Daha az plastik kullanımı için ipuçları

#1
Günümüzde, dünya genelinde her yıl üretilen plastik torba sayısı 1 trilyon'a ulaştı. Ne yazık ki bu durum, 700'e yakın canlı türünün yok olmasıyla yakından ilişkili. Özellikle de deniz canlıları, okyanusta her mil karede 46 bin plastik atıklara rastladıkları için plastik kirliliğinden son derece kötü etkileniyorlar. Bu durumda bizlerin de plastik kullanımına yönelik önlemler almamız şart..


Daha az plastik kullanımı için ipuçları

Hepimiz, tek kullanımlık plastiklerin neden olduğu büyük çevresel sorunlarla ilgili kaygılandırıcı haberlerden okumuşuzdur. Ekolojik sürdürülebilirlik hususunda devletlere ve şirketlere büyük yükümlülükler düşüyor. Ancak dünya genelinde her yıl 1 trilyona yakın plastik torba üretildiğini göz önüne alırsak, bizlerin de dünya üzerindeki karbon ayak izimizi azaltmak için bazı tüketici davranışlarımızı değiştirmesi lazım.İşte bilinçli bir tüketici olma yolunda yapılabilecekler:

Pet şişe kullanımına mümkün olduğunca başvurmamak

20. yüzyılın son çeyreğinde yaşamımıza giren pet şişeler, günümüzde büyük bir ekonomik değere sahip. Ancak, pet şişelerin çevreye ve insan sağlığına verdiği zararlar göz önüne alındığında, kullanımının mümkün olduğunca aza indirgenmesi gerektiğini görüyoruz. Her ne kadar pet şişe geri kazanım tesisleri günümüzde varlık gösterse de, bu konuda yeterince verim sağlanamadığı bir gerçek. Pet şişe kapak toplama kampanyası ile bu duruma bir farkındalık getirilmeye çalışıldıysa da bir süre sonra pet şişelerin geri dönüşümü konusu gündemdeki önemini yitirmeye başladı.

Pet şişeler yerine, hem kendi sağlığımız hem de çevre için cam şişe suları tercih etmeli ya da paslanmaz su matarası edinerek uzun süreli bir kullanım sağlamalıyız.

Daha az plastik kullanımı için ipuçları

Alışverişlerde plastik poşet kullanımını azaltılmalı
Plastik poşetlerin, kağıda oranla üretim maliyeti ve aşaması daha kolaydır. Ancak, Türkiye’de ambalaj atığı olarak değil çöp olarak kabul edilmelerinden dolayı, plastik poşetlerin kağıt ambalajlardan daha zararlı hale geldiğini görüyoruz. Öte yandan, plastik poşet marketlerde ve birçok yerde ücretsiz olduğu için insanlar da plastik poşet kullanımında aşırıya kaçabiliyor. Fransa, İngiltere, Almanya, İtalya gibi ülkelerde uygulanan naylon poşet yasağı sayesinde tüketiciler, market alışverişlerini yaparken cüzi de olsa bir ücret karşılığı plastik poşet alıyor ya da evden getirdikleri alışveriş çantalarını kullanıyorlar.

Ülkemizde, Atık Yönetmeliği kapsamında naylon poşetlerin marketlerde ve mağazalarda kullanımı 1 Ocak 2018'den itibaren yasaklanacağı duyurulsa da, henüz bu yasak devreye girmedi. Ancak bu yasağın olmaması demek, bizim bu yasağa uygun tavırlar sergilemeyeceğimiz anlamına gelmiyor. O yüzden, hepimiz, alışverişe çıkmadan önce, yanımızda küçük alışveriş poşetlerinden bulundurarak plastik poşet tüketiminin daha ılımlı olmasına her halükarda katkı sağlayabiliriz.

Daha az plastik kullanımı için ipuçları
Karton bardaklara dur demek

Kahve içmeye gidilen mekanlarda kahvelerin karton bardakta değil de fincanda servil edilmesini istemek, kahve kültürünün gittikçe yaygınlaştığı toplumumuzda büyük bir fark yaratacaktır. Eğer kahvelerini al-götür olarak düşünenler varsa, kendilerine ait termosları yanlarında bulundurarak bu duruma da bir çözüm getirebilirler.


Bunların yanı sıra:

- Yemeklerinizi plastik ya da karton içerisinde takdim eden hazır yemekleri tercih etmektense, mümkün olduğunca evde veya - restoranlarda yemeye çalışın.

- Cam ambalajlı ürünleri biriktirerek, gerektiğinde saklama kabı olarak bunları kullanabilirsiniz.

- Çocuklara bolca plastik hediye almamaya dikkat etmeli.


Seda Kabil / PembeNar Özel

yaşama dair

İlginizi Çekebilir


#2
Çöpleri çöpe atsak yetecek aslında düzgün bir şekilde. Plastikleri plastiğe. Evsel atıkları evsel atıklara. Bunu bile yapamadığımız için gelişemiyoruz tabi
Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 

Forum

Powered by vBulletin® Version 3.8.5
Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Sitemiz bir paylaşım sitesi olduğu için kullanıcılar her türlü görüşlerini önceden onay olmadan anında siteye yazabilmektedir, bu yazılardan dolayı doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir.
Herhangi bir konuda (şikayet, eleştiri, öneri, vb.) bizimle iletişime geçmek için tıklayın.
-

2005-2020 Tatliaskim.com

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:10 .