Kaygı ve stresle başa çıkmanın yolu: Zaman yönetimi

#1
Öğrenci koçu ve eğitmen Şebnem Daloğlu, öğrenciler ve ailelerin sınav kaygısıyla nasıl başa çıkacağını anlattı.

Doğru beslenme, zamanı iyi kullanma teknikleri ile ilgili de bilgi veren Şebnem Daloğlu şunları söyledi: “Hayalleri planlamalı ve planları hayata dönüştürmek için doğru zaman yönetimi yapmalıyız. Stres hayatımızın her alanında var ancak stresle başa çıkmanın yöntemlerinin başında kendine güvenmek geliyor. Sınav hayatımızın önemli bir alanını oluştursa da, kişilik değerlendirmemiz değildir. Bu yüzden ikisi arasındaki farkın iyi anlaşılması gerekiyor.”

Ailelerin, stres ve kaygı yüzünden bildikleri soruları yapamayan çocuklarına daha önceki başarılarını hatırlatarak motivasyon sağlamalarının önemini anlatan eğitmen Daloğlu “Çocuk daha önceki başarılarını hatırlarsa motivasyonu yüksek olur. Bazı dönemlerde bu hatırlatmaların sıklıkla yapılması gerekmektedir. Baskı ile başarıya ulaşılacağına inanan aileler de var ancak her çocuğun dersi iyi anlama, verimli ders çalışma saatleri ve yöntemleri farklılık gösteriyor. Bu yüzden öğrenci de aile de öncelikle yeteneklerini ve ilgi alanlarını doğru tespit ederek bir planlama çıkarmalı” şeklinde konuştu. Ayrıca nefes egzersizlerinin de bu süreçte oldukça önemli olduğunu da belirtti.

1 Milyonu aşkın öğrencinin gireceği TEOG Sınavı 26-27 Nisan tarihlerinde gerçekleşecek.

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 18:42 .