Kilo Almanın Yolları (Erkekler için)

Kilo almak söz konusu olduğunda bunu çoğunlukla erkekler yapmaya çalışır. Çünkü kadınlar her zaman olduğundan daha ince görünmeye çalışır. Bu kadınları zarif gösterirken zayıf olmak erkekleri çelimsiz gösterebilir. Bilindiği gibi bu da kadınların pek tercihi değildir. E ama neden kilo alamıyorum?

Peki Erkekler için kilo almanın yolları nelerdir? Gelin bunları maddeler halinde derleyelim.

kilo almanın yolları erkekler için

Kilo Almanın Yolları (Erkekler için)

Kilo Alamıyorum, Nasıl Kilo Alırım? Ne kadar yerseniz yiyin kilo alamayanlardan mısınız? Yoksa tam tersi ben yemek yiyemem diyerek gündeki öğünleri bile az tutanlardan mısınız? Kilo alma diyeti işe yaramıyor mu? Kilo aldırıcı ilaçlar mı deniyorsunuz?  Hızlı kilo alma yolları arıyorsunuz değil mi?

Kilo aldıran besinler ve haplar tüketsenizde nafile. Kilo alma listesi bir işe yaramıyor. Kilo almak için ilaç ve kilo aldırıcı toz kullanımını doğru bulmuyorum zaten.

Kilo almak için beslenme programı oluşturmak bir nebze yardımcı olsada sürekliliğiniz olmayabilir.

Önemli olan sağlıklı kilo alma yollarıdır.

Öncelikle ne kadar yersem yiyeyim metabolizmam hızlı sindirebiliyorum düşüncesinden de önce, solucan kontrolü için bir doktora görünmeniz her şeyin başlangıcı olmalı. Çünkü bu hem sağlıksız hem de kilo almanıza engel bir durumdur.

İkisinin temelinde de yağ bazlı kilo alamamak yatmaktadır, vücut kendisine yetecek olan besinin fazlalığını yağ olarak biriktirmeye başlar.Fakat alınan Enerji yakılan enerji ile kafa kafaya ise bu yağ birikimine engel olmaktadır, buna ister fazla hareketlilik deyin ister hızlı metabolizma.

Peki yağ alamıyor ve kilo alamıyorsanız, o zaman nedendir bu yağ ile kilo almaya çalışma inadı? Bunu kas olarak almayı deneyemez misiniz?

Kilo Almak İçin Ne Yapmalıyım?

Ben de 21 yaşına kadar ne yaparsam yapayım 60 kilonun üstüne çıkamayan bir erkektim.

Doktorlara gidiyorum ve elime diyet listeleri, vitaminler, balık yağları vb. şeyler yazıp yolluyorlardı.

Çocukluğumda bile annem doktora kilo almam için götürdüğünde benzer durumlar ile karşılaşıyordum.

Sonrasında, zayıf ve çelimsiz vücudumun hayatımın bana en büyük etkisini gördüm.

Gönül ilişkilerinde bu zayıf görünüşüm bana zarar vermişti ve üzgündüm.

Ve o gün Spora gitme kararı aldım. (Vücut geliştirme, fitness)

Sonra ne oldu dersiniz? 1 ay sonunda 60 kilodan 66 kiloya çıktığımı gördüm ömrümde ilk defa.

Size bir spora yazılın demiyorum, yağ ile kilo almayı beceremiyorsanız eğer bunu kas olarak almayı deneyebilirsiniz diyorum.

Hem daha hoş bir görünüme sahip olup hem de kilo almak güzel olmaz mı?

Kilo Almak İçin Yapılması Gerekenler

Kilo almak için ne yapılır? Hızlı kilo almanın yolları nelerdir? Kilo almanın bitkisel yolları var mıdır?

Öncelikle günlük harcayabileceğiniz kalori miktarının üstünde besinler tüketmeniz gerekmektedir.

Yani harcadığınız enerjiden fazlasını yemelisiniz. Harcadığınız enerji yediğiniz enerjiden düşük ise asla kilo alamazsınız.

Genellikle fazla hareketlilik insanı acıktırır fakat sizdeki duruma göre, gıda miktarını artırmalı ve düşük kalorili besinlerden ziyade

yüksek enerji veren besinler tüketilmeli, örneğin salataların bir çoğu kalori bakımından zayıftır, bunlar size kilo olarak geri dönmeyebilir.

Ama kilo alayım derken kolesterolü de yükselteyim demeyin tabi, bu da tehlikeli bir hareket olacaktır. Çünkü bir çok besin

kötü kolesterol yükseltici etkiye sahiptir. Kilo aldıran vitaminler de size ne katabilir ki?

Kilo Alma İpuçları

  1. Fazla yemek ye: Vücudunuzun harcadığından fazla kalori tüketin(yiyin) Her ne kadar metabolizmanız hızlı olsada harcayabileceği kalori sınırlıdır.
  2. Öğünleri arttır: Ara ara ufak ufak beslenmeler, sizi tok tutar, bu sebeple gün içerisinde tükettiğiniz abur cuburları keserek, gün içinde 3-4 öğün olacak şekilde bol beslenmelisiniz. Erken uyanın kahvaltınızı erken yapın böylece öğünleriniz artsın.
  3. Kalorisi yüksek gıdalar tüketin: Karbonhidratlı ve içinde katı yağ bulunan gıdalar genellikle daha yoğun kaloriye sahiptir. Porsiyon başına size daha fazla kilo verir. Kalorisi düşük besinler yerine bunları deneyin.
  4. Sıvı Olarak Tüketim: Katı yiyecekler kısa sürede size tokluk hissi verir, bunun yerine protein ve karbonhidrat deposu, yulaf, fındık ve fıstık ezmesi, süt, muz, peynir altı suyu proteinlerini karıştırarak kendinize içecekler hazırlayın.
  5. Çok ağır kaldırma: Vücut çalışacaksanız eğer çok enerji harcayan çok ağır kaldırmak yerine, vücudunuzu az yoracak ağırlık ve hareketleri tercih edin.
  6. Protein bazlı beslenin: Vücudun kas gelişimi için proteinlere ihtiyacı vardır. Et, tavuk, balık, yumurta, vb. protein bazlı besinler tüketerek, vücudunuza kas gelişimi için takviye izni verin.
  7. Kalorini Takip Et: Zayıf insanlar çok yediklerini idda etselerde bazen yemek öğünlerini kaçırdıkları için sıska kalmaya devam etmektedirler. Aldığınız kalorileri takip edin. Kilo almak için kalorini hesapla.
  8. Tutarlı Olun: Yarı yolda vazgeçerseniz yaptıklarınız boşa gidecektir, 1 haftada pes etmeden bir kaç ay süre ile devam edin sonucunu aldıktan sonra isterseniz bırakırsınız. Kilo almak için ne yemeliyim düşüncesinden ziyade, düzenli yiyin.

Erkekler için ideal Ağırlık Hedefleri

Aşağıdaki değerler kaslar ile birlikte hedeflenmesi gereken ağırlıklardır.

Yükseklik Minimum Ağırlık Maksimum Vücut Ağırlığı
1m 62cm 62kg 78kg
1m 67 cm 67kg 82kg
1m 73 cm 73kg 86kg
1m 77 cm 77kg 90kg
1m 83 cm 83kg 94kg
1m 87  cm 87kg 98kg
1m 93 cm 93kg 102kg
1m 98 cm 98kg 106kg

 

Protein Bazlı Beslenme İle Kilo Alma

Sırf karbonhidrat ve yağ ile beslenmek size hoş bir görüntü vermez, aksine göbek bağlamış bir insan olursunuz, zaten kilo alamayan insan iseniz bunu da başarabileceğinizi sanmıyorum.

Bunun yerine yapmanız gereken, evinizde bile olsa bazı vücut hareketleri ile çok ağır yüklenmeden kas hacminizi genişleterek yani genişleyerek kilo almak.

Hacimlenerek kilo almakta diyebiliriz.

Bunun için yapmanız gereken Protein bazlı beslenip, aynı zamanda spor yaparak hacimlenmektir.

Erkeklerin kadınlara nazaran en büyük avantajı budur kilo alma konusunda, siz kaslanarak rahatça kilo alabilirsiniz ve bu erkeğe güzel bir görüntü katar.

En hızlı Kilo almanın en kolay yolu ve kesin çözüm budur, fazlasını aramayın. Sağlıklı kilo almanın yolu protein bazlı beslenerek spor yapmaktır.  Kilo alma diyet listesi ile kilo alma programı oluşturabilirsiniz.

Kilo aldırıcı iğne, ilaç vb. şeylerden uzak durun lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.