Sponsorlu Bağlantılar:
  Elveda RumeLi...
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 21-01-2008, 21:05 #1

ı|Araz|ı

Ve susamazsın !

Elveda RumeLi...

oyuncular...

Elveda RumeLi...Erdal Özyağcılar (Ramiz)

Hikayenin baş kahramanı. 55 yaşındadır. Evlilik çağındaki üç kızı ve karısıyla birlikte yaşamaktadır. Köyün Sütçüsüdür.


Elveda RumeLi...Şebnem Sönmez (Fatma)

50-55 yaşlarında. Ramiz’in karısı. Tüm evi çekip çeviren kişi o. Evlilik çağındaki kızlarını iyi ve zengin kocalarla evlendirmek istiyor.

Elveda RumeLi...Gülçin Şantırcıoğlu (Hatice)

Ramiz ve Fatma’nin büyük kızı. 21 yaşında. Oldukça güzel ve iyi huylu bir kız.


Elveda RumeLi...Berrak Tüzünataç (Vahide)Ramiz ve Fatma’nin ortanca kızı. 20 yaşında. Zeki ve hazır cevap bir kız.

Elveda RumeLi...
Filiz Ahmet (Zarife)
Evin en küçük kızı. Sevimli ve komik bir kız. 18 yaşında. Babasının en düşkün olduğu kızı Zarife.Elveda RumeLi...Tuna Orhan (Terzi Hasan)
Hatice’den hoşlanıyor. 25 yaşlarında. Köyde terzilik yapıyor. Biraz mahcup çekingen biri.Elveda RumeLi...Ertan Saban (Aleksi)
Makedon asıllı 20 yaşında.Kibar ve yakışıklı bir genç.
Elveda RumeLi...

Tolgahan Sayışman (Mustafa)
23-24 yaşında. Jön Türk hareketi içinde yer alan radikal fikirleri olan bir genç.Elveda RumeLi...Erman Saban (Dilaver)
Pürsıçanın kaymakamı.

Elveda RumeLi...Gökhan Mete (Kasap Cabbar)
Kasap cabbar. Köyün kasabı..

Görüntüleme:15501, Cevaplar:24

Alt 21-01-2008, 21:09 #2

ı|Araz|ı

Ve susamazsın !

Elveda RumeLi...
Elveda RumeLi...

Elveda Rumeli Elveda Sana

Elveda Rumeli elveda...
Yıl 1899... Manastır etrafında 1 Osmanlı köyü... Balkan harbinin ayak sesleri duyulmakta. Sütçü Ramiz Efendi , bu kargaşa arasında ailesinin geçimini sağlamakta zorlanmaktadır. Eylülde ekrana gelecek 'Elveda Rumeli', Osmanlı'nın son yıllarına da ayna tutacak. Dizinin başrollerinde Erdal Özyağcılar, Şebnem Sönmez ve Hande Subaşı oynuyor. Yönetmeni ise Serdar Akar.


Elveda Rumeli"... Sütçü Ramiz Efendi ( Erdal Özyağcılar ), Hanımı Fatma ( Şebnem Sönmez) ve 5 kızı ile üç damat adayının çevresinde gerçekleşen trajikomik olayların konu alındığı enfes bir dönem dizisi.

Dizinin tanıtımlarını izledim ve ağzım bir karış açık kaldı. Bizim Yabancı Damat'ın "Kahraman" ı bu kez Antep şivesinden Rumeli şivesine öyle güzel bir geçiş yapmış ki, insan kulaklarına inanamıyor. Hele dizinin çekildiği etkileyici coğrafya yok mu?.. İlk kez bir diziye fon oluşturan Manastır'ın (Bitola) 100 yılı aşkın süredir özenle korunmuş tarihi dokusu ekran başındakilerin nefeslerini kesecek. Dizinin tüm çekimleri Makedonya'da gerçekleştiriliyor. Makedonya'da Türkçe eğitim veren konservatuardaki tiyatro sanatçıları da oyuncu kadrosuna dahil edilmiş. Böylelikle dizinin "inandırıcılığı" kat be kat artıyor. 1899 yılında Pürsıçan (Bu sevimsiz ismin nereden geldi bilinmiyor) kasabasında yaşayan bir Türk ailesinin, sonunda zorunlu göç ile sonuçlanacak öyküsünü anlatan "Elveda Rumeli"nin arka planında görünecek köylüler için de bölgedeki Türk köylerinde yüzlerce portre fotoğrafı çekilmiş ve uygun figüranlar seçilmiş. Ayrıca döneme uygun 300'den fazla kostüm tasarlanmış.

Olayların geçtiği dönem, Atatürk'ün öğrencilik yıllarını ve orada tanıştığı Elena ile büyük bir aşk yaşadığı, ve İttihat ve Terakki hareketinin filizlndiği, Jöntürkler'in ilk siyasi feyizlerini aldıkları dönemi de içine alıyor.Yönetmen Serdar Akar, dizinin arka planndaki siyasi manzarayı aktarırken , Mustafa Kemal ve Enver Paşa'yı da gözümüze değdirecek.
"Elveda Rumeli" 1800'lü yılların sonunda Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküş sürecini anlatıyor gibi görünüyor.Gerçekte bugünün Türkiye'sine atıfta bulunmayı da ihmal etmiyor. Etnik kökenleri farklı halkların huzur ve dostluk içinde yaşarken nasıl siyasi oyunlara alet edilip, birbirlerine düşman edildiğinin de altını çiziyor. Dizi bu yönüyle "birleştirici mesaj vermeyi amaçlayan" ciddi bir misyon da üstleniyor. Bilindiği üzere, Rumeli'de Bulgar, Sırp, Ulah, Pomak, Çingene, Arnavut, Yunan ve Türk halkları bir arada dostça yaşıyordu. Ama önce Bulgar Harbi ve ardından Birinci Dünya Savaşı ile bölge kan ve baruta bulandı. Milliyetçiliğin tetiklenmesi ve etnik kökene bağlı özgürlükçü akımların yükselmesiyle bölgedeki huzurun yerini savaş aldı. Yüzbinlerce insan öldü, bir o kadarı da yaşadığı topraklardan sürüldü. Dizinin tanıtımlarında Sütçü Ramiz şöyle diyordu: "Benim anlayamadığım, bu hürriyet dedikleri teker teker midir, yoksa hep bir arada mıdır?" Dedim ya, "gümbür gümbür" bir dönem dizisi geliyor. Hem tarih, hem coğrafya, hem de "insanlık dersi" vermek için


Alt 21-01-2008, 21:11 #3

ı|Araz|ı

Ve susamazsın !

1. Bölüm Özeti


1896’da Makedonya’nın Pürsıçan kasabasına bağlı küçük bir köyde Sütçü Ramiz, beş kızı ve karısı Fatma’yla güç bela geçinip gitmektedir. En büyük kızı Hatice, babasından habersiz, kasabanın fakir terzisi Hasan’ı sevmektedir. Ancak Hasan bir türlü konuyu Ramiz Efendi’ye açıp da kızı isteyememiştir. Görücü Bedia’nın Fatma’ya getirdiği haber ortalığı karıştırır. Kasabanın zengini Kasap Cabbar Efendi Hatice’ye taliptir. Küçük kız Zarife, ablalarının bir an önce evlenip sıranın ona gelmesini dilerken, kasabaya yeni gelen muallim Aleks’le tanışır. Ortanca kız Vahide ise, hayallerindeki gibi kahraman bir erkeğin Pürsıçan’da olmadığından yakınır.
Bu sırada İstanbul’da, Padişah Abdülhamit’i tahttan indirip Meşrutiyeti ilan etmek isteyen İttihatçi’lerin toplantısı, zabitlerce basılır. Baskından yaralı olarak kurtulan Tıbbıyeli Mustafa, saklanmak üzere Makedonya’ya doğru yola çıkar.2.bölüm özeti

Sütçü Ramiz, büyük kızı Hatice’yi; zengin ama yaşlı olan Kasap Cabbar’a vermek hususunda tereddütlüdür. Fatma ise, Ramiz’i bir an önce Cabbar’a ‘evet’ demesi için sıkıştırmaktadır. Hatice ise Terzi Hasan’a, onu bir an önce istemezse kasapla evleneceğini söyleyerek rest çeker. Hasan cesaretini toplamaya çalışır ancak bu arada Kasap Cabbar’la kavga edip hapse düşer. Hatice, Cabbar’ın onu istemeye geldiği son ana kadar çaresizce Hasan’ı bekler. İstanbul’dan kaçak olarak Makedonya’ya gelen Mustafa, Pürsıçan’a gelip Kaymakam Dilaver’i bulur. Dilaver Mustafa’yı, Sütçü Ramiz’in evine saklar. Fatma, Ramiz’in uzak bir akrabaları olarak tanıttığı Mustafa’nın aranan kaçak olduğunu anlayınca kıyameti koparacaktır.

3.Bölüm Özeti

Sütçü Ramiz, Hatice’yi Cabbar’a vermiştir ancak Hatice; Terzi Hasan’ı sevdiğini söyleyerek, Cabbar’la evlendirmemesi için babasına yalvarır. Ramiz verilen sözden geri dönülmez der ancak kızının haline yüreği dayanmamaktadır. Kasap Cabbar düğün hazırlıklarına başlamıştır.Terzi Hasan ise tekrar hapse atılır. Hatice onu ziyarete gelir ve Hasan çıkınca kaçmaya karar verirler. Fatma Ramiz’in bir akrabaları olarak tanıtıp eve getirdiği Mustafa’nın aslında her yerde aranan bir kaçak olduğunu öğrenince kıyameti koparır. Derhal evden gitmesini ister ancak Ramiz ona engel olur. Komutan Cezmi bir takip takımı kurarak Mustafa’nın peşine düşer. Vahide ve Mustafa arasında gerilimli bir yakınlık başlar. Zarife ve Aleks baş başa konuşurlarken Vahide’ye yakala nırlar.4. BÖLÜM ÖZETİ:

Sütçü Ramiz, Hatice’yi Kasap Cabbar’a vermekten vazgeçer.Ancak Hasan’a kaçmış olan Hatice, Hasan gelmeyince eve geri döner ve babasına Hasan’la evlenmektense Cabbar’la evleneceğini söyler. Ramiz’in kafası iyice karışmıştır. Fatma ise kızının kararından memnundur. Bu sırada Hasan yanlışlıkla hapse atılmıştır.Onu saldıklarında Hatice’ye koşar ancak karşısında Fatma’yı bulur. İstanbul’dan Pürsıçan Kaymakamlığına, aranan kaçak Tıbbıyeli Mustafa’nın eşkal bilgileri gelir. Komutan Cezmi , Namık’tan iyice şüphelenmektedir. Baytar Efendi hastalanınca Mustafa onu kurtarır.Ancak bu hem onun, hem de Ramiz ve ailesinin başını fena halde derde sokacaktır.


5.BÖLÜM ÖZETİ:

Komutan Cezmi , Namık’ın; kaçak Tıbbıyeli Mustafa olduğunu ispat ettiğini düşünerek, Mustafa ve Ramiz’i tutuklayıp hapse atar. Fatma endişe içinde kocasının kurtulması için dua etmektedir.Vahide, Dilaver Kaymakam’a haberi yetiştirir. Kaymakam, Ramiz ve Mustafa’yı kurtarmak için elinden geleni yapacaktır. Bu sırada Hasan’la buluşmaya giden Hatice olanlardan habersiz, Hasan’la ağaçta mahsur kalır. Karakolda Cezmi ve Dilaver arasındaki gerginlik büyürken, yakın bir köyün çeteciler tarafından basıldığı haberi gelir.Alt 21-01-2008, 21:13 #4

ı|Araz|ı

Ve susamazsın !

6.BÖLÜM ÖZETİ:

Mustafa kucağında yaralı Vahide’yle Ramiz’lere gelir. Ramiz ve Fatma şoktadır. Mustafa Vahide’nin omzuna saplanan kurşunu çıkarmak zorundadır. Ancak bu sırada Komutan Cezmi olanları haber almış ve Mustafa’yı yakalamak üzere Ramiz’lere doğru yola çıkmıştır. Mustafa, Komutan Cezmi’ye yakalanmakla , sevdiği kızı; Vahide’yi kurtarmak arasında bir seçim yapacaktır. Aleks ve Zarife’yi dere kenarında gören Bedia , haberi hemen Fatma’ya yetiştirir. Zarife’nin başı büyük derttedir. Diğer yandan Ramiz, Kasap Cabbar’ın tehditlerine inat Hatice’yi, Terzi Hasan’a vermeye karar verir ancak dertleri bitmemiştir.7.Bölüm Özeti

Ramiz ve Fatma, Zarife’yi Aleks’le ilişkisi hususunda sorguya çekerler. Zarife zor durumdadır. Ancak Ramiz, Baytar Efendi’yle konuşmaya gittiğinde Aleks’in bir nişanlısı olduğunu öğrenir. Bu haberi duyan Zarife yıkılır. Mustafa Dimitri ve çetesi tarafından kaçırılmıştır. Ramiz ve ailesi her yerde Mustafa’yı ararlar ancak bulamazlar. Mustafa son anda çetenin elinden kurtulup yapacakları bir baskını önler. Hatice’yi Hasan’a veren Ramiz , Fatma’yı hala bu konuda ikna edememiştir. Diğer taraftan Komutan Cezmi Namık’ın Tıbbıyeli Mustafa olduğunu kanıtlaması için İstanbul’dan birini çağırmıştır. Ramiz’in başı bir kez daha derde girecektir.8.Bölüm Özeti


Mustafa’yı teşhis etmesi için İstanbul’dan gelen kişinin kimliği herkes için büyük bir sürpriz yaratacaktır. Bu duruma en çok şaşıran da Ramiz olur. Mustafa hiç kimsenin haberi olmadan , Dimitri ve çetesinin baskınlarını önlemeye devam eder. Vahide onun gizli saklı yaptığı kahramanlıklardan habersiz, onun başka bir kızla görüştüğünü sanmaktadır. Aleks Zarife’yle konuşup onu nişanlı olmadığına ikna etmenin yollarını arar. Ramiz işsiz kalan müstakbel damadı Terzi Hasan’ı yanına alıp sütçülük öğretir ancak Hasan sakarlıklarıyla Ramiz’i çileden çıkarır. Bir yandan Hasan’la Hatice’nin düğünü yaklaşmaktadır.9.Bölüm Özeti

Hatice ve Hasan’ın düğünü neşeyle devam etmektedir. Dimitri son anda Tetikler Köyü’nü basmaktan vaz geçerek çetecilerin yönünü Pürsıçan’a doğru çevirir. Kasap Cabbar düğünde boy gösterirken yaşanan gerginlik yerini tatlı bir süprize bırakmıştır ki; Dimitri ve çetesi düğün yerini basarlar. Pürsıçan Kasabası artık çetenin hedefidir, Ramiz’in ailesini ve tüm köylüleri zorlu zamanlar beklemektedir.10. Bölüm Özeti

FATMA EVİ TERK EDİYOR!

Ramiz ve Fatma ;Aleks ve Zarife’yi beraber yakalarlar. Zarife ve Aleks ne yapacaklarını bilemezken , Ramiz yıkılmıştır. Ramiz bu olaydan ötürü Fatma ‘yı suçlayınca, Fatma küsüp evi terk eder. Diğer yandan çete olayları yüzünden ayaklanan halk, hristiyanların evlerine saldırır. Mustafa Mari ‘yi kurtarmaya çalışır. Baytar Dede Aleks’i , Zarife’den vazgeçmesi için ikna etmeye çalışırken, bütün kasaba Zarife yüzünden Ramiz’den selamı kesmiştir.


Alt 21-01-2008, 21:14 #5

ı|Araz|ı

Ve susamazsın !

11.Bölüm Özeti


Zarife yüzünden Ramiz ve bütün aile zor anlar yaşar. Ramiz ve Fatma Zarife’nin Aleks ‘i unutmak için bir süreliğine Pürsıçan’dan ayrılması gerektiğine karar verirler. Aleks ise Zarife’nin canına kıymak istediğini duyunca Ramiz’lere koşar. Mustafa Vahide, Fatma, ve Zarife Tepsi Münevver’lere doğru yola çıkarken, Ramiz esnafa olan borcu yüzünden sıkıntılıdır. Diğer yandan Abdül, tutuklanan çeteyi teslim almak üzere Pürsıçan’a gelir.


12.Bölüm Özeti

ÖNEMLİ KARAR

Ramiz ve Hasan Gümüş Gerdan Elefteri’nin evinde yakalandıkları için Hatice onlara kızgındır. Fatma ise olanlardan habersiz Zarife ile birlikte Testi Münevver’lerde kalmaya devam eder. Ancak Hakiki Namık’ın Zarife’ye olan aşkı gittikçe baş edilmez bir hal almaktadır. Kaymakam Dilaver, Abdül’ün şikayeti üzerine görevden alınır. Diğer yandan Aleks önemli bir kararın eşiğindedir.


13.BÖLÜM ÖZETİ:

Ramiz ve Hasan gümüş gerdan Eleftiri ve kızları yüzünden çok zor durumda kalırlar. Ama bundan daha önemli bir dertleri daha vardır. Borçları yüzünden hayvanlarını satmak zorunda kalan Ramiz yeni bir iş bulmak zorundadır. Hasan Ramiz’e onunla beraber terzilik yapmasını önerir; fakat Ramiz şiddetle reddeder. Mustafa ve Dilaver çıkaracakları gazete için gerekli makine ve parayı temin edebilmek için Selanik’e gitmeye karar verirler. Aile zor durumdadır ancak şans Hasan’ın yüzüne güler. Paşa oğlu Abdül, Hasan’a askerler için üniforma diktirmeye karar verip, siparişi verir. Hasan sevinç içinde haberi evdekilere verir. Başlarına talih kuşu konmuştur. Üniformaları bir hafta içinde dikebilmek için bütün aile seferber olur. Böylece Ramiz hiç istemese de terzilik öğrenmek zorunda kalacaktır.


14.Bölüm Özeti


Ramiz ve Hasan; Abdül’ün asker kıyafetlerini almaktan vazgeçmesiyle yıkılırlar.

Bütün kasabaya borçlanmışlardır. Ramiz eve dönüp bu haberi verdiğinde , Vahide herkesten habersiz , hesap sormak için Abdül’e gider. Bu sırada Mustafa ve Dilaver Selanik’ten dönüp olanları öğrenirler. Abdül ;Vahide ‘ye, kıyafetleri almasının ona bağlı olduğunu söyler. Bu arada Üsküp’ten Sofi’nin babası gelir, Aleks’ten Sofi’yle beraber Üsküp’te yaşamalarını ister. Serbest bırakılan Dimtri, gizlice Pürsıçan’a döner. Amacı Kara Kalpaklı’dan intikam almaktır.


15.Bölüm Özeti

Dimitri, Kara Kalpaklı olduğunu öğrendiği Mustafa’yı yakalamak için Ramiz’in evini basar. Evde büyük bir panik yaşanır. Mustafa ve Vahide Dimitri’nin peşine düşerler. Baytar Dede Üsküp’ten döner ve Aleks’e birkaç gün içinde Sofi ile evleneceğini söyler.Ramiz altınları bozdurup borçlarını ödemesi için Hasan’ı görevlendirir. Ancak Hasan, Ramiz’in güvenini tekrar kazanması için eline geçen bu fırsatı yüzüne gözüne bulaştırır. Bu arada Kara Kalpaklı’nın Abdül’ü dövdüğünü öğrenen Mashar Paşa, Pürşıçan’a gelir ve Kara Kalpaklı’yı ele geçirmek için plan yapar. Vahide ise Mustafa’dan hiç beklemediği bir teklif alır.


16. Bölüm Özeti

Kara Kalpaklı’nın Abdül tarafından yakalanmasına ramak kalmıştır. Ancak Abdül yaptıklarının bedelini ödeyecektir. Diğer taraftan Selanik’ten yola çıkan matbaa makinesi zabitler tarafından yakalanır. Ramiz hala işsizdir ve evde kalıp her şeye karışarak Fatma’yı delirtmektedir.
Düğün için Sofi ve ailesinin Pürsıçan’a gelmesi Aleks’in etrafındaki çemberi iyice daraltır. Zarife Aleks’e olan aşkını, her gün ağaca bağladığı çaputlarla anlatırken Aleks’le karşılaşır. İki aşık gözlerini birbirinden alamazken, bu karşılaşma Sofi’yi çileden çıkarır ve Sofi Zarife’ye hain bir oyun oynar.


Alt 21-01-2008, 21:14 #6

ı|Araz|ı

Ve susamazsın !

bu akşamki bölüm...

17. Bölüm Özeti

Zarife Sofi’yi gelinlikle karşısında görünce oldukça sarsılır. Ramiz, Fatma ve bütün aile; Hasan ve Hatice gelinliği aslında Sofi için dikmiş olduklarını fark etmenin şokunu yaşarlar.

Kilise’de Aleks ve Sofi’nin düğün töreni başlar. Aleks’in Papaz’ın yönelttiği soruya vereceği cevap, Aleks ve Zarife’nin kaderini belirleyecektir.

Bu arada Hatice ve Hasan’ın vereceği güzel bir haber Ramiz’i çok mutlu eder.

Diğer taraftan Padişah Abdülhamit Makedonya’ya bir ziyaret planı yapmaktadır. Vali Yardımcısı Cristoviç Dimitri’ye bu haberi vererek padişahı öldürmesini söyler.


Alt 22-01-2008, 23:29 #7

bar-ba-ros

Yasaklı Üye
Bize tarihimizi bu kadar yalan yanlış anlatmaya çalışan bir başka dizi daha görmedim. tarihten haberi olmayan birisi, Osmanlı bumuydu yaa der.


Alt 24-01-2008, 15:33 #8

seherlerde

Foruma Alışıyor
harika bi dizi severek izliyorum
zarifeye cok üzülüyorum


Alt 25-01-2008, 13:52 #9

FuŞya

웃♥유

güsel bi dizi


Alt 20-02-2009, 19:13 #10

Maraz Ali

Foruma Alışıyor

izlemiyorum ama merak ediyorum...


Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
SeçeneklerElveda RumeLi... Konusuna Benzer Konular

bitoLa - ELveda RumeLi


bitola moj roden kraj vo tebe sum rodena za mene si raj bitola moj roden kraj jas te sakam od srce znaj bitola moj roden kraj jas te sakam za...

Elveda Rumeli- Şafaktakiler


Yağdı kurşunlar yırtıyor geceyi korkudan ağını sarmasın yüreğim açmasın güller yolunda göçün yurduma uzak atmasın yüreğim yar yazman işli...

Elveda Rumeli - İsyankar Yürek


Sevmeden yaşanır mı? Dağ dağa kavuşur mu? Ağlasam duyan olmaz ki... Can veren bizi gördü Rüzgarın eli değdi Müjdemi soran olmaz ki Bahceler...

eLveda rumeLi...


...eLveda rumeLi... başroLLerini erdaL özyağcıLar (ramiz) ve şebnem sönmez'in (fatma) payLaştığı, atv'nin hatta zamanın en güzeL ve benim...

Elveda Rumeli


:zipzip:her pazartesi akşamı saat:20:00'da ELVEDA RUMELİ var bu diziyi sevenler kaçırmasın....izlenmeye değer :ded:
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 17:01 .