Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Hamilelik belirtileri hamileliğinizin başladığını gösteren bedensel ve ruhsal değişimlere sebep olan bazı belirtilerdir, Hamilelik belirtileri ne zaman başlar bunun hakkında elimizden geldiğince bilgiler sunalım size.

hamilelik belirtileri ne zaman başlar

Hamileliğin İlk Belirtileri zamanı

Efendim başkaları gibi lafı uzun uzadıya uzatarak sizleri yormak istemiyorum, Hamileliğin ilk belirtileri daha ilk haftadan yani 1. hafta ve 1. ay arasında görülmeye başlayabilir. Fakat bunu sizin farkedebilmeniz neredeyse mümkün değildir. Asıl ciddi belirtiler 6. hafta ve sonrasında başlayabilmektedir.

Tabii ki bunun en büyük belirtisi kayıp periyot denilen ilk adet görmeme belirtisidir, fakat bunun dışında 1. hafta ve 1. ay içerisindeki dönemde, hafif kramplar ve lekelenmeler meydana gelebilir.

Gelin bu sürecin tablosunu sizlerle inceleyelim.

Belirti ve Bulgular Zaman Çizelgesi (Kayıp Periyottan)
Hafif kramp ve lekelenme görülür 1. ila 4. hafta
Kayıp Periyot (Adet görmeme) 4. hafta
Yorgunluk 4. veya 5. hafta
Mide Bulantısı 4. ila 6. hafta
Göğüslerde ağrılar ve karıncalanma 4. ila 6. hafta
Sık idrara çıkma 4. ila 6. hafta
Şişkinlik 4. ila 6. hafta
Yol tutması (Yolda Mide bulantısı) hafta 5 ila 6
Ruh hali değişimleri 6. hafta
Vücutta Sıcaklık Değişimleri 6. hafta
Yüksek Tansiyon 8. hafta
Aşırı yorgunluk ve mide ekşimesi 9. hafta
Daha hızlı kalp atışı 8. ila 10. hafta
Meme ve meme ucu değişiklikleri 11. hafta
Aknelerin çıkması 11. hafta
Fark edilir kilo alımı 11. hafta
Gebelik ışıltısı(Yüzde parıltı) 12. hafta

Görüldüğü üzere süreç bu şekilde işlemektedir. Bu belirtilerin hangisini yaşıyorsanız bir şekilde yakın süreyi bu şekilde hesaplayabilmeniz mümkün olabilir.

Bilindiği gibi bu döneme erken gebelik dönemi denmektedir. Ve bunlar da erken gebelik dönemi belirtileri olarak adlandırılabilir.

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar?

Genellikle sperm hücresinin yumurtaya ulaşmasından sonra 10 gün içerisinde belirtiler çok dikkat edilecek seviyede olmasada başlayabilir.

Ama bu belirtiler tek başına hamile olup olmadığınız konusuna bir gösterge değildir tabii ki, kesin bir hamilelik testi sonucu için Yakın bir sağlık kuruluğundan HCG hormonu Testi yaptırarak öğrenebilmeniz mümkün olabilir. HCG hormonu döllenmiş yumurta tarafından vücudunuza salgılanarak (idrar ve kan yolu ile) sizin hamile olup olmadığınızı gösteren en önemli hormondur.

Bunun dışında bazı korkulan sabah bulantıları gibi durumlar ancak 6. Hafta sonrasında gözükebilir, ilk evrelerde ciddi belirtiler çıkmadığı için zorlu süreç olarak bu 6. hafta sonrasını belirtebiliriz. Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar? sorusuna aşağıdakiler belki cevap olabilir.Hamilelik Bulantıları Ne Zaman Başlar?

Hamileliğin en büyük belirtilerinden biri olan bulantı yani mide bulantısı genellikle 4. haftadan sonra başlar. (bu daha ilerisinde de başlayabilir anlamına geliyor)

hamilelik bulantısı ne kadar sürer?

12. ve 14. haftaya kadar sürebilir, bu süreçte azalarak yavaş yavaş bitebilir. Bu süreye kadar genellikle normal karşılanıyor.

Genellikle, 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. haftalık gebelikte bulantı olur mu diye soranlar olabiliyor, ya da hamilelikte mide bulantısı olmaması durumu da kurcalanabiliyor. Olurmu olur , neredeyse hamileliğin tamamında bulantının sürebildiği vakalar bulunmaktadır.

Sabahları kan şekerinin düşük olduğu zamanlarda bu bulantılar sabah bulantısı şeklinde şiddetli olabilmektedir. Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar sorusunda bu konuda bir cevap sunabilmektedir.

Erken hamilelik belirtileri

Hamileliğin erken belirtileri kısaca şöyle sıralanabilir.

Baş ağrısı 

Hamilelik döneminin başlangıcında  hormonal değişimlere bağlı baş ağrısı şikayeti yaşayabilmeniz mümkündür.

Meme ucu çevresinde renk koyulaşması

Gebelik erken belirtilerinden biri olan meme ucu çevresindeki bölgelerin rengi daha da koyulaşır, memelerinizin dikleşmesine sebebiyet verebilir. Çıkıntılar daha belirginleşebilir.

Mide bulantısı yanında yiyecek isteme atakları

Bu dönemde bazı yiyeceklere karşı daha yoğun istek oluşmaya başlayabilir.

Adet Gecikmesi

Adet gecikmesi hamilelik sürecinde en çok görülen belirtin belirtidir, bu duruma geldiğinizde hamilelik testi yapmaya hazır durumda olabilirsiniz demektir, fakat daha garanti olması için bunu bir sağlık kuruluşunda yapmanız daha doğru olur tabii ki.

Kokuya karşı duyarlılık

Kokuya karşı duyulan yüksek duyarlılık sebebi ile dahi mide bulantısı atakları oluşabilmektedir, bu dönemde kokuya karşı duyarlılığın yükseldiği söylensede bu konuda çokta ciddi araştırmalar yapılmış değildir aslında.

Mide bulantısı

Mide bulandığı zaman genelde insanlar hamilelikten şüphelenmeye başlar, adet gecikmesi üzerine mide bulantıları da yaşıyorsanız genelde hamilelikten şüphelenmeye başlarsınız. Sabah bulantıları bu bulantının en ciddi olduğu dönemlerden biri olabilir, genelde 6. haftada görülmeye başlanır.

Kusma : mide bulantısı ile birlikte kusma da gelmektedir tabii ki.

Kabızlık ya da ishal

Evet hormonal değişimlere göre ikisinden birini yaşama olasılığınız olabilir.

Sık idrara çıkma isteği

Hormonal değişimler ile birlikte böbreklerin daha sık çalışması sebebi ile gerçekleşebilen bir durumdur.

Bu belirti her ne kadar hamilelik gibi duruyor olsa da idrar yolu enfeksiyonu ile de alakası olabilmektedir, bu sebeple bir hekime görünmenizde fayda olabilir.

Baş dönmeleri

ilk dönemlerde tansiyonda yaşanan oynamalardan kaynaklı baş dönmeleri yaşanabilmektedir.

Bu süreçte genelde dinlenmek gerekildiği belirtiliyor, tabii ki yatıp uyumaktan bahsetmiyoruz.

Lekelenmeler

ilk belirtilerden biri adet görmediğiniz halde pedinizde, iç çamaşırınızda görebileceğiniz lekeler olabilir.

Ruhsal ve duygusal değişimler

Hormonal değişimlerin en büyük etkisi tabii ki duygusal değişimler olacaktır, sonuçta hormonlar duygularımızı yönetmede etkin bir role sahiptir.

 

Not: Bu konuda yazılanlar, farklı kaynaklardan derlenerek toplanmıştır, Tıbbi tavsiyeler değildir. Her türlü sağlık ve gebelik durumlarınızda bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar merak etmekten ziyade bunun kontrolünü sağlamalısınız.

Ayrıca Erkek bebek belirtileri konumuzdan bebeğizin erkek  mi kızmı olacağını belirtilere bakarak tahmin edebilirsiniz.

Bunun dışında İlişkiden sonra hamile kalmak için ne yapılır? konumuzu inceleyerek hamile kalmak için çeşitli yöntemleri inceleyebilirsiniz.

Bu yazıdaki kaynaklar genellikle yabancı içeriklidir. http://www.bounty.com/getting-pregnant/getting-pregnant-naturally/am-i-pregnant/early-signs-of-pregnancy gibi kaynaklar kullanılmıştır.

Her türlü soru ve sorununuzu yorum bölümüne yazarak bize bildirebilirsiniz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.