Saç Derisinde Kuruluk Ve Kaşıntı

Saç derisinde kuruluk ve kaşıntı nedenleri çeşitli sebepler olabilir. Bunun çözümleri aslında düşündüğünüzden basit olabiliyor. Duruma göre ise dermatolojik bir müdahele gerekebiliyor. Saç kökleriniz kaşınıyor, kuruyor ve döküntüler var ise yani dökülüyor ise, bunun çeşitli sebepleri olabilir.

saç derisinde kuruluk ve kaşıntı

Saç Derisinde Kuruluk ve Kaşıntı Belirtileri

Saç derisinde kuruluk ve kaşıntı olabilir fakat bunun üzerine ekstra belirtiler de beraberinde gelebiliyor.

Hayatın bir bölümünde insanlar saç derisinde döküntü ve kepeklenme sorunu yaşayabilir.. Saçlı deride derinin pul pul dökülmesinden dolayı insanlarda kepeğe sahip olmak oldukça yaygındır. 

Kepek veya kaşıntılı kafa derisi, ilaçlı şampuanlarla kontrol edilebilir. Cilt kuruluğu kaşıntılı kafa derisi için ana sebeptir ve bazı insanlar kaşıyıp yaralar oluşturarak iltihaplı hastalık olarak gelişim gösterebilirler, bu da kızarıklıklara neden olur. Kaşıntıyı önlemek için saçınızı temiz ve kuru tutmazsanız yeterlidir.

Kaşıntılı saç derisinin ortan nedenlerinden biri, kaşınmaktan tahriş olan kafa derisi ve döküntüler ile birlikte seyredebilir. Bu da saç derisinin zayıflamasına ve dökülmelere sebebiyet verebilir.

Enfeksiyonel bi rahatsızlığa dönüşebilir.

Saç derisinin kaşınmasının Nedenleri

Yukarıdaki faktörler kaşıntılı saç derisine neden olabilir, fakat en büyük neden cilt kuruluğudur. Bu kaşıntılar, Enfeksiyon, (Egzama), cilt kuruluğu veya inflamatuar(iltihaplanma sonrası) bozukluklara bağlı olabilir.

Ve hatta kullandığınız şampuan bile buna sebep olabilir, kepeğe karşı etkili şampuanları deneme alanınıza alabilirsiniz.Kuru Cilt

Kuru cilt kafanın kaşınmasının ve saç derisinin kaşınarak dökülmesinin ana nedenidir. Kuru cilt doğuştan gelen bir özellik olabilir,

yani bunu değiştiremeye bilirsiniz, fakat kuru ciltler ve saç kökleri için yağlar ve şampuanlar ile takviyeler yaparak bu sorunun çözümü adına

denemeler yapabilirsiniz.

Güneş ışığına aşırı maruz kalmadan saçlarınızı koruyarak cildinizin kurumasına engel olmaya çalışabilirsiniz.

Hastalıklar / Cilt Bozuklukları

Sedef hastalığı, Egzama, Liken Planus vb. gibi deri hastalıkları kaşıntı ve döküntü gibi problemlere sebep olabilir, Sedef hastalığı

kafadaki şiddetli kaşıntının önemli sebeplerinden birisi olabiliyor. Kafa derisi üzerinde yaralar oluşabilir ve kabuk kabuk gözükebilir.

Hafif ya da orta şiddetli durumlarda kafa derisi iltihabı şiddetli kaşıntılara neden olabilmektedir.

Aynı şekilde Liken Planus Tedavi edilmesi gereken kaşıntılı saç derisine sebep olabilen bir diğer rahatsızlıktır.

Bu tür durumlarda doktora başvurmanız gerekecektir.

Yanlış Kozmetik

Kafada kullanılan, saç boyaları, yanlış kozmetik ürünler, şampuanlar ve kremler bazen alerji yapabilir ya da kaşıntı ve döküntülere sebep olabilir.

Bu sebeple bunları değiştirmeniz gerekebilir. Bunun dışında saç yıkamalarının arasını çok açmamalısınız, süre uzadıkça saç derisi kurur ve kaşıntıları da başlatır. en azından 2-3 günde bir kafanın yıkanması gerekmektedir.

Fakat bu şampuanların ve kozmetik ürünlerinde sık sık değiştirilmesi de bu tarz problemlere sebep olabilir. Kontakt Dermatit’e neden olabilir.

Enfeksiyon

Bakteriler, virüsler ve mantarlar saç derisinde kaşıntıya ve kızarıklıklara, lekelere ve döküntülere sebep olabilir.

saç derisinde kabarcıklar oluşabilir ve daha önce görmediğiniz şeyler görebilirsiniz.

Saç derisinin dışına da taşan kafanızı yakan bir şeyler görüyorsanız bir hekime başvurmanız gerekmektedir.

Bu tür kaşıntılar bazen bebeklerde bile görülebilmektedir.

Bu tür durumlar endişe ve saç dökülmelerine de dönüşebilir.

Saçlarınızı düzenli yıkamamanız kaşıntılara ve ölü saç derisi hücrelerine sebebiyet verebilir.

Saç derisinde kuruluk ve kaşıntı çözümleri

Aslında üst kısımlarda bol bol bazı çözümlerden bahsettik, kozmetik ürünleri değiştirmek, alerjik reaksiyonları göz önünde bulundurmak, sık sık duş almak ve kafayı yıkamak gibi.

Fakat bunlar çok basit çözümlerdir.

Doktorunuza ve dermatoloğunuza başvurmanız gerekmektedir.

Zaten saçlarınızı sık sık yıkıyor ve farklı şampuanları vb. denemiş iseniz, yapmanız gereken şey bir cilt doktoruna görünmektir.

Fakat bilinmelidir ki, uzun süreli yıkanmayan saçlar saç derisinin kurumasına ve kaşınmasına neden olabilir.

Sağlıklı saç kökleri sizlerle olsun.

Doktorunuza görünmeyi ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.