Soğan Suyunun Faydaları Ve Zararları

Soğan Zaten başlı başına bir antibiyotik aracı olduğu için soğan suyunun faydaları tabii ki inkâr edilemez seviyededir.. Bu sebepten Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir Zararları ile birlikte sizler için derledik.

Soğan Suyunun Faydaları

Son zamanlarda popüler olan Soğan kürü ile zayıflama ya da soğan suyu ile zayıflama yöntemleri meşhur oldu. Soğan zaten başlı başına faydalı bir bitki iken tabii ki kullanılabileceği faydalı alanlar çok fazladır.

soğan suyunun faydaları

 

Soğan Suyunun Saç uzamasına etkisi

Saç uzatmak için kullanılan soğan suyu saç için kullanılan bir çok yöntemden bir tanesidir, çünkü soğan saç için önde gelen faydalı bitkilerden biridir. Soğan suyunun faydaları saç konusunda olabilir mi sorusunu inceleyelim.

Yurt dışında yayınlanan bazı makalelerde, saç derisine uygulanan soğanın saç derisinin canlanmasına ve saçların hızlı bir şekilde uzamasına yardımcı olduğu belirtiliyor. Saç uzaması için tarif şu şekildedir.

Önemli Not: Soğana alerjisi olanlar lütfen bunları uygulamasın.

 • Bir soğanı ezici bazı meteryaller yardımı ile suyunu sıkarak çıkartın.
 • kötü kokuyu gidermek için dilediğiniz bir bitkinin esansından bir kaç damla damlatın
 • 1 tatlı kaşığı bal ilave edin.
 • Hazırladığınız bu karışımı saçınızın derisine masaj yaparak uygulayın.
 • Kafanızı saracak ve Hareket etmeyecek bir şey ile sarın (Bone, Poşey Vb. Gibi)
 • Ve dayanabildiğiniz süre kadarı ile 1 saat ile 8 saat arasında kafanızda tutun.
 • Saçınızı yıkayın ve daha sonrasında şampuan ile kokudan vb. arındırmak için iyice temizleyin
 • Bir kaç kere denedikten sonra saçlarınızın uzama durumunu ve hızını kontrol edin buna göre ileride bir kaç kere daha uygulayın.
  Saç Derisinde Kuruluk Ve Kaşıntı

Saç Dökülmesi için soğan suyu

Soğan suyunun faydaları arasında Dediğimiz gibi soğan saça faydalıdır.. Saç dökülmesi için yurt dışında çok fazla kullanılsada Türkiyede pek bilinmeyen doğal yöntemlerden biridir.

Bu yöntem hem erkekler hem de kadınlar için kullanılabilir yöntemlerden biridir.

 • Soğanlar saça iyi gelebilecek bazı mineraller içerir.
 • Soğana alerjisi olanlar saçlarında soğan suyu kullanmamalıdır.
 • Koku rahatsız edici seviyede ise, biraz gül suyu veya limon suyu ekleyebilirsiniz.
 • Yine de soğan suyunun Tamamen işe yarayıp yaramadığını anlamak için daha geniş kapsamlı araştırmalar gerekebilmektedir.

İşe yarıyor mu?2014 senesinde Wiley üzerinde yayınlanan bu Makalede, saç testi yapılan erkek ve bayan deneklerde %93,7’e varan oranlarda başarı elde edildiği belirtilmiştir.

Bu çalışma yüksek oranda başarı elde etmesine rağmen, test sadece 38 kişilik bir grup üzerinde yapılmıştır.

Soğanın Cilde Faydaları

Soğan suyunun cilde faydaları şu şekilde açıklanabilir, soğanlar cilt ve saç için ihtiyaç duyulan Kolajen  inşası için yüksek miktarda A – C – E vitaminini kullanabilir.

Ayrıca soğanın, uyuz gibi bazı kaşıntıya sebep olabilen rahatsızlıklara iyi gelebileceği de bildirilmiş.

Soğan ile yüz maskesi yapabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı un
 • Yarım yemek kaşığı taze çekilmiş soğan suyu
 • Yarım tatlı kaşığı süt
 • Bir tutam hindistan cevizi

Bunları macun olana kadar karıştırın, eğer ki macun çok katı olursa dilediğiniz seviyeye göre biraz daha süt ilave edebilirsiniz. Eğer soğanın kokusu çok ağır geliyorsa macunun içine bir kaç damla lavanta yağı vs. damlatabilirsiniz.

Cildinizi temizledikten sonra maskeyi uygulayın ve 20 dk bekleyin kuruduktan sonra cildinize masaj yaparak temizleyebilirsiniz.

Bu yöntem hem cildi parlatır hem de peeling etkisi yapar.

Soğanın Kansere Faydaları

Soğan suyunun faydaları saymakla bitmiyor, Allium sebzeleri denilen sebze türleri üzerinde özellikle mide ve kolorektal kanser türlerinde etkisi hakkında çeşitli çalışmalar yapılmıştır.

Bu sebzelerin yararları zengin organosülfür bileşiklerine bağlıdır. Bu bileşiklerin kanseri iyileştirip iyileştirmediği bilinmemektedir, fakat Tümör büyümesi ve mutagenezinin önlenmesinde faydalı olduğu bildirilmiştir. Ayrıca kansere neden olan gıdalara ve sebeplere karşı güçlü antioksidan yapısı sebebi ile mücadele vermektedir. Kanser riskini azaltabilmektedir.

  Saç Dökülmesine Karşı En iyi Şampuan

Kolon Kanseri

Meyve ve sebzelerden yüksek lif alımı Kolon kanserine karşı koruyucu bir etki göstermektedir. bu Adreste yapılan bir çalışma göstermektedir ki, Soğan ve sarımsak’ın kolon ve kolorektal kanser türlerine haftada 7 den fazla kullanımında kanserin azalmasında etkisi olabildiği görülmüştür.

Prostat Kanseri

Ulusal kanser enstitüsü dergisi tarafından yayınlanmış bir makalede, araştırmacılar Allium sebze türlerinin tüketimi ve prostat kanseri arasındaki bağ hakkında araştırma yaptılar, ve Allium sebze tüketimi en fazla olan bireylerin en düşük kanser riskine sahip oldukları görüldü.

Özofagus (Yemek borusu) ve mide kanseri

Allium sebzelerin sık sık alınmasının (doğal olarak soğanın da bu sınıfa girmesinden dolayı) Özofagus ve mide kanseri riskini azalttığı görülmüştür. Allium tüketiminin potansiyel koruyucu etkilerinin yanı sıra, hayvan deneylerinde allium bileşiklerinin tümör inhibisyonu raporlarını da göstermiştir.

Uyku ve ruh hali

Soğanda bulunan folat ve folik asit depresyonun azalmasına yardımı dokunabilir. içerdiği homosistein Vücudun kan yolu ile kimyasal birikimini yaparken Folat bunun birikimini önler, ve vücudu bunun zararlarından korur. Bu sayede iyi hissettiren Serotonin, dopamin ve norepinefrin üretimine de neden olur. Bu da ruh düzenleyici ve daha iyi uyku almaya sebep olabilir.

Ayrıca çeşitli Ağız enfeksiyonlarından da koruyabilir.

Kalp Rahatsızlıklarına Soğan

Soğan Allium sebzelerden biri olduğu için tüketilen soğan suyu Kolesterol düşürücü etkiye sahip olduğu için kalp ve damar tıkanıklıklarına, ayrıca yüksek kan basıncı sebebi ile kalp krizi riski gibi durumları azaltmaktadır. Allium sativum Kandaki lipid yani yağ seviyesini önleme amacı ile kullanılmaktadır. Bu sınıfa sarımsak girmektedir, zaten bilindiği üzere sarımsak tansiyon düşürmek için kullanılır.

Soğan ve kulak ilişkisi ile alakalı (Kulak enfeksiyonu)

Soğan suyunun kulağa iyi geldiği söylenmekte, kulağa damlatılması gibi bilgiler yer almaktadır, fakat bu konu hakkında herhangi bir araştırmaya sahip olmadığımız için net bir bilgi verebilmemiz mümkün değildir ne yazık ki.

  Heterozigot mutasyon nedir?

Fakat bunun yerine size önerimiz Aşağıdaki görseldeki gibi bir yöntem uygulayabilirsiniz.

kulak enfeksiyonu için soğan

Bu yöntemin kulak enfeksiyonuna ve bazı rahatsızlıklarına iyi geldiği bildirilmiştir. (Kulağınıza kaçırmamaya dikkat edin lütfen)

Soğan Suyu zararları

Soğan suyunun faydaları olduğu kadar zararları da var mıdır? Alerjiniz olmadığı sürece soğanın zararları genelde düşük seviyededir,  fakat her şeyin fazlasının tüketimi zararlı olabileceği gibi bu soğanda da geçerlidir, fazla soğan tüketimi bünyenize zararlar verebilir. Sadece soğan odaklı diyetler de gayet sağlıksız bir seçenektir, soğan ile birlikte öğünlerinize de dikkat etmeniz sağlığınız açısından doğru olacaktır.

Ayrıca bazı mide rahatsızlıklarında da soğan zararı artırabilmektedir. Soğan ile ilgili kötü bir geçmişiniz varsa ve soğan ile ilgili herhangi bir diyet’e başlamayı düşünüyorsanız öncelikle bir hekime başvurmanız sizin sağlığınız açısından çok daha doğru olacaktır.

Soğan suyu kürü ile zayıflama

Öncelikle üst satırdaki uyarımızı okuyalım. Üstte bu kadar faydadan bahsettik anlattık soğana hakettiği övgüyü verdik, peki bu soğan başka ne yapar? işte bu soğan zayıflamanıza bile yardımcı olabilir.

Bu kürü herkes farklı yapıyor, fakat önemli olan içinde soğan suyu kullanmak sonuçta.

 • Bu kür diğer kürlerde de olduğu gibi ara verilerek uygulanır.
 • Etrafta çeşit çeşit yöntemler vardır, bunları sıralarsak eğer.
 • Sirke içinde bekletilen soğan, daha sonra 1 bardak suda kaynatılarak suyu içilir.
 • Ya da tam tersi soğan ile çorba yaparakta çorbasını öğünler arasında tüketebilirsiniz.

Bazı bilgileri etraftan da toplayarak, size kaynaklar da sunarak bilgiler vermeye çalıştım  umarım faydalı olur.

Siz yine de öncelikle hekiminize danışmadan bu tarz önerileri uygulamayın.

iyi günler.

 

Ayrıca

yazı için hazırlanmış youtube videosunu da inceleyebilirsiniz.

soğan suyunun faydaları

Soğan Suyunun Faydaları Ve Zararları” için 5 yorum

 1. Evet bu mucizevi bitki dururken insanlar bir sürü ilaç deneyip duruyor, aslında bu tarz şeyleri denemeden kötü yargılarda bulunabiliyoruz, alternatif tıp mı o da nesi? soğandan biberden mucize mi çıkar diye düşünenler çıkabiliyor ne yazık ki.

 2. Saçlarım için kullandım ve etkisini gördüm diyebilirim biraz, en azından saçların hızlı uzaması veya dökülmesini engelleyici etkisi var gibi görünüyor. Bir süre daha denemeye devam edip burada bildirebilirim belki.

 3. O kadar yazmışsınız etmişsiniz de soğan olmuş 6,5 lira bu paraya nasıl soğan alalım da suyunu çıkarıp kendimize kür yapalım. Valla işimiz zor..

  Soğan diyip geçmemek lazımmış dediğiniz gibi.

 4. Soğan suyunun faydaları konusunda o kadar çok araştırma yaptım ki bu söylenenlerin yarısı bile doğru olsa zaten kendini kanıtlamış olur, ama bu konuların tamamında etkisi olabileceğini sanmıyorum açıkcası.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.