SEVMEK.... SEVEBİLMEK...!
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 25-01-2018, 09:11 #1

M. A.

Forumun Tiryakisi

SEVMEK.... SEVEBİLMEK...!SEVMEK.... SEVEBİLMEK...!

SEVMEK... SEVEBİLMEK...!


Sevmek ve sevilmek, dünyaya farklı bir pencere açar. Yeter ki, o pencereden nereye ve nasıl bakabileceğimizi bilelim.
Sevmek ve sevilmek, insanı mutlu eder. Yeter ki, nasıl sevebileceğimizi bilelim.

Sevgili, kalbimizde önemli ve özel bir yere sahip olan kişidir. Birlikteliğin adı, ister evlilik, ister flört olsun, her durumda kalbimizdeki kişinin adı sevgilidir. Ama ne yazık ki çoğumuz sevgiliye olan sevgimizi yeterince gösteremiyoruz. Nasıl seveceğimizi bilmiyoruz aslında.

Bir insanı kaybettikten sonra mı o insanın değerini, önemini kavramamız gerekiyor..? Neden nefretimizi, kızgınlığımızı cömertçe gösterebiliyorken, sevgimizi aynı cömertlikle sunamıyoruz birlikte olduğumuz kişiye?... Çünkü, “nasıl olsa beni seviyor, nasıl olsa yanımda ve nasıl olsa benden vazgeçemez.” şeklinde kafamızda oluşturduğumuz bir düşünce kalıbımız var. Oysa en büyük yanılgımız bu düşünce kalıbıdır ve biz bunun farkında bile değilizdir.

Yaygın bir inanış olan,” bir insana, vazgeçilmez olduğunu hissettirirseniz ilk vazgeçeceği kişi siz olursunuzun aksine; bir insana kendinizin vazgeçilmez olduğunu hissettirip bu yüzden ilişkinize gereken özeni göstermezseniz ilk vazgeçilen kişi siz olursunuz; çünkü hiç kimse aslında çantada keklik değildir. Çantada keklik olarak düşünülen kişiyi çantada keklik yapan; sizin başlangıçta cömertçe sunduğunuz sevgi ve özendir.

Bu sevgi ve özen gösterilmemeye başlandığında keklik artık çantada değildir. (Sen; ben bir şey yapsam da yapmasam da benimlesin. Zaten benimsin, izlenimi oluşturmak) Oysa vazgeçilmez olan kişiler değil; kişilerin sergilediği olumlu davranışlardır. Örneğin, bir sevgiliniz var, sizi çok seviyor ve size olan sevgisini cömertçe sunuyor. Böyle bir durumda o kişi sizin için elbette vazgeçilmezdir; çünkü ruhunuz ve beyniniz doyuma ulaşmaktadır. Ancak, aynı kişi sevgisini sunmaktan uzaklaşır ve size eskisi gibi özen göstermezse; artık o kişi, sizin için vazgeçilmez değildir.

Özetle, kişiyi vazgeçilmez yapan, kişi değil, kişinin pozitif davranışlarıdır. Sevginin sunulmadığı yerde vazgeçilmezlik söz konusu bile değildir. Ne yazık ki ayrılmaların, boşanmaların ve aldatmaların temelinde yatan sorunlardan biridir bu durum. Sevgiliye gereken ilgi ve özenin gösterilemeyişi ve sevginin nasıl yaşanacağının bilinmemesi… Suyunu vermediğimiz çiçek, nasıl olsa var diye büyür mü?

Düzenli ilgi gösterip konuşmadığınız bir muhabbet kuşu, kelime öğrenebilir mi? Ne ekersek biçtiğimiz de o değil midir? İşte sevgi de bu şekilde bir özen gerektirir; sevgiliye ilgi ve sunum gerektirir. Sevgi ancak, bu şekilde büyür ve süreklilik kazanır. Bir insanla ilk tanıştığımızda nasıl özenli ve ilgili isek, sonrasında da bu özen ve ilgiyi devam ettirmemiz gerekir.

Birlikte olduğumuz insan, hayatımızda önemli bir yere sahip olduğunu, ona verdiğimiz değeri herzaman hissetmek ister; sevgiyi yaşamak ister. İlgi, hergün “seni seviyorum” demek değildir elbette; ama “SENİ SEVİYORUM” cümlesinin içini davranışlarla doldurabilmektir.

Sevgimizi gösteremememizin nedenlerinden bir diğeri de birlikte olduğumuz kişinin şımaracağına ilişkin duyduğumuz endişedir. Oysa şımarmak kötü bir şey değildir. Şımarmak ve suistimal etmek çoğu zaman birbirine karıştırılır. Şımarmak bir coşku halidir ve şımarmak sevilen insanın en doğal hakkıdır. Suistimal ise, sevginin, ilginin, verilen değerin kötüye kullanılmasıdır.

Sevmek, başlı başına bir sanattır ve sevgi tıpkı bir sanat gibi yaşanmalıdır…
Sevgi, bir şölen gibi yaşanmalı... Sevgiyi, iki insan kendi arasında dallandırıp budaklandırarak yaşamalı; yaşamalı ki sevgi kök salsın ve hergeçen gün büyüyebilsin. Öyle bir yaşanmalı ki sözcüklerin anlamları ruha işleyebilmeli, sözcükler sözcükleri doğurmalı… Sevgi, bir şiir gibi yaşanmalı; derin ve anlamlı…
Sevgi, bir kedinin başını okşar gibi yaşanmalı; incitmeden ve yumuşacık. Kalp, bir şelale gibi olmalı, sürekli çağlamalı… Öyle bir yaşanmalı ki, yürek soğumamalı ve sevgi açlığı yaşanmamalı…
Sevgi, zenginlik içermeli; tıpkı bir resim çizer gibi, bütün renkler kullanılmalı, tuvale vurulan her fırça darbesi en güzel rengi bırakmalı ruhun üzerinde…

Sevgi, bir şarkı gibi yaşanmalı... Öyle bir melodisi olmalı ki, tekrar tekrar başa alıp dinleme arzusu doğurmalı…
Sevgi, sürekli yenilenmeli, ateşin altı sürekli yanmalı; bazen kısık ateşte demlenmeli, bazen altı açılmalı ateşin…

Sevgi, bir masal gibi, bir roman gibi yaşanmalı; akıcı, her bir sayfasında kendimizi bulduğumuz, yeni bir şey öğrendiğimiz, bizi sürükleyen bir roman gibi, mutluluk veren bir masal gibi olmalı…
Sevgi, sevgiliyle aramızda kopmaz bağlar oluşturmalı; bir yandan hiç bitmeyecekmiş gibi, bir yandan suyunu vermediğin bir çiçeğin solacağını bilmek gibi…
Sevgi, özenle yaşanmalı; hergün onu ilk kez görüyormuş gibi özenli olmalı…

Sevgi, toprak gibidir; ektikçe ve suladıkça mahsul veren, kendi haline bıraktıkça kuruyan bir toprak gibidir. Ne ekersen onu biçersin sözü boşuna söylenmiş bir söz değildir. Önce ekmeli insan, karşındakinden beklemeden ekmeli; ancak ektiğini biçemiyorsa,gitmeli.

Sevmek başka, sevmeyi bilmek başka şeydir.
Sevgiyi tüm benliğimizle hissetmeli ve hissettirmeliyiz.
Ölümsüz birlikteliklerin sırrı bunda saklıdır.

SEVGİYLE…Benzer Konular

Görüntüleme:443, Cevaplar:3

İlginizi Çekebilir >
Alt 28-01-2018, 17:03 #2

elifnaz

DUYGU SELİİİ


sevmeyi sevebilmeye harika anlatan bir yazı
yüregine kalemine saglık mehmetim çok teşekkür ederim
M. A. Bunu beğendi.

Alt 28-01-2018, 22:23 #3

M. A.

Forumun Tiryakisi


Alıntı:
elifnaz´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sevmeyi sevebilmeye harika anlatan bir yazı
yüregine kalemine saglık mehmetim çok teşekkür ederim

Çokkk teşekkür ediyorum AŞKIMMMMMMMMMMMMMM..🌹👩🏻🌹
elifnaz Bunu beğendi.

Alt 19-11-2018, 11:10 #4

Aşkiksiri

Foruma Alışıyor

Elinize sağlık. Çok anlamlı bir yazı...

Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 12:20 .