde narkoz ve neşter kullanılmıyor.Farklı uzmanlık alanlarından doktorların ortak fikirleri ile geliştirilen tedaviler özellikle migren, kanser ağrıları, bel-boyun fıtıkları, omuz, kalça ve diz kireçlenmeleri, damarsal kökenli ağrılar, nöropatik ağrılar, adale kökenli ağrılarda uygulanıyor.

Özellikle İstanbul ve diğer illerden farklı branşlardaki doktorlar normalde esas hastalıklarını tedavi ettikleri halde ağrılarını dindiremedikleri hastaları Sema Hastanesi Spinal Ağrı Merkezine gönderdiklerini belirten Prof.Dr.lüleci bir çok hekimin Ağrı tedavisini öğrenmek ve kendisini geliştirmek için Spinal Ağrı merkezine eğitim amaçlı gelmek istediğini belirtti.

Kadınlar çabuk yıpranıyor
Kendisine gelen hastaların yüzde 80'inin kadın olduğunu belirten Lüleci, hasta profili hakkında şu bilgileri paylaştı: "Benim hastalarımın yüzde 80'i kadın. Çünkü, erkekler streslerini boşaltmada daha şanslı. Gün içersinde çok farklı fiziki mekânlarda bulunarak fiziki koşullara daha dirençli oluyorlar. Ev hanımları bu deşarj kaynaklarına sahip değiller.

Ev işleri, yemek gibi zorunlu günlük aktivitelerin dışında çocuk doğurma ve sık hormonal değişimler kadınların daha çabuk yıpranmasına neden oluyor. Bütün bunlar stres kaynağı olup ağrı algısında hassasiyetlere sebep oluyor.

Stresten uzak durun
Kronik ağrıdan kurtulmanın mümkün olduğunu söyleyen Prof. Dr. Nurettin Lüleci, genelde 1-3 yıl arasında ağrının yaşam kalitesini bozmayacak düzeye çekilebileceğini belirtiyor. Bazen ağrı kısır döngüsü kırılınca bir daha tekrar etmemesinin bile mümkün olduğunu ifade eden Lüleci, "Eğer doktorunuzun önerilerine uyarsanız ağrı kapınızı hiç çalmayabilir.

Bu arada genel prensipler var tabii ki; kilo almayın, çok ayakta kalmayın, vücudunuzu hırpalayacak derecede yorulmayın. Yorucu olmayan egzersizleri yaşamınızın bir parçası haline getirin. En önemlisi de stresten uzak durun."

Ağrı Merkezi'ne ilgi yoğun
Sema Hastanesi'nin dünyada tıp alanındaki güncel gelişmeleri takip eden yönetim ve tıbbi ekiplere sahip olduğunu söyleyen Lüleci, uluslararası akreditasyon kurumlarınca onaylanan geçerli tıbbi uygulamaların yapıldığı kurumda, hastalardan gelen talep üzerine bu merkezi açtıklarını dile getirdi.

Ağrının eskiden bir hastalığın habercisi olarak kabul edildiğini, bugün ise başlı başına bir hastalık olarak görüldüğünü belirten Lüleci, Algoloji biliminin özellikle Amerika ve diğer gelişmiş batı ülkelerinde bir ihtisas, uzmanlık kolu olarak kabul edildiğini ifade etti. Kronik ağrı tedavisinin özel bir eğitim gerektirdiğinin altını çizen Lüleci, Sema Hastanesi Spinal Ağrı Merkezi'nin halkın yoğun ilgisiyle karşılandığını aktardı.

Ağrı tedavisinde Hindistan'ın gerisindeyiz
Her doktorun ağrıyı tedavi edebileceğini, ancak ağrı kronik hale geldiğinde uzmanlık gerektirdiğini anlatan Prof. Dr. Nurettin Lüleci, Türkiye'de ağrı tedavisi ile ilgilenen hekimlerin bazı kişisel ve psikolojik engellemelere maruz kaldığını belirterek, şunları söyledi: "Maalesef bu alanda emekleme safhasından öteye gidilememiştir.

Kendini yetiştirmiş, yurt dışı eğitimlerle geliştirmiş birkaç kişi tarafından işler yürütülmekte, diğer birçok ağrı kliniğinde uzmanlar zaten normalde bir anestezi hekimininyapması gereken yani uzmanlık eğitiminin gereği olarak öğrendiği epidural kortizon uygulamalarının ötesine geçememişlerdir.

Özellikle radyolojik değerlendirme, fizik muayene ve nasıl görüş alışverişi isteneceği hususunda sıkıntılar söz konusudur. Halen 20'ye yakın üniversite ve 10 civarında Sağlık Bakanlığı'na bağlı eğitim hastanelerinde ağrı klinikleri ya da Algoloji bilim dalları mevcuttur. Dünyadaki uygulamalara bakarsak örneğin bir Hindistan bizden çok daha ileridir."Benzer Konular

Görüntüleme:370, Cevaplar:3

İlginizi Çekebilir >
Alt 06-12-2010, 00:04 #2

nesrin63

....


hindistandanmı?

Alt 06-12-2010, 02:37 #3

photoshopfon

Forum Heveslisi

Hint baş masajı bin yıldan daha uzun bir zamandır Hindistan’da uygulanmaktadır. Bu masaj tekniği esas olarak, doğal sebze yağlarıyla başlarına masaj yapmanın saçlarını uzatıp güçlendireceğine inanan Hint kadınları tarafından yapılmaktaydı. Ve haklıydılar.Asırlardır Hindistan bu işi çok iyi biliyor.Yaz aylarının başlarıydı sanırım, bir belgesel kanalında hint bir doktor'un insan vücutundaki deri hastalıklarını nasıl bulduklarını anlatıyordu.Sürekliye yakın baş ağrısı çekenlere tavsiyem, günde en fazla 6 saat uyuyun!

Alt 17-12-2010, 16:50 #4

Drmurat

Foruma Alışıyor

Bizim türk bayanlari özelliklede ev hanimlarimiz herseyi gereginden fazla kafaya takiyorlar ondan sebebte cok bas agrisi cekiyorlar.Bütün gün bos olunca düsünmek icinde cok fazla firsat oluyor.altarnatif tiptada cok illerlemeler kaydedilmis..sürekli ilac depolamaktan daha iyi bence.Allah herkeze sifa versin.Paylasim icin tesekkürler.

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:45 .