Endişeye Gerek Var!

#1
Her an tetikte bulunmak sizi olası tehlike ve zararlardan korurken, aynı zamanda kendinizi en kötüsüne hazırlamanız beklediğinizden daha olumlu sonuçlar ortaya çıkarır.

İnsanlar, öğle yemeği için yemeleri gereken şeyden her ay faturalarını ne kadar ödeyeceğine kadar her şeyi merak etme eğilimindedir. Açıkçası, endişelenmek kendinizi iyi hissettirmez. Araştırmalar, endişe duygusunun hoş olmayan düşüncelere eşlik ettiğini ve aşırı düzeyde depresyon, sağlık sorunları veya zihinsel hastalıklarla eşleşebileceğini gösteriyor. Peki endişenin iyi yanları da olabilir mi?

Endişelenmenin olumlu tarafını anlamak için öncelikle içgüdüleri anlamalıyız. Endişe ettiğinizde, zihinsel olarak kendinizi hep en kötüsüne hazırlarsınız. Örneğin deri kanseri olmaktan endişeleniyorsanız, kendinizi güneş kremi ile korursunuz. Bu durumda endişe verici olanın şeyin, hayat kurtaran içgüdüsel bir yanı bulunmakta. Bir projeyi berbat etmekten korkuyorsanız, endişelenmek sizin başarısızlıktan kaçınmanıza yardımcı olmak için daha üretken olmanız hususunda motive edebilir. 2016 yılında hukuk öğrencileri ile yapılan bir çalışmada endişe duygusunun bir tür ‘savunma’ olarak da tanımlanabileceği tespit edildi. Kaygı duyan katılımcıların bu süreçte diğerlerine göre kendilerini hep en kötüsüne hazırladıkları için daha olumlu sonuçlar aldıkları ortaya çıktı.

İlginizi Çekebilir
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 22:24 .