Radyasyon Vücuttan Ne Kadar Sürede Atılır?

Merhaba, Öncelikle şunu söyleyelim, MR Gibi cihazlarda radyasyon kullanılmaz, Manyetik alan kullanılır. Cerrahi ve kemoterapi ile birlikte, radyasyon terapisi yani ışın tedavisi (Radyoterapi) uzun bir süre kanser tedavisinin bir dayanağı olmuştur.  Radyasyon Vücuttan Ne Kadar Sürede Atılır merak edilen önemli bir soru.

Tümör hücrelerini yok etmek veya zarar vermek için x-ışınları, gama ışınları, elektronlar veya protonlar gibi yüksek enerjili dalgalar veya parçacıklar kullanır. Radyasyon, kanser hücrelerinin DNA’sında küçük hücreler oluşturur ve hücrelerin büyümesini ve bölünmesini önler ve sıklıkla kanserli hücrelerin ölmesine neden olur.

Bunlardan Daha basitleri ise, emar radyasyonu, Bilgisayarlı tomografi radyasyon, Beyin tomografisi radyasyon, pet çekimi, Sintigrafi, Röntgen ve MR gibi radyasyon barındırıldığı belirtilen tüm cihazlara karşı şüphe ile yaklaşılmaktadır. (Hastalar tarafından) Bilinenin aksine bunların bir çoğu gelişen teknoloji ile radyasyondan uzak kalmış azaltılmış ya da radyasyon ile alakası kalmamıştır. (MR gibi) Zaten MR Magnetik Rezonans denen Radyasyon ile alakası olmayan bir sistemdir.

insanlar genelde merak ediyor bu tür filmleri çektiren kişiler radyasyon yayar mı diye. Zararları nelerdir ve ne kadar süre sürer? Tomografi den sonra vücuttaki radyasyon ne kadar sürede gider?

radyasyon vücuttan ne kadar sürede atılır

Radyasyon vücuttan nasıl atılır

Genelde insanlar yemekler ile radyasyonu atabileceklerine inanarak internette bunun araştırmasını yapıyor.

Biz konumuza dönelim.

Radyasyon tedavisi, tümör hücrelerini yok etmek veya hasara uğratmak için yüksek enerjili dalgalar veya parçacıklar kullanır.

Kanser hücreleri hızla ayrıldığından, DNA hasarına yenik düşme olasılığı daha yüksektir, ancak radyasyon normal hücrelerde DNA’ya da zarar verebilir. Radyasyon tedavisinin normal hücrelere verdiği zarar, genellikle zamanla iyileşen çeşitli fakat yan etkilere neden olabilir. Bunlar, yorgunluğu, kırmızı veya tahriş olmuş deriyi tedavi alanını ve nadir durumlarda, düşük beyaz kan hücresi veya trombosit sayılarını içerebilir.

Harici radyasyon tedavisi – yüksek enerjili ışınları bir tümöre ışınlamak için kullanılan makine ile tedavi şeklidir – hücreleri sadece birkaç saniyeliğine etkiler. Kirişler vücuttan hızla geçerler ve hastanın etrafına yerleştirilmiş özel kalkanlar tarafından emilirler.Bazı kanserler, bir kap içinde kapatılmış olan radyoaktif materyalin bir tümörün yanına veya içine yerleştirildiği dahili radyasyon terapisi ile tedavi edilir. Bir kerede birkaç dakika vücutta güçlü bir radyoaktivite kaynağı yerleştirerek yüksek dozda iç radyasyon tedavisi verilir. Daha düşük dozlar, genellikle birkaç gün daha uzun süre vücutta kalan implantlarla verilir. Brakiterapi olarak bilinen bir tedavide, doktorlar birkaç hafta veya ay boyunca radyasyon yayan, ancak vücutta kalıcı olarak kalan küçük radyoaktif topaklar ya da “tohumlar” implante ederler.

Dahili Radyasyon tedavisi

Dahili radyasyon tedavisi, vücuda kısa bir süre için az miktarda radyasyon verilmesine neden olabilir. Geçici implant alan hastalar genellikle implant yerinde iken hastanede kalırlar ve ziyaretçilerde kısıtlamalar olabilir. Vücut sıvıları radyoaktif değildir. İmplant kaldırıldıktan sonra vücutları radyasyon içermez.

Kalıcı implantları olan hastalar, radyasyon kaynağı aktif olduğu sürece genellikle birkaç hafta veya ay boyunca küçük doz radyasyon verirler. Geçici implant alan hastalarda olduğu gibi, kalıcı implantları olan hastaların vücut sıvıları ve kişisel eşyaları radyoaktif değildir. Düşük seviyede olduğu için, radyasyon genellikle tedavi edilen alanın çok ötesine geçmez, bu nedenle başkalarını radyasyona maruz bırakma şansı çok azdır. Yine de, güvenli tarafta olmak için, hastalara küçük çocuklarla ve hamile kadınlarla olan iletişimi sınırlandırmaları tavsiye edilebilir.

Radyasyon Vücuttan Ne Kadar Sürede Atılır?

Radyasyon Vücuttan Ne Kadar Sürede Atılır diye soranlar için bu konumuzda net bir cevabını veremediğimizi düşünüyoruz.

Bu tarz soruların cevabını size verebilecek en doğru kişiler radyasyona maruz kaldığınız ortamdaki yetkili operatör ve hekimlere sormaktır.

Çünkü radyasyon oranları ve durumlar her cihazda ve ortamda vs. değişe bilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.