Limon Ağacı Kaç Yılda Meyve Verir?

Yediğimizde suratımızı ekşiten, fakat yemeklerimiz ve içeceklerimizin vazgeçilmez lezzeti limon, limon ağacı diğer ağaçlara oranla biraz daha küçük olsada büyümesi diğer ağaçlar gibi zahmetli bir süreçten geçmektedir, Limon ağacı 7 sene öncesine kadar çiçek verse’de 7 yıl’ın sonunda ancak meyve vermeye başlayabilir.

 

Narenciye sınıfı ağaçlar gibi uzun bir sürecin sonunda meyve veren bir ağaçtır. Yani Limon ağacı kaç yaşında meyve verir diye soran kişiler için sonuç çoğunlukla 7 senedir, fakat limon türüne göre bu da değişiklik gösterebilir. Meyve vermeye başladıktan sonra artık her sene düzenli olarak meyve verecektir bakımı yapıldığı sürece. Limon ağacı kaç yıl yaşar dersenizde bu süreç’te limon verme süresi gibi uzun bir süredir. Ayrıca insanlar bahçesinde bu ağacı yetiştirirse bir saksıda, kokusu bir çok çiçeğe göre tüm ortama yayılacak etrafta hoş bir koku bırakacaktır.

Limon ağacı kaç yılda meyve verir
Limon ağacı kaç yılda meyve verir

Limon Ağacı Kaç Yılda Meyve Verir?

Akdeniz iklimi gibi iklimlerde açık ve güneşli havada yetiştirildiğinde, normal limon ağaçları 6 metre boyuna kadar büyüyebilir ve meyve vermesi altı yıla kadar sürebilir. Kapalı iç mekanlarda yetişen limonlar için daha küçük ağaçlar tercih edilmeli, bu ağaçlar duruma göre daha erken meyve verebilmektedir. Ağaç Yetiştiricileri, iç mekanda yani evlerde yetiştirilecek olan limon ağacı çeşitlerini meyve verme yeteneklerini hızlandırıp, limon ağaçlarını küçük tutup hızlı meyve vermesi için aşılar.

Evde limon ağacı yetiştirmek bu sebeple daha kolay olacaktır, süre daha kısa olmasına rağmen daha az meyve alacağınızı da unutmamanız gerekiyor tabii ki.

En kolay, ve en hızlı meyve veren bazı ev ve iç mekan limon ağaçları başka ağaçlar ile melezleştirilmiştir, bazıları saksılarda yetişmeye müsait ağaçlardır. En iyi cüce iç mekan limon ağacı çeşitleri şunlardır:

  Tam Altın İle Cumhuriyet Altını Arasındaki Fark

Cüce Geliştirilmiş Meyer – En kolay iç mekan limon ağacı olan limon ve mandalina portakalı arasındaki bu ağaç tatlı, keskin limonlar sunar.
Cüce Ponderosa – Bir başka popüler iç mekan seçimi olan bu limon ve sitron büyük limonlu meyveler taşır.
Cüce Alacalı Pembe Limonata – Bu gerçek limon ağacındaki yeşil-sarı alacalı meyve pembe ete (ancak berrak meyve suyuna) sahiptir.

Bizim bu konuda bildireceklerimiz bu kadar, sizin de eklemek istediği var ise yorumlarda belirtebilirsiniz.

 Bilgi içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.