Lavanta kokusu güven veriyor

#1
Birinin size güvenmesini istiyorsanız, lavanta kokularını deneyin.

Kokuları, insan psikoloji üzerindeki etkilerini ortaya koyan bir çalışmada , lavanta kokusunun güven verdiği ortaya çıktı.

Farklı kokular, değişik duyguları ve anıları ortaya çıkarabilir. Çimen kokusu çocukluk yıllarınızdaki yazları özlemenize, canlı ve tatlı bir koku heyecanlanmanıza neden olabilir ve baharatlı bir koku da romantik tarafınızı ortaya çıkarabilir. Peki hangi koku birine güvenmenizi sağlar? Yeni bir araştırmaya göre lavanta kokusu bunu başarıyor.


Araştırmacılar bunu kanıtlamak için üç gruptan oluşan bir deney düzeneği kurdu. Birinci grup lavanta kokulu bir odaya, ikinci grup nane kokulu bir odaya ve üçüncü grupta kokusuz bir odaya konularak, katılımcılara başkalarına devredebilecekleri ya da kendilerinde tutabilecekleri bir miktar para verildi. Lavanta kokulu odada, nane kokulu ya da kontrol odasından daha fazla para transfer edildiğini gözlemlendi. Bu deney sonucunda da araştırmacılar tarafından lavanta kokusunun kişiler arası güveni tetiklediği sonucuna varıldı.

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 22:22 .