Sponsorlu Bağlantılar:
  Tıpta 10 yılda çok şey değişecek
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 28-12-2010, 11:16 #1

Sэяzэηi$

o8.o2.2oı4

Tıpta 10 yılda çok şey değişecek

Devam eden araştırmalardan yola çıkan ve bunların ilerleme hızına göre yorum yapan uzmanlar 2020 yılına kadar atılacak önemli adımlarla ilgili şu tahminlerde bulundu:

Obezite tedavisi: Genlerle beslenme arasındaki ilişki üzerine yapılan çalışmalar, uygulanacak bireysel diyetler ve güvenli zayıflama haplarıyla obezitenin tedavi edilebilir bir hastalık olacağı tahmin ediliyor.

Kişiye özel kanser ilaçları: Farklı kimyasal bileşenlere sahip ilaç molekülleri tek bir küçük taşıyıcı içinde eritilerek bireye yönelik ilaçlar üretebilecek.

Daha etkin antibiyotikler: Milliyet'te de yer alan habere göre, araştırmacılar, bakteriler arasındaki bağlantıyı yok eden ve direnç kazanmalarını engelleyen yeni antibiyotikler üzerinde çalışmaya devam edecek.

Kök hücre tedavileri: Hayvanlar üzerinde gerçekleştirilen kök hücre çalışmaları, deri veremi (lupus), romatizma hastalığı da dahil, bağışıklığa bağlı hastalıkların tedavisinde kullanılacak.

Beynin şifreleri çözülecek: 100 milyar beyin hücresinin haritasını çıkarmak, bir çok psikolojik hastalığı açıklamayı sağlayacak. Araştırma, 2015’te son bulacak.

Alzheimer aşısı: Beta-amylois proteinlerini hedefleyen aşı, klinik olarak deneme ediliyor.

Parkinson tedavisi: Araştırmacılar, Parkinson hastalarının uyarı sistemini canlı tutmak için beyne yerleştirdikleri elekrotların daha az enfeksiyona yol açabilecek şekilde geliştirebilmeyi hedefliyor.

Metabolizma sisteminin haritasını çıkarma: Uzmanlar başlıca organların metabolizma haritasını çıkmak için uğraşıyor. Böylece özellikle diyabet, obezite ve kanser gibi hastalıklarla ilgili önemli adımlar atılacağı tahmin ediliyor.

Yaşlanmayı anlamak: Araştırmacılar, yaşlanma mekanizmalarını ve genleri hayvanlar üzerinden tanımlamaya ve sonuçları insanlar üzerinde uygulamaya devam edecek.

Sıtma aşısı: Üretilen ilk aşı, beş yıl içinde kullanıma hazır hale gelecek. Ancak grup, aşının yüzde 50 başarılı olabileceğini düşünüyor ve aşının yeni versiyonları üzerinde çalışıyor.

Görüntüleme:307, Cevaplar:0

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerTıpta 10 yılda çok şey değişecek Konusuna Benzer Konular

Gelecek 3 yılda ne değişecek?


Geleceğe şekil veren trendler... Bazen geleceği görmek için kahin olmak gerekmiyor: İşte önümüzdeki 3 yılın trendleri... Bilgi teknolojileri...

Tıpta yabanmersini mucizesi


Yabanmersininden elde edilen meyve suyunun şeker hastalığı ve şişmanlığı önleyen mucize etkileri var Bazı yörelerde çayüzümü olarak da bilinen...

Alternatif tıpta ezberler bozuluyor..


Alternatif tıpta ezberler bozuluyor.. 17 yıl önce ilk baskısı yapılan şifalı bitkiler kitabı Timaş yayınları tarafından 19. baskısıyla...

Tıpta çığır açacak buluş


Kanser tedavisinde çığır açacak bir buluşa imza atıldı. Yapılan deneylerde, kanserli tümörlerin hızla yayılmasını sağlayan mekanizma çözüldü. Bu...

Tıpta Türk devrimi!


Yeditepeli bilim adamları, gen nakillerinde ortaya çıkan yan etkileri tamamen yok etmeyi başardılar. Böylece kanser gibi birçok hastalığın...
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 16:21 .