İlişkiden Sonra Hamile Kalmak İçin Ne Yapılır ve Yapılmalı?

Bu konuda sizlere kadınların birliktelik sonrasında hamile kalmak için genelde tercih ettiği yöntemlerden biraz bahsedeceğiz. Elimizden geldiğince kısa ve net bir şekilde uzatmadan anlatmaya çalışacağız.

İlişkiden sonra hamile kalmak için ne yapılmalı?

İlişki öncesinde hamile kalmak için yapılması gerekenler

İlişkiden sonra hamile kalmak için ne yapılır diye merak edenler için söylenebilecek en önemli şey ilişki öncesi hamile kalınacak ortamın ayarlanmasıdır, ilişki sonrasında çok fazla bir şey kalmıyor sadece dikkat edilmesi gereken bazı hususlar olabiliyor. Bu konular hakkında biraz bilgilendirme sunacağız. Öncelikle en azından bir kaç aydır doğum kontrolü hapı kullanmadığınızdan emin olmalısınız.

Beslenme

Gebelik için beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken bazı faktörler vardır, bunlar vitamin bakımından besleyici gıdalar tüketmek doğum öncesi vitamin hapları almak ve kafein (Kahve) den uzak durmak gibi olabilir. Şekerli gıdaları ve zararlı yağları hayatınızdan bir süre çıkarmanız da tavsiye edilebilir. Ve alkol kullanımından da uzak durmanız tavsiye edilebilecek konulardan bir diğeri olabilir. Çünkü alkol-sigara tüketen erkek daha az sperm sayısına sahip olabilecekken, aşırı alkol tüketimi kadınlarda da gebeliği engelleyici bazı sebepler oluşturabilmektedir.

Kilo Problemi

Bilindiği gibi zaman zaman bazı kişilerde kilo problemi gebelik konusunda sorunlar çıkarabilmektedir. Kilonuzu kontrolünüz altına almanız sizler için daha sağlıklı olacaktır.

Doğru Zaman

Öncelikle şu bilinmelidir ki, ilişki için uygun zamanı tutturamazsanız hamile kalma ihtimaliniz düşecektir. Bu önemli bir konu. Peki nedir uygun zaman? Bu hem erkek hem kadın için önemli olabilecek bir faktör olabilir, sadece kadınlar için geçerli olan yumurtlama vb. dönemi ile alâkalı değil. Bu zamana genellikle kadınlar için yumurtlama dönemi dediğimiz adet kanamasının başlamasından itibaren 9. ve 15. günler arasındaki döneme diyebiliriz. Bu dönemde her gün olmasa da cinsel ilişkiye girmek Hamile kalma ihtimalini artırabilir.

  Bu yıl satışta olan bayan iç giyim ve gecelikler

Peki neden her gün ilişkiye girilmemesi tavsiye ediliyor? Çünkü sık sık bunu gerçekleştirmek erkek sperm hücrelerinin kalitesini düşürebilmektedir. Bu sebeple en azından 1 günü geçtikten sonra 2 gün sonrasında ilişki önerilir. Ayrıca sabah saatleri erkek için sperm hücresi sayısının en yüksek olduğu saatler olduğu için de tavsiye edilebiliyor.

Bu dönemde, kendinizi buna şartlamadan normal bir ilişkiye girerek rahat davranmak tavsiye edilebilir.

Dış faktörler

Gebe kalabilmek için ilişki sırasında stresten uzak ve sperm hücrelerinin kalitesini düşürecek, kozmetik ve diğer tüm katkı maddelerinden uzak durmanız tavsiye ediliyor. Ve cinsel bölgenin doğal florasını bozacak her türlü olaydan kaçınmaya çalışın.

İlişki sonrasında hamile kalmak için yapılacaklar

Tüm uygun ortam ve şartlar oluştu, birliktelik gerçekleşti, peki bundan sonra ne yapılması gerekiyor? Bu konuda anlatılan her şey gebelik şansını biraz daha artıracak faktörlerdir, ilişki sonrasında yapılacak olan hareketler gibi.Öncelikle ejakülasyon sonrasında erkeğin biraz beklemesi tavsiye edilebilir, çünkü bir miktar sperm hücresinin dışarı atılmasına sebebiyet verilebilir. Fakat uzmanlar tarafından söylenenlere göre ejakülasyonun hemen sonrasında olan olmuş oluyor zaten. Kadının altına yastık koyarak bir süre beklemesi tavsiye edilsede, kadının hamile kalmak için yaptığı bazı hareketlerin gebelik olasılığını arttırdığı bazı sosyal mecralarda söyleniyor.

Örneklersek amuda kalkmak vs. gibi, fakat uzmanlar bu konuda da bunların işe yaramayacağını ejakülasyon sonrasında zaten sperm hücrelerinin gidebileceği yere gittiğini rahim içinden akan sıvının sperm hücrelerini taşıyan sıvı olduğu bir işlevi olmadığı gibi konulardan bahsedilmekte.

Buna örnek olarak Big Lebowski filmindeki birliktelik sonrası hamile kalmak için kadının yaptığı hareketler örnek gösterilebilir.

 

Ayrıca gebelik sonrası Türk takvimine göre bebek cinsiyeti Konumuzdan cinsiyet tahmininde bulunabilirsiniz.

 

Genel içinde yayınlandı

İlişkiden Sonra Hamile Kalmak İçin Ne Yapılır ve Yapılmalı?” için 8 yorum

  1. Bir de ilişkiden sonra hamile kalmamak için ne yapmak gerek onu da paylaşsanız bence daha güzel olur, malum aslında bundan çok merak edilenlerden biri de o. Bunun korkusundan cinsel hayatımız bitti valla :/

  2. Merhaba ben gebe kalmaya çalışıyorum eşim ve ben 48 saatte bir ilişkiye giriyoruz ama eşim boşaldı sırada vajinanın icinden çıkarken Sperm de çıkıyor rahim de kalmıyor ben ayağa kalkmiyorum

    1. Merhaba, dışarı çıkan spermler gebeliğe engel değildir. Boşalma sonrasında az da olsa sperm hücresi kalacak ve bunlar Rahim’e doğru ilerleyecektir.

      Bu konuda araştırma yapabilirsiniz.

      1. Merhaba benim adetim 19 gün geçikti idrar testi yaptım iki çizgi çıktı doktora gittim ultrasyonda gebelik gözükmedi ve kan testleri yapıldı yinede gebelik gözükmedi ama halada adetim yok mide bulantısı halsizlik var üç tane idrar testi yaptım üçüsündede iki çizgi çıktı ama kan testinde negatif çıktı bu durumda ne yapayım bana yardımcı olun lütfen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.