Soğuktan Donan Araba Nasıl Çalıştırılır?

Akü, yağ ve yakıt sorunları, soğuk havalarda aracın çalışmasını zorlaştırabilir. Hava ile ilgili başlangıç ​​sorunlarının nasıl önleneceğini öğrenin. Soğuktan Donan Araba Nasıl Çalıştırılır bilmeyenler için bu konuda bir çok yöntem ile anlatmaya çalıştık, faydası dokunabilir.

soğuk havalarda araba nasıl çalıştırılır

Soğuk Havalarda Araba Nasıl Çalıştırılır?

Soğuk kış sabahları, arabanızın çalışması ile ilgili sorun yaşamanın en kötü zamanlarından biridir. Ne yazık ki, bütün  soğuk sabahlarda aynı sıkıntıya düşme ihtimaliniz vardır. Doğu veya Güney doğu gibi soğuk bir bölgede yaşıyorsanız, arabanızı soğuk bir günde çalıştırmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları ve ilk etapta araba sorunlarından kaçınmanıza yardımcı olmak için bazı ipuçları verelim.

Soğuk Havada Donan Motor Nasıl Çalıştırılır? Soğuk havalarda kalkış sorununu önlemek için ne yapılması gerektiğini bilmek için, soğuk havanın neden otomobillerin çalıştırılmasının zorlaştığını tam olarak anlamak faydalı olacaktır. Bunun Dört nedeni vardır, üçü çoğu otomobil için ortaktır ve dördüncü ise eski modelleri etkiler:

Sebep 1: Aküler soğuktan nefret eder

Soğuk hava araba ve  akülere iyi davranmaz. Arabanızdaki her kimyasal batarya, soğukken daha az akım (temelde elektrik enerjisi) üretir – bazen çok daha az üretebilir.

Sebep 2: Motor yağı çok soğuk olmayabilir

Soğuk havalarda, motor yağı daha kalınlaşır ve aynı zamanda akışkanlığını kaybeder, bu nedenle motor parçalarının hareket ettirilmesi daha zordur. Bu, soğuk tarafından zayıflatılmış olan akünüzün, motorun hareket etmesini sağlamak için daha fazlasını yapması gerektiği anlamına gelir.

Sebep 3: Soğuk hava yakıt sorunlarına neden olabilirYakıt hatlarında herhangi bir su varsa (olmamalı, ama olur), sıfırın altındaki sıcaklıklar suyun donmasına neden olabilir ve yakıt akışını bloke edebilir. Bu, buz ile ince ve kolayca bloke edilen yakıt hatlarında soruna neden olan sebeplerdendir. Donmuş yakıt hatlarına sahip bir araba kendi başına çalışmayacaktır.

Dizel sürücüler dikkat çekiyor: Dizel yakıt soğuk havada “jel” haline gelebilir, yani soğuktan dolayı daha yavaş akar ve başlangıçta motora teslim edilmesini zorlaştırır.

Sebep 4: Daha eski otomobillerde karbüratör sorunları olabilir

1980’lerin ortasından önce imal edilen arabalar yani eski model arabalar genellikle küçük miktardaki yakıtı motordaki hava ile karıştırmak için karbüratör kullanırlar . Karbüratörler, özellikle soğukta iyi çalışmayan çok hassas aletlerdir, çünkü jetler adı verilen küçük nozüller buzla tıkanır veya yakıtın içinde iyi buharlaşmadığından. Bu problem karbüratörlere sahip olmayan arabaları etkilemez, bu yüzden eğer araba son 20 yılda yapılmışsa, bunun için endişelenmenize gerek yok. Ancak, eski veya klasik otomobillerin sürücüleri, soğuk havalarda karbüratör sorunlarına neden olabileceği konusunda dikkatli olmalıdır.

Yöntem 4/4: Soğuk hava başlangıç ​​problemlerinin önlenmesi

Soğuktan Donan Araba Nasıl Çalıştırılır? Soğuk havalarda başlangıç ​​sorunlarıyla baş etmenin en iyi yolu, ilk etapta arabanızı sahiplenmemektir, bu yüzden bunları önleyebileceğiniz bazı yollar şunlardır:

1. Adım: Arabanızı sıcak tutun

Eğer piller ve motor yağı soğuğu sevmiyorsa, o zaman her zaman en pratik olanı olmasa da, onları sıcak tutmak en basit yoldur. Bazı potansiyel çözümler: Aracı Garaja park edin. Isıtmalı bir garaj elbette harikadır, ama ısıtmasız bir garaj bile arabanızın park ettiğinden daha fazla ısınmasına yardımcı olur.

Garajınız yoksa, büyük bir şeyin altına veya altına park etmek aslında yardımcı olabilir. Bir Tente veya ağaç altında veya binanın yanında park edin. Sebep, ısıtma ve soğutma fiziği ile ilgili olmalı ve gece açık bir tente altında veya büyük bir ağacın altında park edilmiş bir araba, ertesi sabah açıkta park edilmiş bir park yerine birkaç derece daha sıcak olabilir.

Bir akü ısıtıcısı veya motor bloğu ısıtıcısı kullanın. Çok soğuk iklimlerde, bir aracın motor bloğunu bir gecede ılık tutmak çok yaygın ve bazen gerekli. Bu, sıcak bir sıcaklığın muhafaza edilmesi için bir elektrik prizine takılan ve yağın ve diğer akışkanların daha kolay akmasına yardımcı olan bir motor bloğu ısıtıcısı ile gerçekleştirilir (bu özellikle dizel motorlar için önemlidir). Bu seçenek mevcut değilse, bataryanız için bir elektrikli ısıtıcıyı deneyebilirsiniz.

2. Adım: Doğru yağ kullanın

Soğuk koşullarda kullanacağınız yağ türü için kullanıcı el kitabınızı kontrol edin . Modern sentetik yağlar, doğru olanı kullandığınız sürece soğukta oldukça iyi akar. İki sayı ile gösterilen çok sıklıklı bir yağ kullanmanız gerekecektir (10W-40 gibi yaygın olan). W ile başlayan sayı kış içindir; daha düşük, daha kolay akar demektir. 5W ve hatta 0W yağlar var, ancak el kitabınızı kontrol edin. Aracınız sentetik, yağdan ziyade geleneksel kullanıyorsa daha da önemlidir.

3. Adım: Yakıt sorunlarından kaçının

Otomobil parçaları depoları ve benzin istasyonları dizel otomobiller için, benzinli otomobiller için yakıt gazı ve dizel otomobiller için yakıt ikmali yapmaya yardımcı olmak için dizel yakıtlar için kuru gaz satarlar . Her gün ve sonrasında bir şişe kuru gaz kullanmayı veya dizel yakıtlı her depoyu kullanmayı düşünün. Ancak, yakıtınızın doğrudan pompadan gelen katkı maddeleriyle birlikte gelebileceğini unutmayın, bu nedenle yakıt deponuza herhangi bir şey koymadan önce benzin istasyonunuza danışın.

Yöntem 2/4: Arabayı çalıştırırken

Soğuktan Donan Araba Nasıl Çalıştırılır sorusundan önce, Ama aslında araba nasıl çalışır? Basit bir şekilde anahtarı normal şekilde çevirerek tabii ki, ancak gerçekten soğuk havalarda biraz daha dikkatli olmanız en iyisidir.

! Adım: Tüm elektrikli aksesuarları kapatın . Bu farlar, ısıtıcı, buz çözücü vb. Bataryanızın motoru çevirmek için gereken her şeyi bırakması  gerekiyor, bu nedenle tüm elektrikli aksesuarları kapatmak maksimum amperaj sağlamasına izin verebilir.

2. Adım: Anahtarı çevirin ve birazcık krank yapmasına izin verin . Motor hemen çalışırsa, harika. Aksi takdirde, birkaç saniye daha çalıştırın, ancak marş motorlarında bir süre sonra durmak gerekir , yaklaşık on saniyeden uzun bir süre çalıştırıldıklarında kolayca aşırı ısınabilirler.

3. Adım: Bir ya da iki dakika bekleyin ve tekrar deneyin . İşler biraz gevşemiş olabilir, bu yüzden ilk denemeden vazgeçme. Ancak, hemen tekrar denemeyin: Pilinizin tam gücünü vermeden önce bir veya iki dakika gerekebilir.

4. Adım: Karbüratörlü bir arabanız varsa (20 yaşından büyük), marş sıvısını deneyebilirsiniz . Bu, bir aerosol kutusunun içinde gelir ve hava temizleyicisine püskürtülür – bunları otomobil parçaları deposunda nasıl kullanacağınızı göstermelerini isteyin. Marş sıvısına bağımlı olmak doğru değil, ama bir kereliğine çalıştırılabilir.

Yöntem 4/4: Motor yavaşça dönüyorsa

Motor krank yapabilir, ancak normalden daha yavaş çalışıyorsa, bataryayı ısıtmak çözüm olabilir. Ne yazık ki, bu genellikle uzmanlık gerektirir, bu yüzden bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, Alttaki Atlama Başlangıç yöntemine atlayın.

Kontrol edilecek başka bir şey varsa, aracınızda sahipseniz eğer ve nasıl kullanacağınızı biliyorsanız, akü kabloları ve kelepçelerdir. Kelepçelerdeki veya çatlak kablolardaki korozyon, elektrik akışını engelleyebilir ve şu anda alabileceğiniz her şeye ihtiyacınız var. Korozyon görürseniz, tel fırça ile temizleyin ; Kırılmış kabloların değiştirilmesi gerekiyor olabilir. Bunu daha önce hiç yapmadıysanız, kalifiye bir tamirciye gitmenin en iyisi olduğunu unutmayın.

Yöntem 4/4: Bir atlama başlangıcına ihtiyacınız varsa

İhtiyac duyulan malzemeler

  • İyi çalışan başka bir araba
  • Başka bir sürücü
  • Göz koruması
  • Akü kabloları seti

Motor hiç dönmüyorsa veya zayıf bir şekilde dönüyorsa ve diğer her şeyi denediyseniz, bir atlama başlangıcına ihtiyacınız vardır . İşte güvenli bir şekilde nasıl yapılacağı:

Adım 1: Göz koruması takın . Akü asidi kazaları nadirdir, ancak gerçekleştiğinde çok ciddi tehlikeli olabilirler.

Adım 2: İyi kablolar alın . Akü kabloları iyi (yıpranmış veya çatlak olmayan) bir dizi kablo alın.

3. Adım: Park edin . “Donör” aracınızı (normalde çalışan ve sağlam olan), tüm kabloların ulaşabileceği kadar yakın yerleştirin.

4. Adım: Bağış aracını başlatın . Bağış aracını çalıştır ve işlem boyunca devam et.

soğuk havada araba çalıştırma

Adım 5: kabloları dikkatlice bağlayın

  • Başlamayan araçtaki pozitif (kırmızı). Pozitif akü terminaline veya kelepçedeki çıplak metale bağlayın.
  • Ardından, tekrar terminaldeki veya kelepçedeki bağışçı arabaya pozitif bağlantıyı kurun.
  • Yukarıdaki gibi donör arabada zemin veya negatif (genellikle siyah tel, bazen beyazdır). (Bizim mavi yapmamıza aldırış etmeyin.)
  • Son olarak, toprak telini çalışmayan araca bağlayın – ancak akü terminaline değil! Bunun yerine, motor bloğu üzerindeki çıplak metale veya ona bağlı bir cıvataya kelepçeleyin. Bu, pilin patlamasini önlemek için yapılır, bu, devre topraklanmadıysa, bu mümkün olabilir.

6. Adım: Bağlantıyı kontrol edin . “çalışmayan” araca girin ve anahtarı “açık” konuma getirerek (arabayı çalıştırmayın) elektrik bağlantısını kontrol edin. Kontrol paneli ışıkları yanmalıdır. Yanmazsa, daha iyi bir bağlantı elde etmek için bağlı kelepçeleri biraz hareket ettirin; kaputun altında çalışırken bunu nasıl yapacağınızı görmek için farları açabilirsiniz (parlak ışıklar bağlantı iyi demektir).

Adım 7: Donör arabasını çalıştırın . Başka bir şey yapmadan, motorun yaklaşık 2000 rpm’de çalıştığı bir kaç dakika boyunca donör arabasını çalıştırın. Bunu gerçekleştirmek için motoru rölantide boşta bırakmanız gerekebilir.

Adım 8: Çalışmayan arabayı çalıştır . Şimdi, hala 2000 rpm’de çalışan verici araba ile (bunun için ikinci bir kişiye ihtiyacınız var), Çalışmayan arabayı başlatın.

Adım 9: Çalışmayan arabayı açık bırakın . Çalışmayan araç sorunsuz bir şekilde çalıştığında, yukarıda listelenen sıraya göre kabloları çıkarırken kabloyu açık bırakın.

Adım 10: En az 20 dakika arabanızı açık bırakın : Bu önemli: piliniz henüz şarj edilmedi! Aracı kapatmadan önce en az 20 dakika veya 8 KM sürüş yaptığınızdan (daha fazlası olabilir) emin olun, yoksa aynı sorunu tekrar yaşaya bilirsiniz.

Soğuk Havalarda Donan Arabaları çalıştırma Yöntemi ve yöntemleri bu şekildeydi umarım işinize yarar..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.