Diyetin ilk Haftası Kaç Kilo Verilir?

Diyetin ilk haftası kaç kilo vermek gerekir ya da kaç kilo verilmelidir? Kısaca Diyetin ilk haftası kaç kilo verilir? Bu sorunun cevabı biraz karmaşık olabilir.

Çünkü bu durum kişiden kişiye değişmektedir, sahip olduğunuz kilo ve boy durumuna göre ilk haftada verebileceğiniz standart kilo miktarı değişebilmektedir.

Önemli olan sağlıklı kilo verebilmektir, aniden hızlı kilo vermekte vücudumuz için pek sağlıklı bir durum değildir..

Diyetin ilk Haftası Kaç Kilo Verilir, sağlıklı kilo verme yolları 1 haftada kaç kilo veririm? kaç kilo vermek gerekir gibi soruların cevapları sizler için.

Diyetin ilk Haftası Kaç Kilo Verilir

Diyetin ilk haftası kaç kilo verilir

Güvenli kilo verme hedefi

Amerikadaki Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri veya CDC ismi ile anılan yer, insanların haftada yaklaşık 1 ila 2 pound arasında yavaş yavaş kilo vermelerini önerir. Bu,  Türk ölçü birimine göre haftada 0.45 ile 0.9 kilogram arasındadır.

İlk diyet yapmaya başladığınızda, ilk ay diğer aylara göre daha fazla kilo kaybedebilirsiniz. Örneğin, düşük karbonhidratlı bir diyet uyguluyorsanız, vücudunuz karbonhidratlar tükendiğinde kas dokusunda depolanmış glikojeni yakar. Glikojen suya bağlanır ve enerji için yakıldığında da su kaybolur. Bu ilk hızlı kilo kaybı çok motive edici olabilir, ancak sonunda bu durum azalır. ve kilo verme durumu yavaşlar.

Çok hızlı, fazla kilo kaybetmek

Diyetin ilk Haftası Kaç Kilo Verilir? Bu soru önemli değil bu soruyu unutun artık. Mümkün olduğunca hızlı kilo vermek için daha az kalori tüketme fikri cazip olabilir, ancak sağlıklı değildir ve hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmaz. Çok az kalori almak, vücudunuzun daha az kalori yakmasına ve böylece kilo kaybına neden olabilir. Bunun nedeni, insan vücudunun homeostazı veya dengeyi korumak için tasarlanmasıdır. Vücut yeterli kalori almadığını algıladığı zaman, kalorisini korunmaya başlar.

Yeterli kalori tüketmemenin yanı sıra kilo kaybını etkileyebilecek başka sağlık problemleri de vardır. Özellikle kalori vücudunuzun enerji kaynağıdır. Yeterli tedarik olmadan, uyuşuk, zayıf ve hatta hasta hissedeceksiniz. Başarılı bir diyet programı fiziksel aktiviteyi içermelidir, ancak yeterince yemiyorsanız, egzersiz yapmak için enerjiniz olmayacaktır.

Sağlıklı Kilo Verme

Sadece “Kilo kaybı” hakkında konuşmak yanıltıcıdır. Diyetin amacı vücut kompozisyonunu değiştirmek, yağ kaybetmek ve yağsız kas kütlesi kazanmak olmalıdır. Aslında, eğer egzersiz yapıyorsanız ve özellikle antrenmanlarınızla birlikte güç antrenmanı yapıyorsanız, ölçüyü istediğiniz gibi hareket ettirebilirsiniz, çünkü yağ kaybederken kas kazanırsınız. Bu iyi birşey. Sahip olduğunuz daha yağsız kas kütlesi, metabolizmanız ne kadar verimli olur. Bu, yağ kaybetmeyi ve yağ kazanımını önlemeyi kolaylaştırır.

Sağlıklı diyet

Ne kadar yediğiniz değil, ne yediğiniz yağ kaybındaki en büyük rolü oynar. Teorik olarak, günlük kalori ihtiyacınızı bir kaç çörek ve bir kepçe dondurmada yiyebilirsiniz. Ama sağlıklı ve yakıtlı egzersiz yapmak için gerekli besinleri almazsınız. Çok kısa sürede kendinizi çok acıkmış hissedeceksiniz, ve daha fazla yemeye zorlanma konusunda sıkıntı çekeceksiniz.

Sağlıklı bir diyet, bütün, işlenmemiş ve besinsel olarak güçlü gıdaları içermelidir. Taze sebzelerdeki lifler sizi doldurmaya ve kendinizi tam olarak hissetmenize yardımcı olur; yağsız et, balık ve tofudan elde edilen protein, uzun süre dayanan enerji ve yağsız kas kütlesi oluşturmak için kullanılan ham maddeleri sağlar. Kepekli tahıllar daha yavaş sindirilir ve rafine edilmiş tahıllardan daha yüksek besin maddelerine sahiptir. Diyetinizi, şekerle tatlandırılmış içecekleri ve abur cuburları önleyerek diyetinizden çok fazla kalori kesebilirsiniz.

Biraz yorucu ve uzun bir yol

Sağlıklı bir diyet yapmak, egzersiz yapmak ve sağlıklı bir kiloyu korumak kalp hastalığı, inme, diyabet ve yüksek tansiyon riskinizi azaltacaktır. Normal bir kiloyu korumak da bazı kanserler riskini azaltmaya yardımcı olabilir.Yağda küçük bir azalma bile düşük kan basıncı, kolesterol ve kan şekeri gibi faydalar sağlayabilir. Yüzde 5 oranında yağ kaybı sizi aşırı kilolu veya obez aralıkta tutmaya devam edebilir, ancak obezite ile ilişkili kronik hastalık riskinizi azaltabilir. Bunu bilerek, genel kilo verme hedefinizi, sonuçlara ulaşmadan önce fayda almaya devam edeceğiniz bir yolculuk olarak görebilirsiniz.

Diyetin ilk Haftası Kaç Kilo Verilir diye soranlar için kaç kilo verdiğiniz değil, sağlıklı olarak verdiğiniz kilolar önemlidir.

Diyet içinde yayınlandı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.