Sponsorlu Bağlantılar:
  2o14 Ygs/Lys--> тαвαN-тαvαN pυαNlαrı.. !!
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Lahana Çorbası Konuları Okundu Kabul Et
Like Tree1Beğeniler
Cevapla
Seçenekler
Alt 24-08-2013, 16:15 #61

Jennifer

make-up artist

Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Tanıtımı:
Biyoloji yaşayan organizmanın yapılarını, işlevlerini ve aralarındaki ilişkileri inceleyen bilim dalıdır. Moleküllere indirgendiği zaman moleküler biyoloji ortaya çıkmaktadır. Matematik, fizik, kimya, biyoloji, labaratuvar, biyolojinin prensipleri, labaratuvar teknikleri ve bilimsel metotlar gibi konularda eğitim verirler.
Programın Amacı: Moleküler biyoloji ve genetik programının amacı, genetik ve biyoteknoloji alanında eğitim ve araştırma yapmaktır.
Programda Okutulan belirli Başlı Dersler: Moleküler biyoloji ve genetik programında biyoloji, kimya, matematik, ve bilgisayardan başka elektrik ve manyetizma, mikrobiyoloji, fizyoloji, gen molekülerbiyolojisi gen mühendisliği uygulamaları gibi dersler okutulmakta, staj ve bitirme projesi yaptırılmaktadır.
Mezunların Kazandıkları Ünvan ve Yaptıkları İşler: Moleküler biyoloji ve genetik programını bitirenlere “Biyolog” ünvanı verilmektedir. Moleküler biyologlar hastanelerde, sağlık koruma enstitülerinde, ıslah merkezlerinde, ilaç endüstrisinde görev alırlar ve laboratuvarlarda özellikle hücrelerin incelenmesi, genetik yapısının özümlenmesi ve iyileştirilmesi hususunda çalışmalar yaparlar.
Çalışma Alanları: Moleküler biyologlar üniversitelerin, fen, tıp, ziraat, eczacılık ve veterinerlik fakültelerinde akademisyen olabilirler, TÜBİTAK gibi resmi kurumlarda ve ilaç endüstrisinde araştırmacı, çeşitli sağlık kuruluşlarının laboratuvarlarında yönetici olarak görev alabilirler. Bu bölümün esas amacı, uluslararası düzeyde bilim adamı yetiştirmek olup öğrencilerini bu amacı gerçekleştirecek bireyler olarak yetiştirmeye çalışmaktadır.


Alt 24-08-2013, 16:18 #62

Jennifer

make-up artist

Ağız Diş Sağlığı Bölümü Tanıtımı:
Öğrenimi 2 yıllık, Asıl olarak Diş hekimi yardımcısı hemşire yetiştirmek amaçlanıyor. Genelde kız öğrenciler alınıyor. Hem 1 hem de 2. sınıflarda öğrenciler Diş Hekimliği Fakültesi bünyesindeki staj görüyorlar. Kontenjan 20 kişi. Mezunlara sağlık teknikerleri diploması veriliyor. Devlet hastanesi ve özel hastaneler de çalışma imkanları var.


Alt 24-08-2013, 16:19 #63

Jennifer

make-up artist

Moda tasarımı ( gerçek adı ; "Moda, kreasyon" dur ) toplumun farklı kesimlerinde, özellikle genç nesilin yenilik ihtiyacını, daha doğru bir ifadeyle yenilikçilik (inovasyon) ; {yenileşim} arayışını karşılamak üzere oluşan endüstirel tasarım alanıdır.
Tm3 ve Ygs 5'ten alıyor.

Üniversite sınavına hazırlanan ve Moda Tasarımı bölümünü seçecek adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Moda Tasarımı Bölümü – Mesleği hakkında bilgiler:

Bu bölüm, tekstil ve konfeksiyon endüstrisi için, dokuma ve baskı tasarımı yapacak, gelişen uygarlığın gereksinimlerine cevap verebilecek, yeni ve güncel teknolojileri kullanabilecek, nitelikli elemanlar yetiştirir.

Çalışma Alanları:
Mezunlar, tekstil ve dokuma fabrikalarında, üretilecek malların biçim ve desenlerinin tasarımını yaparlar. Kamu ve özel sektöre ait tüm tekstil fabrikalarında; iplik- dokuma – baskı ünitelerinin kreasyon, olumsuz renklendirme bölümlerinde çalışabilirler.
Mezunlar; Moda Tasarımcısı unvanı alırlar. Serbest tasarımcı olarak çalışabilecekleri gibi, moda ve hazır giyim sektöründe, tasarım stüdyolarında, sahne sanatları ile ilgili resmi ve özel kurumlarda, sinema ve televizyon kurumlarında da tasarımcı olarak çalışabilirler. Tekstil, konfeksiyon ve moda ile ilgili firmalarda danışman veya uzman olarak da geniş iş olanaklarına sahiptirler.

Mesleğin Gelecek 10 Yıldaki Durumu:

Moda sektörü çok hızlı değişen ve gelişen bir sektör olduğu için, nitelikli tasarımcılara her zaman ihtiyaç olacaktır.
Mesleğin gerektirdiği özellikler:
Şekil uzay ilişkilerini görebilmesi
Yaratıcılık yeteneğine sahip olması
Sanata ve sosyal bilimlere ilgi duyması
Çizim yeteneğine sahip olması
Teknolojiye ilgi duyması
Yeniliklere açık olma ve başkalarıyla işbirliği yapabilmesi
Gözlem yeteneğine sahip olması ve ihtiyaçlara uygun tasarımlar geliştirebilmesi
İnsanlarla iyi iletişim kurması
Renkleri ve şekilleri ince ayrıntılar ile algılayabilmesi gerekir.

MODA TASARIMI (YGS–5)

ÜNİVERSİTE TABAN P BAŞARI S
İZMİR EKONOMİ Ü. (TAM B.) 434,034 88.000
ANADOLU Ü. 408,210 144.000
İZMİR EKONOMİ Ü. (%50 B.) 403,059 157.000
GAZİ Ü.(M.T.O.K) 384,882 211.000
GİRESUN Ü. 379,901 227.000
GİRESUN Ü. (İÖ) 363,581 289.000
İZMİR EKONOMİ Ü. 296,771 615.000


Alt 24-08-2013, 16:20 #64

Jennifer

make-up artist

Güzellik Uzmanı nedir
Güzellik Uzmanının görevleri
Güzellik uzmanı olmak için neler yapılmalıdır


Kozmetik bilim ve teknolojisinden doğru bir şekilde yararlanarak cildi ve vücudu daha sağlıklı, daha güzel, daha genç göstermek için gerekli araç ve makineleri doğru ve bilinçli bir şekilde uygulayan kişidir.

GÖREVLER

-Cildin yapısını inceler, türünü tespit eder, ihtiyacını belirler,
-Cildi buhar, süt, tonik ve losyonlar kullanarak temizler, ihtiyacı olan bakımı yapar,
-Kan dolaşımını sağlamak ve gözenekleri açmak için çeşitli maskeler uygular,
-Yüzdeki kırışıklıkları giderici işlemler yapar,
-Yüz ve vücuttaki istenmeyen tüyleri alır,
-Tırnak bakımı yapar,
-Vücuda ve yüze masaj uygular,
-Yüz şekillerine uygun gece ve gündüz makyajı yapar,
-Bölgesel zayıflama programları uygular,
-Kullandığı araç ve gerecin bakımını ve basit onarımını yapar.

KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

-Büyüteç,
-Elektrodyon,
-Yüksek frekans aletleri,
-Epilasyon aleti,
-Manikür, pedikür aletleri,
-Masaj aletleri,
Her türlü cilt bakım ürünü vb.

MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

-Ellerini ve parmaklarını ustalıkla kullanabilen,
-Görme duyusu gelişmiş,
-Estetik görüş sahibi,
-Yenilikleri izleyebilen,
-Sabırlı, titiz ve dikkatli,
-Uzun süre ayakta durabilecek kadar bedence dayanıklı kimseler olmaları gerekir.

ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI


Güzellik uzmanları, güzellik salonlarında görev yaparlar. Ortam temiz, sakin, genellikle hoş kokulu ve sterildir. Güzellik uzmanları müşterileri ile iletişim halinde çalışırlar ve pazar günü dışında haftanın her günü görev yaparlar. İş genellikle ayakta yürütülür. Müşteriler ile sürekli iletişim halindedirler.

ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI


-Kuaförlük mezunu olan kişi; Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan halk eğitim merkezlerinde, mesleki eğitim merkezlerinde, meslek liselerinde, usta ve usta eğiticilik belgelerini almak şartıyla sözleşmeli usta eğitici olarak öğretmen gözetiminde görev alabilirler.
-Meslek elemanlarının, güzellik salonlarında, kuaför salonlarında, cilt bakım salonlarında, mankenlik ajanslarında, sinema ve televizyon stüdyolarında, büyük otellerde, kozmetik sanayiinde, güzellik malzemesi satan ve pazarlayan işyerlerinde çalışma olanakları vardır.
-Bu meslekte genellikle kadınlar çalışmakta olup, oranı %90 dolaylarındadır.
-Meslek elemanları kendi işyerlerini açabilirler.

MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
Bu mesleğin eğitimi; Anadolu kız meslek/Anadolu meslek liseleri, kız meslek/meslek liselerinin Cilt Bakımı ve Kuaförlük ile çok programlı liselerin Kuaförlük bölümlerinde, Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitülerinde ve pratik kız sanat okullarında, ayrıca özel kuruluşların açmış olduğu özel kurslarda verilmektedir.
Yeterli sayıda müracaat olması durumunda tüm Mesleki Eğitim Merkezlerinin Berberlik alanının altında Cilt Bakımı ve Güzellik dalında eğitim verilmektedir.

MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

Anadolu meslek liselerine girebilmek için,
-İlk öğretim okulu mezunu olmak (ilköğretimden sonra öğrenime ara verenler ile orta öğretim düzeyinde herhangi bir programa bir süre devam etmiş olanlar sınavı kazansalar bile bu okullara alınmazlar).
-Sağlığı girmek istediği okulun ve mesleğin öğrenimine elverişli olması,
-Milli Eğitim Bakanlığı’nca Merkezi sistemle yapılan Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavında (OKS) bu bölümü tercih ederek başarılı olmak gerekmektedir.
-Kız meslek/meslek liseleri, çok programlı liseler ile kız teknik öğretim olgunlaşma enstitülerine girmek için, ilköğretim okulu mezunu olmak zorunludur.

Mesleki Eğitim Merkezlerine girmek için,
-14 yaşını doldurmuş olmak,
-Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak,
-Eğitim görmek istediği meslekte bir işyeri sahibi ile çıraklık sözleşmesi imzalamak gereklidir.
-Pratik kız sanat okullarına girebilmek için ilköğretim çağı dışında olmak gereklidir.
-Özel kurslarda eğitim görmek için en az ilkokul veya ilköğretim okulu mezunu olmak yeterlidir.

EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

Mesleğin eğitim süresi liselerde 4 yıldır. Kız teknik öğretim olgunlaşma enstitülerinde ise 2 yıldır.

-Anadolu meslek/Anadolu kız meslek liseleri, kız meslek/meslek liseleri ile çok programlı liselerin “Cilt Bakımı” dalında öğrenim gören öğrenciler, hem lise, hem kurs hem de çıraklık düzeyinde alınan tüm eğitimlerde öğrencilere verilen belirli başlı genel kültür derslerinin yanı sıra; cilt bakımı ve kuaförlük alanı, meslek resmi, hijyen, meslekli anatomi ve fizyoloji, mesleki yabancı dil, mesleki kimya, cilt bakımı ve uygulaması, vücut bakımı ve masaj, epilasyon, makyaj, girişimcilik, işletme bilgisi, iş yönetimi, ilk yardım, insan ilişkileri ve iletişim, araştırma teknikleri gibi meslek dersleri de alırlar.
-Ayrıca 9. sınıfta genel kültür derslerinin yanında tanıtım ve yönlendirme dersi de verilmektedir.
-Anadolu kız meslek/Anadolu meslek liseleri ve kız meslek/meslek liselerinde öğrenim gören öğrenciler 11.sınıfta 3 gün işletmelerde, 2 gün okulda beceri eğitimi yaparlar. Bu eğitimleri sırasında asgari ücretin % 30’undan az olmamak üzere ücret alırlar.
-Özel kurslar, genellikle 8 ay sürmektedir.
-Ayrıca özel kurslarda müşteri ilişkileri, kozmetik ürün firmaları ile ilişkiler gibi konularda bilgi verilmektedir.

MESLEKTE İLERLEME

-Güzellik uzmanlığı mesleğinde ilerleme ve yükselme birikim ve deneyim ile olabilmektedir.
-Meslek liselerinin “Cilt Bakımı ve Kuaförlük” alanından mezun olanlar, istedikleri taktirde, ÖSYM’nin bu bölüm için belirlediği önlisans programlarına sınavsız geçiş için başvurabilirler.
-Ayrıca Meslek liselerinin “Cilt Bakımı ve Kuaförlük” alanından mezun olanlar ÖSYM tarafından yapılan ÖSS’ye girip başarılı oldukları takdirde, ÖSYM’nin “Cilt Bakımı ve Kuaförlük” alanından mezun olanlar için belirlediği lisans programlarından birine ek puan almaları nedeniyle diğer bölümlerden mezun olanlara göre öncelikle yerleştirilebilmektedirler.


Alt 24-08-2013, 16:25 #65

Jennifer

make-up artist

LYS nedir?

Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS), Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından 2010 yılından itibaren uygulamaya başlanan deneme türü bir sınavdır. Her yıl haziran ayı içerisinde gerçekleştirilen sınav, Türkiye Cumhuriyeti sınırlarında bulunan ilköğretim, lise ve üniversite binalarında uygulanır. Sınav Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ve Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Azerbaycan, Bosna Hersek, Kırgızistan, Gürcistan veya Kazakistan`da üniversiteye girmek isteyen sadece YGS`yi geçmiş olan adayların girdiği bir sınavdır. Sınav soruları her sene ÖSYM tarafından hazırlanmakta ve sınav yapıldıktan birkaç saat sonra basın ve internet yoluyla cevap anahtarı ile birlikte duyurulmaktadır.
LYS nasıl bir sınavdır?

LYS, 5 oturumdan oluşur. Bu oturumlar uygulanma sırasına göre; LYS-4, LYS-1, LYS-5, LYS-2 ve LYS-3 şeklinde sıralanır. Her sınav farklı bir alan ve yeteneği sınar. Bu sınavlar aynı anda yapılmaz fakat aynı gün içerisinde yapılabilir. YGS`yi geçen her kişi istediği her sınava girebilir. 2010 yılında değişen yeni sınav sistemine göre Türkiye Cumhuriyeti sınırlarındaki tüm üniversiteler adayları seçerken alanlarına yönelik olarak adayları seçerler ve bu yönde belirli puan türleri oluşturlar. Adaylar kendi alanları dahilinde veya kendi alanları dışında bir üniversite tercih edebilirler.
LYS puanı nedir?

Bir öğrencinin Lisans Yerleştirme Sınavında yapmış olduğu netler kullanılarak değişik türlerde hesaplanan puandır.
LYS puanı nasıl hesaplanır?

LYS Puanı özel formüller ve 2013 yılında uygulanan LYS`deki istatistiksel veriler kullanılarak hesaplanmaktadır.
LYS`ye girmek için herhangi bir ön baraj sınavı var mı?

2010 yılı itibariyle ÖSYM iki aşamalı sınav sistemi geçmiştir. Bu sınavların adları YGS ve LYS`dir. Bu sınavlardan YGS sınavı, LYS sınavından daha önce uygulanır çünkü bu sınav LYS sınavına girişi sağlayan bir baraj sınavıdır. YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, isterlerse Lisans Yerleştirme Sınav(lar)ına (LYS) başvuru yapabileceklerdir. LYS’lere katılma hakkı elde eden adaylar, 5 LYS’den, hesaplanmasını istedikleri puan türlerine uygun olan sınav veya sınavlara katılabilirler. (ÖSYM 2 LYS`ye katılımı önermektedir.) YGS, ağırlıklı olarak müfredatın ortak bölümünü kullanırken; LYS, ağırlıklı olarak müfredatın alan bölümünü kullanır.


Lys 5-6 : Yabancı Dil.
LYS (LYS-1 + LYS-3): Eşit Ağırlık.
LYS (LYS-1 + LYS-2): Sayısal.
LYS (LYS-3 + LYS-4) :Sözel


Alt 24-08-2013, 16:25 #66

Jennifer

make-up artist

Okuyupta anlamayanlar için detaylı bilgi:

LYS Puan Türleri Ve Puanlara Göre Girilebilen Bölümler2o14 Ygs/Lys--> тαвαN-тαvαN pυαNlαrı.. !!

LYS sınavına giren kişilerin puanları hesaplanırken girilen oturumlardaki derslerin yüzdelerine göre puan türleri oluşturulur. LYS sınavının sonucunda sayısal alandan sınava giren öğrenciler için 4, eşit ağırlık öğrencileri için 3, sözel öğrencileri için 2 ve yabancı dil öğrenciler için ise 3 adet puan türü oluşturulur. Puan türleri o alanın derslerinin farklı yüzdelerde incelenmesiyle oluşturulmaktadır. Öğrenciler ise bu puan türlerine göre bölüm tercihi yapabilmektedir.
Sayısal öğrencileri için puan türleri MF-1, MF-2, MF-3 ve MF-4 şeklinde ayrılmaktadır.
MF-1 puanı ile öğrenciler sayısal bilimler içerisinde yer alan bölümlere gidebilmektedir. Bu bölümlere örnek olarak ise Matematik Öğretmenliği, Astronomi Bilimi, Uzay Bilimi, İstatistik ve Matematik mühendisliği gibi bölümler tercih edilebilmektedir.
MF-2 puanı ile tercih verecek öğrenciler ise fen bilimleriyle ilişkili olan bölümlere tercih verebilmektedir. Bu bölümler içerisinde Fen Bilgisi Öğretmenliği, Fizik Öğretmenliği, Kimya Öğretmenliği, Biyoloji Öğretmenliği, Tarım Ve Ziraat Mühendisliği, ve bu gibi alanlara bulunmaktadır.
MF-3 puanı ile tercih yapacak kişiler için ise yine fen bilimlerinin ağırlıklı olduğu bölümler bulunmaktadır. Bu puan türüyle tercih verecek kişiler Tıp, Veterinerlik, Eczacılık, Diş Hekimliği, Genetik Mühendisliği, Biyokimya Mühendisliği gibi bölümleri tercih edebilmektedir.
MF-4 puanı ise matematik ağırlıklı bir alandır. Bu alan üzerinden mühendislik üzerine bölümlere gidilebilir. Örneğin Bilgisayara Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği gibi bölümlere bu puan türüyle tercih verilebilmektedir.
Eşit ağırlık öğrenciler için uygulamada olan puan türleri TM-1, TM-2 ve TM-3 şeklinde ayrılmaktadır.
TM-1 puanı matematiğin daha yüksek oranda incelendiği bir alandır. Bu puan türü üzerinden Bankacılık, İşletme, Muhasebe, Maliye, Pazarlama, Uluslar arası Lojistik, Ekonomi, Sigortacılık gibi bölümlere tercih verilebilmektedir.
TM-2 puanı sözel kısmın ve sayısal kısmın yakın oranlarda olduğu puan türüdür. Bu puan türüyle Hukuk, Uluslar arası İlişkiler, Sınıf Öğretmenliği, Kamu Yönetimi ve Bilim Tarihi gibi bölümlere tercih yapılabilmektedir.
TM-3 puanı hesaplanırken ise alan ağırlığı Türkçe ve Edebiyat kısmıdır. TM-3 puanında Çocuk Gelişimi, Sosyoloji, Grafik, Felsefe, Rehberlik Öğretmeni, Danışmanlık ve Arkeoloji gibi bölümlere tercih verebilinmektedir.
Sözel alanı öğrenciler için ise TS-1 ve TS-2 puanları bulunmaktadır.
TS-1 puanında sosyal bilimler dersleri etkilidir. Bu puan ile Coğrafya Öğretmenliği, Reklamcılık, Radyo Ve Televizyon, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği, İletişim, Basın ve Yayın, Arkeoloji, Sanat Tarihi ve bu gibi bölümlere tercih verilebilmektedir.
TS-2 puanı ile ise daha çok Türkçe ve Tarih konularının yüzdeleri ağırlık göstermektedir. Bu puan türü ile Tarih Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği, Edebiyat Öğretmenliği, Türk Dili ve Edebiyatı, Film Yönetmeni ve Sanat Tarihi gibi bölümlere tercih verilebilmektedir.
Yabancı Dil alanından tercih verecek kişiler için hesaplanan puan türleri ise Dil-1, Dil-2 ve Dil-3 puanlarıdır.
Dil-1 puanı İngilizce, Fransızca ve İngilizce gibi dünyaca popüler olan diller üzerinde okumak isteyen kişiler için hesaplanan türüdür. Bu puan türü ile Almanca Öğretmenliği, Alman Dili Edebiyatı, Fransızca Öğretmenliği, İngilizce Öğretmenliği, Tercümanlık ve Turizm rehberliği gibi bölümler bulunmaktadır.
Dil-2 puanı ile Yunanca, Arnavutça, Boşnakça, İspanyolca, İtalyanca gibi diller ile bağlantılı konulardaki bölümleri tercih edebilirsiniz. Yunan Edebiyatı, İspanyol Edebiyatı, İtalya Dili ve Edebiyatı gibi bölümler bu alana örnek gösterilebilmektedir.
Dil-3 puanı ile ise Arap Dili, Japon Dili ve Edebiyatı, İbranice, Doğu dillerinde Turizm Rehberliği gibi alanlara girilebilmektedir. Yani Dil-3 puanı doğu dillerine yönelik bir puan türüdür.


Alt 24-08-2013, 16:27 #67

Jennifer

make-up artist

Hayalinizdeki üniversitenin resimlerini ve üniversite hakkında bilgileri bizimle paylaşabilirsiniz.


Alt 24-08-2013, 16:29 #68

Jennifer

make-up artist


2o14 Ygs/Lys--> тαвαN-тαvαN pυαNlαrı.. !!
2o14 Ygs/Lys--> тαвαN-тαvαN pυαNlαrı.. !!

2o14 Ygs/Lys--> тαвαN-тαvαN pυαNlαrı.. !!

Abant İzzet Baysal Üniversitesi 3 Temmuz 1992'de 3837 sayılı Kanun ile kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Üniversite Bolu'nun hayırsever işadamı İzzet Baysal tarafından kurulan İzzet Baysal Vakfı tarafından da desteklenmektedir.Üniversitede 700'e yakın öğretim elemanı, 500 civarında yönetim elemanı görev yapmaktadır. 6 fakülte, 4 yüksekokul, 3 enstitü, 4 meslek yüksekokuluna sahip olan Abant İzzet Baysal Üniversitesinde 17.000 civarında öğrenci eğitim görmektedir. Üniversitenin merkez kampüsü Bolu'ya 13 kilometre uzaklıktaki Gölköy Kampüsü'dür. Bunun dışında Gerede, Mengen ve Mudurnu'da da faaliyet gösterilmektedir.

2o14 Ygs/Lys--> тαвαN-тαvαN pυαNlαrı.. !!

Üniversitenin kurucusu hayırsever işadamı İzzet Baysal

Fakülteler[

(Kuruluş sırasına göre)
 1. Fen - Edebiyat Fakültesi
 2. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 3. Eğitim Fakültesi
 4. Tıp Fakültesi
 5. Mühendislik Mimarlık Fakültesi
 6. Güzel Sanatlar Fakültesi
 7. Diş Hekimliği Fakültesi
 8. Teknoloji Fakültesi
Enstitüler[
 • Fen Bilimleri Enstitüsü
 • Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 • Sosyal Bilimler Enstitüsü
Yüksekokullar[

(4 yıllık lisans eğitimi verilmektedir.)
 • Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulu
 • Bolu Sağlık Yüksekokulu
 • Kemal Demir Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu
 • Yabancı Diller Yüksekokulu
Meslek Yüksekokulları

(2 yıllık ön lisans eğitimi verilmektedir)
 • Bolu Meslek Yüksekokulu
 • Gerede Meslek Yüksekokulu
 • Mengen Meslek Yüksekokulu
 • Mudurnu Süreyya Astarcı Meslek Yüksekokulu
Rektörlüğe Bağlı Bölümler
 • Atatürk İlkeleri ve İnkilap Tarihi Bölümü
 • Türk Dili Bölümü


Alt 24-08-2013, 16:31 #69

Jennifer

make-up artist

2o14 Ygs/Lys--> тαвαN-тαvαN pυαNlαrı.. !!2o14 Ygs/Lys--> тαвαN-тαvαN pυαNlαrı.. !!Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ), 1 Nisan 1975 tarihinde 1873 sayılı kanunla kurulmuştur. 1973 yılında Hacettepe Üniversitesi'ne bağlı olarak kurulan Samsun Tıp Fakültesi, OMÜ'ye bağlanarak üniversitenin temelleri atılmıştır. Daha sonraları ise OMÜ'ye bağlı bazı enstitüler ayrılarak Sinop Üniversitesi, Amasya Üniversitesi, Giresun Üniversitesi ve Ordu Üniversitesi olmak üzere toplam 4 üniversite kurulmuştur.
Kurulduğu 1975 yılında 50 öğrenci ile eğitime başlayan üniversite, kuruluşunun 33. yılında 20.434 mevcut öğrenci, 92.423 mezunu ve 1.875 öğretim elemanı ile Karadeniz Bölgesi'nin en önemli üniversitesi olmuş, Türkiye'nin de en önemli devlet üniversitelerinin arasında yer almıştır.
Üniversite-sanayi işbirliği ile bilgi ve teknoloji üreterek, toplumsal kalkınmaya katkıda bulunmak, ulusal ve evrensel kültür değerlerine sahip çıkarak, toplumla bütünleşerek, eğitim öğretimde, araştırma ve uygulamada, toplam kaliteye ulaşmak için, önce insan odaklı bir anlayışla mutlu bireylerden oluşan bir toplum yaratmak üniversitenin temel prensibidir.
OMÜ'nün üstlendiği bu sorumluluğun gerçekleşmesiyle ilgili gerekli her türlü alt yapı ve donanıma sahip bulunan üniversite gençlerini, 21. yüzyıla hazırlayarak ve yeni dünya düzeninde hak edilen konuma getirerek, geleceğin bilinçli gençliğini yetiştirmek de misyonlarından biridir.

Samsun Tıp Fakültesi olarak Hacettepe Üniversitesi bünyesinde 1973 yılında eğitim ve akademik yapılanmasına başlayan fakülte, 1975 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin kurulmasıyla kendi üniversitesine bağlandı. Hacettepe’de öğrenim gören öğrencileri 5. ve 6. sınıfa geldiklerinde 1978 yılından itibaren Samsun Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nin bir bölümünde hizmet sunmaya başlayarak Tıp Fakültesinde eğitim görmeye başladılar. Tüm sınıflar 1982 yılından sonra Samsun’da eğitim görmeye başladı ve 1986 yılında da Kurupelit Yerleşkesi'ndeki yeni binalarına taşındıktan sonra gelişimini hızlandırarak Türkiye'nin saygın Tıp Fakülteleri arasındaki yerini aldı.

OMÜ'de öğrenciler kendi aralarında organizasyon planlama ve dayanışmayı sağlamak amacıyla küçük konseyler oluştururlar. OMÜ'de tamamen öğrencilerin kurduğu, genişlettiği ve sürdürdüğü 36 öğrenci kulübü ve 10 öğrenci topluluğu bulunur. Üniversite bu küçük konseyleri gerek maddi gerekse manevi olarak destekler ve öğrencilerinin sorumluluk bilincinin kuvvetlenmesinde rol oynar.
Ayrıca 2011 yılının başlarında öğrenciler tarafından kurulan e-OMÜ Öğrenci Topluluğu, OMÜ'lü öğrencilere özel indirimler ve olanaklar sağlamaktadır. Ayrıca okulun bütün kulüplerini barındıran ve kulüplere internetten erişim olanağı sağlamaktadır.


Alt 24-08-2013, 16:34 #70

Jennifer

make-up artist

2o14 Ygs/Lys--> тαвαN-тαvαN pυαNlαrı.. !!2o14 Ygs/Lys--> тαвαN-тαvαN pυαNlαrı.. !!


Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ olarak kısaltılabilir), Türkiye'nin Çanakkale ilinde yer alan devlet üniversitesidir. SCIMAGO 2012 yıllık raporunda dünyanın en iyi 1500 üniversitesinden biri olarak listelenmiştir.[1] ÇOMÜ, Uluslararası Üniversiteler Birliği'nin, Avrupa Üniversiteler Birliği'nin ve Trakya Üniversiteler Birliği'nin üyesidir.
3 Temmuz 1992 tarihinde, 3837 sayılı kanunla kurulan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi 1992-93 Eğitim-Öğretim yılında Trakya Üniversitesi'nden devredilen Çanakkale Eğitim Fakültesi, Çanakkale Meslek Yüksekokulu ve Biga Meslek Yüksekokulu ile öğretime başlamıştır.
1993-94 Eğitim-Öğretim yılında Fen Edebiyat Fakültesi, Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, 1994-95 Eğitim-Öğretim yılında Biga İ.İ.B. Fakültesi, Ayvacık, Bayramiç Meslek Yüksekokulu), Çan, Ezine, Gelibolu ve Yenice Meslek Yüksekokulları ile Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitüsü, 1995-96 Eğitim-Öğretim yılında Ziraat, Su Ürünleri, İlahiyat ve Mühendislik-Mimarlık Fakülteleri, 1996-97 Eğitim-Öğretim yılında Sağlık Yüksekokulu, 1998-99 Eğitim Öğretim yılında Gökçeada Meslek Yüksekokulu 2000-01 Eğitim Öğretim yılında da Lapseki Meslek Yüksekokulu açılarak öğretime başlamışlardır.
Ayrıca 1997 yılında kurulan ve ilk öğrencilerini 2000-01 Eğitim-Öğretim yılında alan Güzel Sanatlar Fakültesi ve 7 Ağustos 2000 tarihli resmi gazetede yayınlanan Bakanlar Kurulu kararı ile kuruluşunun yasal sürecini tamamlayan Tıp Fakültesi, 2011 yılında Bakanlar Kurulu kararıyla açılan İletişim Fakültesi ve Biga Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, 2012'de açılan Mimarlık ve Tasarım Fakültesi, Çan Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ve Çanakkale merkezde açılan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile 2013'te kurulan Çanakkale Deniz Teknolojileri Meslek Yüksekokulu ile 12 Fakülte, 13 Meslek Yüksekokulu, 7 Yüksekokul, 4 Enstitü ile beraber Üniversite toplam 36 eğitim birimine sahiptir.
Üniversitenin kısaltması ÇOMÜ'dür.

Ranking Web of World Universities sıralamasına göre dünyanın ilk 750 üniversitesinden biridir (2012). SCIMAGO'ya göre ise 1947. sırada yer almaktadır.[2] URAP 2012 listesinde ise 1331. sıradadır..[3]
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ), 803 basamak birden yükselerek dünyanın ilk bin üniversitesi arasına girmeyi başardı. Listenin zirvesinde ABD üniversiteleri yer alıyor.
Üniversitelerin internet performansları üzerinden değerlendirildiği "4ICA Web Ranking" adlı dünya üniversiteler sıralaması 2013 yılında ÇOMÜ’yü dünyanın en iyi 959. üniversitesi olarak belirledi. Sıralamada 11. olan ÇOMÜ 10 Türk üniversitesi geçmeyi başarırken Anadolu Üniversitesi 151., ODTÜ 289., Boğaziçi 385. oldu. “4 International Colleges&Universities” olarak da bilinen rayting kurumu, 200’den fazla ülkede 11 binden fazla üniversitenin internet üzerindeki performansına göre değerlendirmeler yapıyor.[4]
Türkiye'de üniversite sınavları sonuçlarına göre üniversitenin pek çok bölümü en üst ilk 20 arasında yer almaktadır. Bazı bölümleri ilk 3'tedir (Japonca öğretimi gibi). Üniversite her yıl ilk binden öğrenci çekebilmektedir. 2012'de bu sayı 21 kişi olmuştur. 2013 yılında 85 lise birincisi ÇOMÜ'yü seçmiştir.
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın değerlendirmelerine göre ÇOMÜ Türkiye'nin en girişimci ilk 50 üniversitesinden biridir.
Üniversite akademisyenleri her yıl bağımsız, saygın indeksli dergilerde 300'ün üzerinde makale yayınlamaktadır.

Diğer[değiştir]

 • <LI sizset="false" sizcache048482174083928014="46 130 74">ÇOMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi: 160 yatak kapasitesine sahiptir. Günlük 1.200-1.500 poliklinik hizmeti vermektedir. <LI sizset="false" sizcache048482174083928014="46 130 75">ÇOMÜ Ulupınar Gözlemevi: 7 ayrı teleskoptan oluşmaktadır. Türkiye'nin en büyük teleskopu da bunlardan biridir. <LI sizset="false" sizcache048482174083928014="46 130 76">ÇOMÜ Kütüphanesi: 2013 Mart ayı itibariyle 360.000'den fazla basılı kitap koleksiyonu bulunmaktadır. 7/24 açıktır. Güney ve Batı Marmara'nın en büyük kütüphanesidir. 200.000 civarında e-kitap da koleksiyonlarında yer almaktadır.
 • ÇOMÜ Kampüs FM: Üniversiteye bağlı uygulama, araştırma ve eğitim radyosudur.
2012-2013 eğitim öğretim yılı başlangıç öğrenci sayısı 37.500 idi. Bu öğrencilerin 3.400'den fazlası yüksek lisans (master) ve doktora öğrencisidir. Yaklaşık 10.000 öğrenci meslek yüksekokullarında eğitim görmektedir. ÇOMÜ öğrencilerinin 400 kadarı 44 farklı ülkeden gelen uluslararası öğrencilerdir. Üniversitenin bu öğrenciler için Türkçe öğretimi veren TÖMER birimi de mevcuttur.

Akademik personel sayısı 1.506'dır. Toplam personel sayısı ise 3.000'i bulmaktadır.
ÇOMÜ öğrenci sayısında son yıllarda radikal bir artış yaşanmıştır. 1992 yılında 2,378 öğrenci ile kurulan ÇOMÜ, 1993'de 75 öğrencilik artışla 2,475 öğrenciye ulaşmıştır. 1994-95 eğitim-öğretim yılında öğrenci sayısı 3,442'ye, 1995-96'da 5,564'e, 1996'da 6,492'ye, 1997'de 8,207'ye, 1998'de 9,368'e, 1999'da ise 10,359'a yükselmiştir.
200-2011 eğitim öğretim yılında 11,405 öğrenciye ulaşan ÇOMÜ'de öğrenci sayısı 2001'de 12,440'a, 2002'de 13,902'ye çıkmıştır. 2006 yılında öğrenci sayısı 20 bin barajını aşarak 20,337'ye ulaşmıştır. 2007'de öğrenci sayısı 21,686'ya, 2008'de 23,366'ya, 2009'da 25,138'e, 2010'da 27 bine yükselmiştir. 2011 yılında öğrenci sayısı 4,088 artarak 31,107'e, 2012'de ise 6,607 artarak 37,500'e çıkmıştır.


Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler2o14 Ygs/Lys--> тαвαN-тαvαN pυαNlαrı.. !! Konusuna Benzer Konular

● ..göηüℓ_∂σѕтυ вιттι/q1тт1.. ●


Yalnızlığımın daveti bu kanlarım/gözyaşlarım... Gideni seyretmekte saklıdır asıl aci!!! 'Bu sene yanındamı' diye bir not... . .. ......

çσ¢υкℓυğυм вυz тυттυ вιя αη∂α…


Birgün gelecek ve bizde karşılaşacağız hiç ummadığım bir yerde hiç beklemediğim bir şekilde. ve belki konuşmayacağız; benim ayaklarımdan...

uηuт diγσяduη γa uηuттuм işтє .. [в.a]


hani seßeßsizce aşkımızı ßitirdiğin] o gün vardı ya .. hatırLadın mı o günü vicdanSız ..? ßiLiyorum hatırLayamadın .. Çünkü hiç umrunda değiLdi...

»» нαуαLiη∂é тéяк éттi вéηi,giт géLмé géяi ««


Ağladım ağlamamak için, çabalarken, Göremedin gözlerimi, Duymadın sesimi, Sana elveda derken, Tutmadın son defa ellerimi, Ağladım hıçkıra,...

ѕєи qιттιи... öукü вιттι.. ßєи вιттιм.. кιтαρ вιттι


Dost sohbetlerinde andım seni bugün. Cümlelerim yettiğince çınlattım kulaklarını. İyiyi söylemek varken, kötüyü seçtim bu gece. ...
Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 20:11 .