Son Adet Tarihine Göre Cinsiyet Belirleme

Son adet tarihine göre cinsiyet belirleme genellikle belirli takvimler üzerinden hesaplanarak yapılan yöntemdir. Gelin bunun olup olamayacağını araştıralım.

Yumurtlama Hesaplama Cinsiyet Belirleme

Ovulasyon tarihine göre cinsiyet belirleme dediğimiz şey aslında cinsiyeti belirleyen faktörün ilk temeli erkek spermi olduğu için bize sadece cinsiyeti hesaplama durumu kalıyor, bunun için de paylaştığımız çeşitli verilerden yardım alabilirsiniz.

Bunları örneklersek eğer. Türk takvimine göre bebek cinsiyeti konumuz olabilir mesela. Bu takvimin diğer ismi de çin takvimidir.

Tabii ki bu gebe kaldıktan sonra hesaplanabilecek bir şeydir.

Yumurtlama döneminde ilişkiye girerek bebeğin cinsiyetini belirlemek istiyorsanız ne yazık ki bu sizin elinizde olabilecek bir şey değildir. Çünkü bebeğin cinsiyeti sperm ile belirlenir, bunlar X ve Y kromozomları denilen kromozomlar tarafından belirlenir, ve bu kromozomlar erkek spermi ile aktarılır.

Baskın gelen kromozom cinsiyetin belirlenmesindeki tek önemli faktördür, aslında yıllardır anadoluda kadına dayatılan bana erkek/kız evlat veremedi konusu tamamen erkek ile alâkalı bir konudur.

son adet tarihine göre cinsiyet belirleme

insanlarda 46 adet kromozom vardır, Erkek kromozomları XY iken kadın Kromozomları XX olarak ifade edilir. Y Kromozomu erkeklik genleri taşıdığı için bu genler erkek tarafından aktarılmaktadır. Son adet tarihine göre cinsiyet tahmini bu sebeple zorlaşmaktadır.

Gebelik tahmini için alternatif yöntemler

Gebe kalabilmek için çok fazla yöntem mevcut iken, gebe kalmadan önce bebeğin cinsiyetini belirlemek çokta mümkün değildir aslında, fakat üstte verdiğimiz takvim tarzında takvimleri baz alarak tarih hesabı yapılıp ilişkiye girilebilir, fakat bunların hiç biri güvenilir kaynaklar değildir tabii ki. Bir de hamilelik sonrasında tahmin vardır ki. Erkek bebek belirtileri konumuzdan takip ederek inceleyebilirsiniz.Hamilelikte cinsiyeti belirleyecek net bir şey yoktur, fakat öğrenmenin en net yöntemi ultrason gibi bilimsel yöntemlerdir.

İşin özü size takvim dışında bir tavsiyede bulunamayız çünkü cinsiyet belirlemek milyonlarca sperm hücresi içerisinde bir sperm hücresinin galibiyeti sonucu şans eseri bile oluşuyor olabilir sonuçta..

  Hamile Kalmak İçin İlişkiden Sonra Ne Zaman Banyo Yapılmalı?

Eğer ki bunun kesin bir yöntemi bulunsaydı zaten bu hızlı bir şekilde yayılabilirdi emin olabilirsiniz.  Son Adet Tarihine Göre Cinsiyet Belirleme konusunda takvim bu şekildedir.

Son Adet Tarihine Göre Cinsiyet Belirleme

Peki nasıl oluyor bu son adet tarihine göre cinsiyet belirleme olayı?

Aslında bu sistem genellikle Çin takvimi ya da bazılarının bildiği adı ile türk takvimi olarak isimlendirilen sistem ile gerçekleşebiliyor.

Fakat size bu konudan bahsetmeden önce Shettles yöntemi veya Shettles Metodu  denen yöntemden bahsedelim.

Bu yönteme göre gebelik oranını yükselten faktörler vardır, ve kesinleşmiş olmasa bile bebeğin cinsiyeti ile alakalı etkileri bulunmaktadır.

Shettles Metodu Sayfasından ingilizce olarak detayları öğrenebilirsiniz.

Bu yöntem ilişkinin zamanına göre, Hamilelik yani gebelik ihtimali, gebeliğin sağlık süreci ve bebeğin cinsiyeti gibi konular üzerinde durmuştur.

Bu yöntem  Landrum B. Shettles tarafından keşfedilmiş ve Bebeğinizin Cinsiyeti Nasıl Seçilir (1971) isimli kitapta yayınlanmıştır.

Shettles’e göre önemli faktörler şu şekildedir.

  • İlişki Zamanlaması

Çocuk sahibi olabilmek için, ilişki yumurtlama dönemine olabildiğince yakın olması gerekmektedir. Eğer kız çocuğu isteniyorsa yumurtlamadan 2 veya 3 gün önce ilişkiye girilmesi gerektiği belirtiliyor. Bkz: Shettles metodu wikipedia

  • Cinsel Pozisyon

Bu teoride ise cinsel pozisyonun spermlerin korunumuna destek sağladığı bu sayede gebelik oranını artırdığı konusu ele alınmış.

Bu yöntemin cinsiyete ne kadar katkısı vardır bilinmez, fakat gebeliğe katkısı olduğu söylenmekte, çünkü pozisyonlar sperm hücrelerinin ulaşabileceği noktalara etki etmektedir. Bu da gebelik ihtimalini yükseltebilmektedir.

 

Ne var ki tıp uzmanları bu yöntemlerin işe yaradığını kabul etmiyorlar, bunların tamamen tesadüflere dayalı olduğunu düşünüyorlar.

Akademik Araştırmalara Göre

New England Tıp Dergisi “Yumurtlama ile İlişkili Cinsel İlişkinin Zamanlaması — Gebelik Olasılığı, Gebeliğin sağlıklı kalması ve Bebeğin Cinsiyeti Üzerindeki Etkileri” (1995) [link1] Makalesinde “Yumurtlama ile ilgili cinsel ilişkilerin bebeğin cinsiyeti üzerinde hiçbir etkisi yoktur. ”  Bununla birlikte, New England Journal of Medicine dergisi’ ne göre(1979)[link2] daha önceki ve çok daha büyük bir çalışmanın aksine , “Bizim aldığımız sonuçlar adet döngüsünün farklı günlerinde tohumlamanın cinsiyet oranındaki değişimlere yol açtığı görülüyor.” Şeklinde açıklama yapmıştır.

  Hamilelikte bebeği güzelleştiren yiyecekler

Bu gibi çelişkili sonuçlarla, döllenme zamanının bebeğin cinsiyeti üzerinde bir etkisi olup olmadığını belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulduğu anlaşılmaktadır. BMJ(Haftalık Tıp Dergisi) tarafından yayınlanan ve yakın tarihli bir araştırmayı inceleyen 2006 tarihli bir makale bu konuyu netleştirmeye çalışmaktadır. “Şimdiye dek araştırmacılar, yaptıkları araştırmalarda insan X spermi ve Y spermi arasında hiçbir morfolojik farklılık bulamadılar”  Bu da, Shettles Metodunun geçerlilik iddiasını yitirmesini sağlıyor.

 

Okuduğunuz için teşekkürler.

Sağlıklı ve mutlu kalmanız dileği ile. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere efendim.

 

 

 

Son Adet Tarihine Göre Cinsiyet Belirleme” için 6 yorum

  1. Evet burada da dendiği gibi bence bu sonuçların bir çoğu aslında gerçekliği yansıtmıyor olabilir ama insan bir şekilde merak ediyor nedense merakımıza engel olamıyoruz, çabucak öğrenmek istiyorum ben de 1-2 ay beklemek zorunda kalacağım gibi gözüküyor.

  2. Merhaba son adet 15.09.2021 şu an hamileyim yumurtlama dönemi 14 gün içerisinde olsa ben 1 yada 2 ekim demi hamileyim kaldim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.