İlişkiden Sonra Hamile Kalmak İçin Ne Yapılır ve Yapılmalı?

Bu konuda sizlere kadınların ilişki sonrasında hamile kalmak için genelde tercih ettiği yöntemlerden biraz bahsedeceğiz. Elimizden geldiğince kısa ve net bir şekilde uzatmadan anlatmaya çalışacağız.

İlişkiden sonra hamile kalmak için ne yapılmalı?

İlişki öncesinde hamile kalmak için yapılması gerekenler

İlişkiden sonra hamile kalmak için ne yapılır diye merak edenler için söylenebilecek en önemli şey ilişki öncesi hamile kalınacak ortamın ayarlanmasıdır, ilişki sonrasında çok fazla bir şey kalmıyor sadece dikkat edilmesi gereken bazı hususlar olabiliyor. Bu konular hakkında biraz bilgilendirme sunacağız. Öncelikle en azından bir kaç aydır doğum kontrolü hapı kullanmadığınızdan emin olmalısınız.Beslenme

Gebelik için beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken bazı faktörler vardır, bunlar vitamin bakımından besleyici gıdalar tüketmek doğum öncesi vitamin hapları almak ve kafein (Kahve) den uzak durmak gibi olabilir. Şekerli gıdaları ve zararlı yağları hayatınızdan bir süre çıkarmanız da tavsiye edilebilir. Ve alkol kullanımından da uzak durmanız tavsiye edilebilecek konulardan bir diğeri olabilir. Çünkü alkol-sigara tüketen erkek daha az sperm sayısına sahip olabilecekken, aşırı alkol tüketimi kadınlarda da gebeliği engelleyici bazı sebepler oluşturabilmektedir.

 

Kilo Problemi

Bilindiği gibi zaman zaman bazı kişilerde kilo problemi gebelik konusunda sorunlar çıkarabilmektedir. Kilonuzu kontrolünüz altına almanız sizler için daha sağlıklı olacaktır.

 

Doğru Zaman

Öncelikle şu bilinmelidir ki, ilişki için uygun zamanı tutturamazsanız hamile kalma ihtimaliniz düşecektir. Bu önemli bir konu. Peki nedir uygun zaman? Bu hem erkek hem kadın için önemli olabilecek bir faktör olabilir, sadece kadınlar için geçerli olan yumurtlama vb. dönemi ile alâkalı değil. Bu zamana genellikle kadınlar için yumurtlama dönemi dediğimiz adet kanamasının başlamasından itibaren 9. ve 15. günler arasındaki döneme diyebiliriz. Bu dönemde her gün olmasa da cinsel ilişkiye girmek Hamile kalma ihtimalini artırabilir.

Peki neden her gün ilişkiye girilmemesi tavsiye ediliyor? Çünkü sık boşalma erkek sperm kalitesini düşürebilmektedir. Bu sebeple en azından 1 günü geçtikten sonra 2 gün sonrasında ilişki önerilir. Ayrıca sabah saatleri erkek için sperm sayısının en yüksek olduğu saatler olduğu için de tavsiye edilebiliyor.

Bu dönemde, kendinizi buna şartlamadan normal bir ilişkiye girerek rahat davranmak tavsiye edilebilir.

Gebelik için İlişki Pozisyonları

Gebelik konusunda cinsel ilişki pozisyonları önemli bir yer tutabilmektedir. Yanlış pozisyonlar gebe kalma ihtimalini çok düşürmektedir. Çünkü yanlış bir pozisyonda spermlerin rahim içine ulaşması biraz zorlaşabilir. Bu sebeple spermlerin Vajina içine düzgün bir şekilde bırakılabileceği pozisyonlar tercih edilmelidir. Gebelik için uygun pozisyonlar genellikle erkeğin üstte olduğu pozisyonlar (Misyoner gibi) ya da kaşık pozisyonu denilen pozisyon, ve ya Diz dirsek pozisyonu tavsiye edilebilir.

Bu konuda çok fazla pozisyon mevcut fakat bunlar için farklı bir arama da gerçekleştirebilirsiniz. Biz tavsiye edilen pozisyonlardan bir kaçını size sunalım istedik. Hamile kalmak için ne yapılır resimli şekilde anlatalım.

Diz Dirsek Pozisyonu

Üstte da yazdığımız pozisyonlardan biri bu şekildedir.

diz dirsek pozisyonu

Misyoner Pozisyonu

Zaten en sık kullanılan pozisyonlardan biri olduğu için bileceğinizi tahmin ediyoruz.

misyoner pozisyonu

Kaşık pozisyonu

Ve son olarak bu da bilinen pozisyonlardan biridir.

Kaşık pozisyonu

Dış faktörler

Gebe kalabilmek için ilişki sırasında stresten uzak ve sperm kalitesini düşürecek, krem, vazelin, ve diğer tüm katkı maddelerinden uzak durmanız tavsiye ediliyor. Ve vajinanın doğal florasını bozacak her türlü olaydan kaçınmaya çalışın.

İlişki sonrasında hamile kalmak için yapılacaklar

Tüm uygun ortam ve şartlar oluştu, cinsel ilişki gerçekleşti, peki bundan sonra ne yapılması gerekiyor? Bu konuda anlatılan her şey gebelik şansını biraz daha artıracak faktörlerdir, ilişki sonrasında yapılacak olan hareketler gibi.

Öncelikle boşalma sonrasında erkeğin penisini vajinadan hemen çıkarmaması tavsiye edilebilir, çünkü bir miktar spermin dışarı atılmasına sebebiyet verilebilir. Fakat uzmanlar tarafından söylenenlere göre boşalmanın hemen sonrasında olan olmuş oluyor zaten. Kadının kalçasının altına yastık koyarak bir süre beklemesi tavsiye edilsede, kadının hamile kalmak için yaptığı bazı hareketlerin gebelik olasılığını arttırdığı bazı sosyal mecralarda söyleniyor.

Örneklersek amuda kalkmak vs. gibi, fakat uzmanlar bu konuda da bunların işe yaramayacağını boşalma sonrasında zaten spermlerin gidebileceği yere gittiğini vajina içinden akan sıvının spermleri taşıyan sıvı olduğu bir işlevi olmadığı gibi konulardan bahsedilmekte.

Buna örnek olarak Big Lebowski filmindeki ilişki sonrası hamile kalmak için kadının yaptığı hareketler örnek gösterilebilir.

Buradan izleyebilirsiniz.

 

Ayrıca gebelik sonrası Türk takvimine göre bebek cinsiyeti Konumuzdan cinsiyet tahmininde bulunabilirsiniz.

 

1
Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Gamze Recent comment authors
  Geri Bildirim  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Gamze
Ziyaretçi
Gamze

Bir de ilişkiden sonra hamile kalmamak için ne yapmak gerek onu da paylaşsanız bence daha güzel olur, malum aslında bundan çok merak edilenlerden biri de o. Bunun korkusundan cinsel hayatımız bitti valla :/