Kıl Kurdu Nasıl Bulaşır? Nasıl Tedavi Edilir?
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 14-12-2010, 11:12 #1

Aguilar

Bizden Biri

Kıl Kurdu Nasıl Bulaşır? Nasıl Tedavi Edilir?Bulaşma kaynağı: Genellikle kirli sulardan, iyi yıkanmamış sebzelerden, parazit bulaşmış musluklardan, parazit yumurtalarının döküldüğü çarşaf ve çamaşırlardan bulaşır.

Sık görülen belirtileri: Burunda, makatta kaşıntı, karın ağrıları, geçici ishaller, her zamankinden daha kokulu, daha yumuşak veya keçi pisliği gibi dışkılama, şiddetli gaz dönemleri,iştahsızlık veya aşırı eme(amakilo alamama), sabah bulantıları, diş gıcırdatma, ağız kokusu, vücutta kaşıntılı döküntüler, ağız çevresinde soluk bölgeler. Bu belirtilerden 2 veya daha fazlası bulunan kişiler gaitada parazit tahlilini yaptırmalı,çıkmasa da üstüste tekrar baktırmalıdır. (Bu parazitte bant yöntemiyle yapılan tahlilden daha çok sonuç alınmaktadır.)Doktorun verdiği tedaviyi aynı evde oturanlarda aynı zamanda uygularsa tedavi daha başarılı olur.Aksi halde sürekli birbirinlerine bulaştırarak tedavileri imkansızlaşır. İlacın alındığı gün mümkünse; çarşaf çamaşır kaynatılırsa (makinanın 90 derecesi yeterli değil, 100 derece gerekiyor), iç çamaşırlar kızgın ütüyle ütülenirse tedavi başarısı artar.

Tırnaklar kısa tutulmalı, dışkıya el sürülmeden temizlik yapılmalı, umumi musluklarla fazla temastan kaçınılmalı,mümkünse sıvı sabun kullanılmalıdır.Musluk sularını içmekten kaçınmalı,temiz ya da kaynatılmış sular içilmelidir.Lokantalarda verilen iyi yıkandığı şüpheli yeşillikler,meyvalar yenmemelidir.Parazit şikayetleri geçmiyor, sık sık tekrarlıyorsa tedavide ya da önlemlerde bir aksama olmuştur. Tedaviyi sık sık tekrarlamak gerekebilir.Bu nedenle şikayetler sürüyorsa 3 haftadan sık olmamak şartıyla doktora tekrar başvurmak gerekir.Benzer Konular

Görüntüleme:1847, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 01:18 .