Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü?İş imkanları!
Kayıt ol Yardım Ajanda Skorlu Flash Oyunlar Tatlı Portal Konuları Okundu Kabul Et
Cevapla
Seçenekler
Alt 28-10-2014, 11:58 #1

`Minά.

Jlo.

Çin Dili ve Edebiyatı Bölümü?İş imkanları!Çin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı, Doğu Dilleri ve Edebiyatları Bölümü bünyesinde 1998 yılında Rektör Bey Prof. Dr. Mehmet Şahin döneminde Prof. Dr. Bülent Okay'ın çabaları ile kurulmuştur. 1999-2000 eğitim-öğretim yılında öğrenci almaya başlamıştır. Her yıl artan öğrenci sayısıyla Türk ve Çin Halk Cumhuriyeti’nden gelen yabancı uyruklu öğretim elemanları ile eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.

Anabilim Dalı akademik kadrosu 2 öğretim görevlisi, 2 araştırma görevlisi ve 3 yabancı uyruklu öğretim elemanı olmak üzere toplam 7 öğretim elemanından oluşmaktadır.

Öğrencilerimiz 4 yıllık (8 dönem) eğitimden sonra lisans diploması almaya hak kazanırlar. Mezun olabilmek için kredi toplamı 142 olan dersleri almak zorundadırlar. Bu derslerin 126 kredisi zorunlu, 16 kredisi ise seçmeli derslerdir.

Çin Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı’nda kütüphane ve televizyon odası bulunmaktadır. Kütüphanemizde Çin Halk Cumhuriyeti Büyükelçiliği’nin bağışladığı 3000’e yakın kitap, dinleme dersi kasetleri, belgeseller, film ve dizi filmler, video kasetleri, CD ve DVD mevcuttur.

Televizyon odasında bulunan uydu sistemiyle öğrencilerimiz Çin televizyon kanallarını izleme imkânına sahiptir. Boş zamanlarını değerlendirirken Çinceye olan kulak dolgunlukları artmaktadır ve bu dili daha kolay konuşabilmektedirler.

Anabilim dalımızda, öğrencilerin akademik düşünce ve analiz yeteneği kazanmaları, Çinceyi yazılı ve sözlü olarak doğru ve akıcı bir şekilde kullanabilme becerisini edinmeleri amaçlanmaktadır. Bunun yanında Çin edebiyatı, kültürü, felsefesi ve tarihine yönelik dersler de işlenmekte, öğrencilerin dil becerisi dışında bu konularda da bilgi sahibi olması amaçlanmaktadır. Ayrıca müfredat dışında her sene Çin kültür günleri, çeşitli yarışmalar ve geziler gibi sosyal faaliyetler düzenlenmektedir.


Avantajlarımız:

Anabilim Dalımız akademik kadro ve öğrencilerimize sunulan imkânlar ile eğitim-öğretimi sağlıklı bir şekilde yürütmektedir.

Öğrencilerimizin televizyon odasında Çin kanallarını izleyebilmesi, sınıflarda bulunan projeksiyon makineleri sayesinde dersleri görsel yolla daha iyi anlayabilmesi, yabancı uyruklu öğretim elemanlarının her yıl görev yapmakta olması, Anabilim Dalımızda sunulan avantajlardır. Yürütülen kültürel etkinlikler, yarışmalar ile öğrencilerimiz Çince öğrenmenin yanı sıra Çin kültürü ile alakalı birçok bilgi edinebilmektedirler.

En önemlisi Çin Halk Cumhuriyeti Dalian Ulusal Üniversitesi ile Erciyes Üniversitesi arasında bir anlaşma yapılmıştır. Bu anlaşma ile öğrencilerimiz istediği takdirde kendi imkânıyla fakat indirimli olarak öğrenim süresi boyunca bir yıl süre ile Dalian’de öğrenim görebilecektir. Halen 72 öğrencimiz Çin’de öğrenim görmektedir. Bunun dışında Lanzhou Normal Üniversitesi’ne de tam burslu olarak her yıl 7 civarında öğrencimiz Çin’de öğrenim görmektedir.

Çin’deki Wuhan Üniversitesi başta olmak üzere diğer üniversitelerle de kardeş üniversite anlaşması için çalışmalar devam etmektedir. Bunlar Üniversitemizin ve Anabilim Dalımızın öğrenciler için sağladığı önemli avantajlardır.


Mezuniyet Sonrası İş İmkanları:

Anabilim dalımızdan mezun olan öğrenciler iyi derecede Çince bilen ve Çin’i tanıyan bireyler olarak çalışma hayatına atılmaktadırlar. Mezunlarımız Türk-Çin ortak yatırımlarında, turizm firmalarında, dış ticaret şirketlerinde ve resmi kurumlarda (Turizm Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, Büyükelçilikler, THY, eğitim kurumları vs.) iş bulabilmektedir.


http://edebiyat.erciyes.edu.tr/Bolumler/Dogu_Dilleri_ve_Edebiyatlari/Cin_Dili_ve_Edebiyati.htmlBenzer Konular

Görüntüleme:1259, Cevaplar:0

İlginizi Çekebilir >
Cevapla


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 09:36 .